Evde Bayram Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

, , Evde Bayram Hazırlıkları Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı

Bayramlar pek çok güzel duyguyu canlandırır ve bana göre bayram telaşı da bunlardan biridir. Misafir ağırlamanın zahmetli olduğu inkar edilemez ama unutmamalı ki her şey sevdiklerimizle, yakınlarımızla ağız tadıyla, güzel bir gün geçirmek adınadır. Evde bayram hazırlıkları nasıl yapılır, yaptığınız hazırlıklarda bir eksiğiniz var mı buradaki birkaç öneriyle kendi hazırlıklarınızı karşılaştırabilirsiniz.Bayram Temizliği

Bayram olsun olmasın evimize misafir geleceği zaman gerçekleştirdiğimiz dağınıklığı toplama, süpürge yapma ve toz alma ritüeli için kimsenin öneriye ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Ancak bayram temizliği dediğimizde detaylı bir temizlik kastedilir. Bu da camların, çerçevelerin, koltukların, halıların silinmesi, perdelerin yıkanması, banyonun ve mutfağın pırıl pırıl olması gibi evin her köşesini içerir.

Misafirlerin gözüne takılabilecek şu detaylara dikkat edebilirsiniz:  • Banyoya özen gösterin. Misafirlerin kullanma ihtimali çok yüksek olan banyonun temizliği ve hoşluğu evle ilgili tüm algıyı etkileyebilir. ‘Misafirler İçin Banyo Nasıl Düzenlenir?‘ başlıklı makalemiz size ayrıntılı olarak yol gösterecektir.
  • Misafirlerin yatak odasını kullanma ihtimali olmadığını düşünürsünüz ama bu hiç belli olmaz. Kendini kötü hissedip uzanmak isteyen biri olabilir ya da çocuklardan biri uyuyakalır ve odaya yatırmak gerekir. Odanızı havalandırın, güzel bir yatak örtüsü serin.
  • Mutfağın silinmesinin ardından kullanmayacağınız fazlalıkları ortadan kaldırın. Bunun yerine misafir için kullanacağınız servis takımlarını çıkarıp erişilmesi kolay bir yere dizin. Eksik var mı, servis için her şey tamam mı kontrol edin. Böylece servis sırasında zaman kaybetmezsiniz. Buzdolabınızın içini güzelce silmeyi ve koku yapabilecek, çürümeye yüz tutmuş artıkları atmayı unutmayın.

Bayram Yemekleri ve Servis

Bayramda size yemeğe gelecek olan misafirleriniz için ‘İlginç Sofra Kurma Fikirleri‘ne bir göz atarak bayram sofranızın göz doldurması için fikir alabilirsiniz.

Ne yemek yapacağınıza gelince yemeğe gelen misafirler için hava sıcaklıklarını göz önünde tutarak, mevsim sebzelerinin ağırlıkta olduğu, hafif bir menü oluşturabilirsiniz. Bayrama özel tarifler için Lezzet dergisinin sitesini önerebilirim. Yemeğe misafir gelecekse daha detaylı, sıcak yemekli tariflere ihtiyacınız olacaktır.

Yemek yapmakla arası iyi olmayanlar ya da yemeğe misafir beklemeyenler evde börek, zeytinyağlı dolma, bir-iki çeşit taze salata, poğaça ve kurabiye bulundurmalılar. Bu saydığımız yiyecekleri artık çeşitli pastane ve fırınlarda hazır bulmak da çok kolay. Yemek için kimseyle sözleşilmese bile bayramda ikramlık sunmak adettir ve zaten çoğu misafir de bunu bilerek kahvaltıyı hafif geçiştirip gelir. İkramlıklar için soğuk yenilebilecek, sehpada yemesi kolay, hafif bir menü oluşturmaya çalışın.

Servis

  • İster sofrada yemek yensin ister sadece çay ikram edecek olun, servis için takım kullanmanızı tavsiye ederim. Herkesin elinde başka bir çay bardağı olmasındansa, şekerliğinden su bardağına kadar birbirini tamamlayan bir bardak takımı ile servis yaptığınızda bunun şıklığı başka olur.
  • Yemek takımı, çatal bıçak takımı, çay ve kahve takımı elinizin altında olsun. Çay kaşığından bıçak sayısına eksik var mı kontrol edin. Eksik varsa yeni bir takım almanızı önermeyeceğim elbette. Benzer bir modelle tamamlayabilirsiniz, hemen göze batmayacaktır.
  • Şık bir tepsiniz olsun. Servis takımlarınıza uyan geniş bir tepsi iş görecektir. Plastik tepsilerin şıklığı gölgelediği fikrindeyim.
  • Desenli, kalın ve büyük kağıt peçeteler bulundurun. Mutfağınızda kağıt havlu da bulunsun. Misafir telaşı sırasında işleri epeyce kolaylaştırır.
  • Orta sehpada içi lokum dolu şık bir şekerlik bulundurabilirsiniz. Tercihe göre misafirlere çikolata ya da bayram şekeri de tutabilirsiniz. Orta sehpa demişken ikramlıklarınızı misafirlere masada değil de oturdukları yerde servis edecekseniz zigon veya yan sehpaya ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: