Evde Modern Sedir Dekorasyonu

, , 6 Comments

Sedirleri arkalığı olmayan, üzeri minderli, dar divanlar olarak tanımlayabiliriz. Osmanlı tipi sedirlerin ise arkalıklı ve geniş divanlar oldukları da görülebiliyor. Genellikle pencere önlerinde, mutfaklarda ve yatak odalarında sedir dekorasyonuna daha çok rastlanıyor. Osmanlı dedik ama kafanız karışmasın, sedir kullanarak modern ve sade dekorasyonlara imza atılabiliyor. İşte örnekler:Eğer bir şark köşesi oluşturmaya çalışmıyorsanız evde sediri başka nasıl kullanabilirsiniz? Koltuk ya da kanepe sığdıracak kadar yerinizin olmadığı duvarlarda, alçak pencere önlerinde, mobilya sığmayacak ve boş kalan duvarlarda sedir kullanarak hem oturma yeri açmış olursunuz hem de bir saklama yer. Sedirlerin altı çekmeceli ya da bazalı olabilir. Böylelikle ufak tefek eşya da depolayabilirsiniz.Dar bir pencere önü ve buraya sığsa sığsa bir sandalye sığabilirdi. Oysa ne kadar sıcak ve kullanışlı bir okuma köşesine dönüştürülmüş.

Sedir dekorasyonuna genellikle evin içinde rastlasak da bu bahçedeki dinlenme köşesinin sedirden ilham aldığı ortada. Tabii ayrı bir mobilya alınmamış ve bu örnekte anlaşılan betondan örülmüş ama aynı düzenleme mobilya ile de yapılabilir. Küçük taburelere kıyasla daha rahat ve daha çok kişinin oturabileceği bir düzenleme.

Pencere önünü kapatmak istemiyorsanız mobilya koymamanız gerekir. Oysa arkalıksız sedir sayesinde hem oturmak için yer açılır hem de pencere kapanmamaış olur. Kitaplarla çevrili bu köşede bir kahve yudumlamak ne güzel olurdu!

Ayaklarınızı uzatabilecekken neden tekli bir koltuk sığdırmaya uğraşasınız ki? İşte gayet modern be pratik bir sedir uygulaması. Böyle bir köşede dışarıyı seyretmek yerine kitaba aklını verebilene bravo!

Mutfaklar bana kalırsa modern sedir kullanımı için en uygun odalardan biri. Hem fazla yer kaplamıyor hem de masa etrafında pek çok kişiye keyifli bir mutfak sohbeti imkanı veriyor.

Mutfak dedik ama şık bir salon uygulamasını geçmeyelim. Kanepe kumaşından minderleri ve duvar rengindeki kasasıyla modern, sade ve pencere önünü daha da işlevsek kılan bir sedir dekorasyonu.

İşin en güzel yanı sedir minderlerinizi de dekorasyonunuzda aksesuar olarak kullanabilmeniz. Minderlerin rengini ve desenini dilediğiniz zaman değiştirebilir evinize hareket katabilirsiniz.

Sedirşer kimi zaman arkalıklı kimi zaman arkalıksız üretiliyor. Dekoratif yastıklardan faydalanarak sırtınızı rahat ettirmeniz her zaman mümkün.

Sanırım bu yazlık bir ev (veya bir kır evi). Bembeyaz odadaki sedirli köşe hem renkleriyle hem de bahçeye bakan pencerenin önünde keyifli bir oturma vadetmesiyle de göz dolduruyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

6 Responses

 1. seda

  17/07/2012 16:11

  Dekorasyonla ilgili en büyük hayallerimden biri 5. ya da 6. resimlerdeki gibi pencere önünde böylesine güzel bir sedire sahip olmak. Beni hayallere daldırdınız bu makale ile. Teşekkürler.

 2. admin

  17/07/2012 18:41

  Aklınıza koyduysanız günün birinde mutlaka benzer bir sedir düzenlemesi yapmanın yolu açılır. Yorumlarınız için biz teşekkür ederiz.

 3. ozlem

  16/12/2014 01:47

  Mutfak sedirlerinizi nereden ve nasıl temin edebiliriz?

 4. yd360

  16/12/2014 23:49

  Özlem Hanım bizim herhangi bir ürünümüz veya ürün satışımız bulunmamaktadır. Sitemizdeki makaleler bilgi ve öneri amaçlı hazırlanmıştır.

 5. Songül

  08/12/2015 00:24

  Aylardır arıyorum peki bu modelleri yapan biri var mı?

 6. yd360

  11/12/2015 21:13

  Songül Hanım bu işlerde tecrübesi olan bir usta için sedir çok zor bir mobilya olmayacaktır. Çevrenizde koltuk yaptırmış kişiler varsa danışabilirsiniz ya da döşemecilere danışabilirsiniz. Onlar da sizi yönlendirebilir.

Comments are closed.