Ev İçin Renk Seçimi

, , 63 Comments

Dekorasyonda birbirini tamamlayan, birlikte kullanıldığında son derece çarpıcı sonuçlar verebilen renklerden oluşan bir sürü farklı renk paleti vardır. Ev dekorasyonunda, duvardan aksesuar rengine dek daha işin en başından hangi renkleri kullanacağınızı bilmek, yani bir renk paleti seçip ona göre hareket etmek işleri oldukça kolaylaştırır.bej-ve-mercan-rengi

Burada gördüğünüz renk paletlerinde büyük daireler duvar, mobilya gibi büyük alanlarda kullanacağınız renkleri, daha küçük daireler ise aksesuar renklerini simgeliyor. Ancak bu renklerin birbiriyle uyumunu gördükten sonra siz, dilediğiniz rengi dilediğiniz alanda kullanmakta serbestsiniz. Bej, kahverengi, uçuk yeşil ve mercan rengi özellikle de kahverenginin hakim olduğu evlerde salona renk katmak isteyenler için önemli ipuçları taşıyor.

Kahverengi koltuklarınıza mercan rengi ve uçuk yeşil ile renk katabilirsiniz!gri-duvar

Mavimsi bir gri, uçuk pembe, krem rengi, kahverengi ve metalik gri ile hem şık hem modern hem de sıcak bir görünüm elde etmek zor değil. Açık renk koltuklarla renkli duvar kullanmak ve bu steril havayı pembe gibi sıcak bir aksesuar rengi ile dağıtmak, salona metalik renkte aksesuarla ışıltı eklemek az eşya ile dolu bir tasarım yapmanın ipuçları olarak kabul edilebilir.

gri-yesil-dekor

Sarı, yeşil ve griye çalan mavi tonlarıyla ferah, deniz kıyısını andıran bir atmosfer yaratmak mümkün. Dekorasyonda sarı deyince hemen civciv sarısını düşünmemek ya da mavi dediğimizde hemen turkuaz tonlarını akla getirmemek gerekir. Renklerin tonları çok önemlidir. Göz yormayan, sade ama şık dekorasyonlarda pastel / uçuk ve daha mat tonların kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

mor-duvar-rengi

Mor, lila, turuncu, siyah ve krem renkleri bir araya geldiğinde neler olabilir gözünüzde canlandıramıyorsanız hemen sağdaki fotoğrafa bakmanız yeterli. Gördüğünüz gibi renkleri kendi zevkinize göre dağıtabilirsiniz ancak koyu renk bir duvarın önüne bu renk paletinden yine koyu bir kanepe seçmek yerine diğer büyük parçayı açık renk seçmek elbette bir denge sağlamış.

murdum

Ahududu, kırık beyaz (belki biraz lilaya kaçan) ve açıklı koyulu kahverengi tonlarıyla yine hem renkli hem doğal bir görünüm elde etmek mümkün. Burada her ne kadar salon dekorasyon örneklerinden fotoğraflar seçilmiş olsa da unutmayın ki, evin diğer odalarında da, yatak odası ya da mutfakta bu tip renk kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

petrol-mavi

Açıklı koyulu griye çalan mavi tonları, kahverengi, yeşil, sarı ve beyaz tonlarıyla içinizi huzurla dolduracak, ferahlık katacak ama sıcak sarı sayesinde sıcaklığı da eksik olmayacak bir dekorasyonda bu renk paleti düşünülebilir. Unutmayın bu renkleri sadece duvar ya da aksesuar rengi olarak değil, desen renkleri olarak da değerlendirebilirsiniz.

renkli-dekor

Şu ana de göz attığımız renk kombinasyonlarından biraz daha cesur renkler içeren bir başka palete geçiyoruz. Somon rengi, yeşil, beyaz ve pembe ile oldukça canlı, egzotik, Akdeniz veya Asya ülkelerinin tarzını yansıtan tasarımlar ortaya çıkartmanız mümkün. Somon rengi duvar epey iddialı bir seçim. Eğer buna cesaret edemeyeceğinizi düşünüyorsanız somon rengi bir koltuk, beyaz duvarlar ve pembe – yeşil aksesuarlarla dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

salon-dekorasyon

Mavi, sarı, pembe ve gri tonlarıyla ister salonda ister yatak odanızda ya da banyoda ne sıcaklığı ne şıklığı eksik olmayacak bir düzenleme yapılabilir. Sarı tonunu altın rengi olarak da çeşitlendirebilirsiniz. Mavi tonunu dengelemek için perdelerde gri kullanabilirsiniz.

