Evde LED Aydınlatma Dekorasyonu

, , 11 Comments

LED aydınlatma sistemleri tasarruflu, dayanıklı, çevre dostu, güvenli ve dekoratif oldukları için evlerde giderek daha çok kullanılıyor. Bazı mobilya firmalarının her tarzda eve uygun olabilecek LED aydınlatmalı mobilyalar var. Dekoratif olarak farklı renklerde aydınlatma sağlayabilmesi ve mobilya dahil, evin pek çok köşesinde uygulanabilmesi LED aydınlatmanın diğer avantajları. Bu makalede evde LED aydınlatma dekorasyonu ile ilgili size ilham verebilecek bazı örnekler bulabilirsiniz.Evinizde LED aydınlatma dekorasyonu için en elverişli odalardan biri banyonuzdur. Fayans kaplı, parlak banyo ürünleriyle döşeli bu mekanlar LED ışıkla farklı bir görünüme bürünebilir. Renkli Led ışık kullandığınız takdirde parlak yüzeylerden yansıyacak ışıkla çok özel sonuçlar alabilirsiniz. Banyolar için silikon kaplı ve suya dayanıklı LED aydınlatma ürünlerini kullanabilirsiniz. Pek çok farklı modeli bulunan LED lambalardan kendi banyonuza uyacağını düşündüğünüz, duvar ve yer döşemelerinizi tamamlayan bir renk tercih etmelisiniz.LED şerit lambalar kolayca bükülebildiği için mobilya çevresine sararak değişik ışıklandırma dekorasyonları yapabilirsiniz. Kendinden yapışkanlı olan bu ürünleri mobilyanıza yapıştırmakta zorluk çekmezsiniz. Misafirin eksik olmadığı, özel davet akşamları için bu tip ışık oyunları evinize ilginç bir hava katar. Ya da evde film keyfi yapacağınız akşamlar, kendinize sinema salonunu andıran bir ortam hazırlayabilirsiniz.

LED mobilya aydınlatmasının detaylarını gösteren güzel bir örnek. Kanepenin özellikle desenli kısımlarını vurgulamasıyla sadece ışık değil güzel bir desen dekorasyonu da ortaya çıkmış.

Renkli LED şerit aydınlatma dekorasyonunun en çok yakışacağı ve faydalı olacağı odalardan biri de hiç şüphesiz mutfaklarımız. Mutfak çok sık girip çıktığımız bir odadır ve az elektrik harcayan, tasarruflu LED lambaları dilerseniz bütün akşam açık tutabilirsiniz. Evde hasta ya da yaşlı biri varsa, geceleri evin tümüyle karanlığa gömülmemesi için LED aydınlatma dekorasyonu iyi bir fikirdir. Bu arada beyaz mutfak dolaplarıyla mavi renk LED aydınlatma birlikte mutfağa tazelik katmış gibi görünüyor.

Eğer LED aydınlatma ürünlerinden kullanmaya karar verdiyseniz, bu mutlaka renkli bir ışıklandırma yapmanız anlamına gelmez. Dilerseniz pekala sarı ya da beyaz ışık da kullanabilirsiniz. Sağdaki fotoğrafta cam raflarla LED aydınlatma bir arada kullanıldığında ortaya ne kadar şık bir görüntü çıktığını görebilirsiniz.

Burada yine mutfak için LED uygulama örnekleri görüyorsunuz. Yukarıdaki örneklerden farklı olarak aydınlatma tezgah altı dolaplara uygulanmış. Görüldüğü gibi LED kullanımı için biraz hayal gücü zorlandı mı, dekorasyon ya da aydınlatma amaçlı olsun pek çok kullanım biçimi keşfedilebilir.

Hayal gücünü zorlamak dedik ama anlaşılan LED söz konusu olduğunda epey ilginç fikirlere hazırlıklı olmalıyız. Soldaki LED ışıklı duş başlığı yabancı bir siteden, özel bir ürün. Sağda ise dolaylı ışıklandırma LED yardımıyla yapılmış. Bu tip bir ışıklandırma dinlendirici olacaktır, hem de dekoratif özelliğini kaybetmeden! Biliyorsunuz artık misafirler geldi diye bütün ışıkları dibine kadar yakma dönemi sona erdi. Kimse bütün kusurlarının gözler önüne serilmesini istemiyor. LED ışık kullanarak hem loş hem de dekoratif bir ortam yaratmak mümkün.