yesil-duvar

Yeşil, mavi tonları, şeftali rengi ve kırık beyaz ile renklerin tadını çıkarırken asla gözünüzü yormayacak bir dekorasyon ortaya koyabilirsiniz. Yeşil ve mavinin pastel tonlarının çok karşımıza çıkan renkler olmasına rağmen evlerde beklendiğinden daha az kullanıldığını görüyoruz. Kahverengi tonlarına saplanıp kalmak yerine, bol bol örnek inceleyerek eve uygun tonlar keşfetmek ve farklı renkler denemek hiç ummadığınız sonuçlara gebe olabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

63 Responses

 1. tugba

  12/11/2014 15:17

  merhabalar, siteniz gerçekten çok güzel, çok beğeniyorum. size bir sorum olacak. 2 farklı renkte halım var ve dönüşümlü olarak salonumda kullanıyorum. birisi krem üzerine hardal ve kahve şeritler var (ancak yoğun değil birkaç adet, temeli krem) diğer halım ise düz kırmızı ve her iki halım da shaggy türünde tüylü halı. salonumda düz beyaz koltuklarım var. sadece sırt ve oturulan yeri ve yastıkları kumaş, çevresi deri. kumaş olan yerlerine kılıf yaptıracağım ancak yaptıracağım kılıfların her iki halımla da kullanılmasını istiyorum. bana renk öneriniz nedir? gerçekten kafam çok karışık. yardımcı olursanız sevinirim. selamlar.

 2. yd360

  13/11/2014 14:50

  Tuğba Hanım kırmızı, hardal ve kahve ile birlikte kullanabileceğiniz koltuk renkleri pastel yeşil, çok parlak olmayan açık tonda petrol mavi, yine hardal rengi veya gri olabilir. Bu renklerde bulabildiğiniz şal, havlu, hırka, örtü vb eşyaları koltuğunuza koyun ve halılarla yan yana nasıl duruyor bakın. Böyle bir deneme karar aşamasını kolaylaştırabilir.

 3. tugba

  14/11/2014 12:45

  Merhabalar, ben salonum için size yazmıştım iki ayrı halım (kırmızı ve krem) var hangi renklerde koltuk döşemesi yapayım şeklinde. Ancak pc de bir sorun oldu ve şu an yazdığınız cevabı göremiyorum. Tekrar yazarsanız sevinirim. Selamlar.

 4. fatma

  14/11/2014 23:52

  Merhabalar. Ben odamda kişiye özel dikim yapıyorum ve odam küçük olduğu için yerde alanı kaplayan dolap, çekmece gibi detayları odadan çıkartıp duvara dekoratif girintili çıkıntılı tarzda bir raf yapıp iplik bobinlerimi ve kumaş aksesuarlarımı oraya koymak istiyorum. odamın duvar rengi bebek pembesi, çalışma masamı mor renge boyadım, perdem normal beyaz tül ama değiştiricem, raf için birkaç rengi bir arada kullanmak istiyorum ya da tek renk olur sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda. yardımcı olursanız ne renk raf ve perde bakmalıyım? şimdiden teşekkür ederim 🙂

 5. yd360

  18/11/2014 01:02

  Tuğba Hanım kırmızı, hardal ve kahve ile birlikte kullanabileceğiniz koltuk renkleri pastel yeşil, çok parlak olmayan açık tonda petrol mavi, yine hardal rengi veya gri olabilir. Bu renklerde bulabildiğiniz şal, havlu, hırka, örtü vb eşyaları koltuğunuza koyun ve halılarla yan yana nasıl duruyor bakın. Böyle bir deneme karar aşamasını kolaylaştırabilir.

 6. yd360

  30/11/2014 23:32

  Fatma Hanım kusura bakmayın. Cevap yazılmıştı ancak hata sonucu burada yayınlanamadan taslak şeklinde kalmış olmalı. tekrar özür dileriz. Raf rengi konusunda örneğin masanızla uyumlu bir mor ile duvar renginden daha farklı bir pembe tonunu kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek ise pembeyi dışarıda bırakarak mor, lila gibi farklı mor tonlarını birlikte kullanmak olabilir. 3. bir renk eklerseniz renk çokluğu odayı daraltabilir. Zaten oda küçük dediğiniz için bunu tavsiye etmem. Perdede ise açık krem üzerine lila veya pembe desenli bir perde olabilir. Ancak açık renk öneririm ki, odada renk yoğunluğunu dengeleyecek bir nokta olsun.

 7. Deniz Karakas

  03/12/2014 14:31

  Merhabalar, bu kadar güzel bir site ve bu denli içten ilginiz, yardımlarınız için teşekkür ederim kendi adıma. Dekorasyon konusunda yardımlarınıza ihtiyacımız var, çünkü biz işin içinden çıkamadık.
  1+1 bir evimiz var, 48 metrekare. Duvarlarımız yukarıdaki renk paletlerinden gri; kapılarımız duvar rengine yakın bir gri ve kapı kasalarımız ise metalik gri. Parkelerimiz içinde biraz da gri barındıran tonlarda bir laminant çeşidi.
  Kısaca salonumuz tamamen renksiz ve sönük. Daha minimalist ve çarpıcı bir salon için hangi renkleri kullanmalıyız sizce? Yani evin genel havasında hangi renk tonları hakim olmalı? Tekrar teşekkürler. Sevgiler.