Yatak odası için pembe, mavi ve beyaz renkler çok uygun olmuş. Koyu renk bir yatak dekorasyonuyla kontrast oluşturmak çok iyi bir düşünce. Sağda ise başarılı bir LED tavan aydınlatma uygulaması görüyorsunuz.

Yukarıda da söylediğim gibi, LED aydınlatma ürünleri son derece tasarruflu ürünlerdir ve evin bütün odalarında kullanabilirsiniz. Yan yana getirdiğim bu fotoğraflarda farkl uygulama biçimleri bir arada. Yemek odası, salon, yatak odası ya da mutfakta nasıl bir ambiyans yaratmak istiyorsanız ona göre bir LED dekorasyon uygulaması yapılabilir. Üstelik sadece modern tarzda döşeli evlerde değil, geleneksel tarzda evler için de görüldüğü gibi çok çeşitli uygulamalar mevcut.

LED aydınlatma deyip de merdivenleri atlamak olmaz. Basamak aydınlatması için belki de en uygun ürünlerden biri de LED lambalardır. Uzun ömürlü oldukları ve fazla elektrik yakmadıkları için bu tip bir kullanım için çok elverişlidir. Üstelik renkli ampulleriyle dekoratif olarak da merdivenlerde son derece yaratıcı aydınlatma dekorasyonları yapılabilir.

Fotoğraflar: Elementalled.com, Kaboodle.com, Motiqonline.com, Homeforia.com

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

11 Responses

 1. yılmaz

  30/01/2012 00:51

  Hepsi daha önce gözlem altında olan ve yapılan filmlerde kullanılmış aydınlatma teknikleri. Banal al beni diyor ama daha fazlası lazım. Farkı yaratın o zaman sizi kimse tutamaz ve hep yeniyi ararsınız; önemli olan fark.

 2. Öner TÜRKSEVER

  09/08/2012 17:13

  Çok güzel aydınlatma örnekleri koymuşsunuz. Aydınlatma ile ilgili diğer kullanılabilecek olan bir ürün de paslanmaz tezgah altı aydınlatmalar ve prizler, hem çok şık hem de çok kullanışlı. Hirdavatfirsati.com adlı internet sitesinde örneklerini görebilirsiniz.

 3. özlem

  26/03/2013 19:55

  Merdivenler için yapışkanlı, güneş ışığı ile çalışanı var mı?

 4. admin

  26/03/2013 20:56

  Özlem Hanım merhaba,

  Herhangi bir ürün satışımız olmadığı için, sorunuza net bir cevap veremiyoruz. Ancak gün ışığı ile çalışan pek çok LED aydınlatma ürünü piyasada satılmakta. Söylediğiniz tipte bir ürünün olma ihtimali de yüksek fakat buna ancak LED lamba satışı yapan mağazalar cevap verebilir. İyi günler.

 5. seher

  27/05/2014 14:14

  Evimin girişi ve portmanto için led ışık kullanmak istiyorum. Bir kaç örnek verir misiniz?

 6. admin

  27/05/2014 21:58

  Seher Hanım yeni makalemiz bu konuda olacak, bu akşam yayınlanır aksilik olmazsa, iyi günler.

 7. fatih çimen

  25/12/2014 07:27

  Mutfak tezgahı için ne renk led ışık vurabilirim yardımcı olur musunuz?

 8. yunus emre yıldız

  26/12/2014 09:38

  verdiğiniz güzel bilgiler için çok teşekkür ederim. benim bir sorum olacak evin dublex merdiven kısmına sensörlü veya sensörsüz şerit led çekmek istiyorum yanlız ledi çekeceğim nokta merdivenin duvar kısımları yalnız merdiven çevresinde hiç priz yok nasıl led yapabilirim?

 9. yd360

  29/12/2014 20:40

  Yunus Bey ilk akla gelen uzun bir elektrik kablosunu kablo kanallarıyla gizleyerek prize kadar uzatmanız gerekecek. Dilerseniz bulunduğunuz bölgede varsa LED satışı yapan yerlere danışın, belki daha pratik bir fikir sunabilirler.

 10. yd360

  29/12/2014 20:49

  Fatih Bey açık renk dolaplara mavi, koyu renk dolaplara ise daha çok sarı tonları önerilebilir.

Comments are closed.