 8. yd360

  08/12/2014 23:53

  Deniz Hanım şu an mobilya olmadığı için evin sönük görünmesi normal. Gri tek başına böyle bir etki yaratır çünkü soğuk beton rengidir. Tarzınıza uyumlu olarak krem rengi koltuklar ve az sayıda da olsa gri önünde patlayacak örneğin mercan rengi, turuncu ya da sarı aksesuarlar kullanabilirsiniz. Ayrıca ahşap mobilya veya aksesuarlar da gri rengi ısıtır. Kilim desenli, renkli halı veya kilim de yakışır. Aşağıdaki makalemize bir bakın, konu perde ancak fotoğraflar gri duvarlı salonlar olduğu için bir fikir verebilir.

  http://www.yapidekorasyon360.com/gri-duvara-ne-renk-perde/

 9. Sinan

  12/12/2014 12:49

  İyi günler hardal ve kahve tonu ile genç odası takımı aldım ancak odamın duvarlarını kağıt yaptırmayı düşünüyorum fakat hangi renkleri kullanacağımı bilmiyorum bir fikriniz var mı?

 10. yd360

  12/12/2014 18:50

  Sözünü ettiğiniz renklerle gri, mor ya da grimsi yeşil renkler kullanılabilir. Dilerseniz bu renkleri dilerseniz krem üzeri gri ya da mor desenli duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz.

 11. Dilek celik

  29/12/2014 11:20

  Antremdeki halılarım zemin sarımtırak bir krem, üzerinde ise mor, turuncu, yeşil (bu renkler ne çok çok koyu ne çok çok açık) açık sarı ve orta koyulukta Lila renklerinde dairesel şekiller var büyüklü küçüklü. duvarlarım ise halının içindeki orta koyulukta olan lila renginde. parkeler ceviz kabuğu renginde. kapılar griye dönük krem gibi. vestiyerim kenar çıtaları venge çoğu akça ağaç rengi idi sanırım. Antrem çok ışık almıyor. Antrenin giriş kısmında yaklaşık 4.5 m halı devamında 4m kare yolluk ve bir de 3m kare yolluk var. Bu alan az ışık aldığı için duvarları hangi renklerde boyarsam daha iyi olur? doğal taş görünümlü duvar kağıdı ile de bazı alanları kapatmak istiyorum tek duvarı yani onu hangi renklerde seçmeliyim. Bir de girişteki duvarımda vestiyerin tam karşısındaki duvarda altın varaklı eskitme görünümlü yatay şekilde monte edilmiş oval bir ayna var. bu duvarı kağıtla kaplatmak istiyorum. bir de uzun yolluğun olduğu dar ve (en az ışık alan) uzun olan aradaki tek duvarı kaplatmak istiyorum. halılarım oldukça renkli olduğu için yapmayı düşündüğüm alan az ışık aldığı için neyi ne renklerde yaparsam ya da nasıl yaparsam güzel olur doğru olur. lütfen bana yardımcı olun. (Bu arada kapılarımı amerikan panel kapı boyası ile kırık beyaz ya da krem tonlarında boyamayı düşünüyorum). şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 12. yd360

  29/12/2014 21:14

  Dilek Hanım sıraladığını renklere göre gidersek ve antrenin az ışık aldığını göz önünde bulundurursak çok açık krem rengi duvar öneririm. İster taş desen ister duvar kağıdı olsun, zemini krem rengi seçin. Duvar kağıdında açık zemin olması şartıyla desen olarak dilerseniz bal rengi, lila, bej, yeşil (uçuk tonda) tercih edebilirsiniz. Desenli halıya desenli duvar kağıdı önermem. Karanlık antrede bu kadar renk ve desen iyice ortamı daraltır.

 13. Duygu Avcı

  30/12/2014 20:11

  Merhabalar. Kadifemsi kumaşı olan bir koltuk beğendim. Kafamda gri ve şeker pembesi renkleri var. Üçlünün ve teklinin biri gri diğeri şeker pembesi olsa kullanışlı olur mu acaba? Şeker pembesi yerine fuşya da olabilir? Ayrıntılardan önce buna bir karar veremedim 🙁 Öyle karasızım ki bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

 14. yd360

  30/12/2014 20:39

  Duygu Hanım genellikle tekli koltuklar aynı renk olduğunda daha hoş durur. Örneğin üçlü gri diğer iki teklinin fuşya olması gibi. Fuşya çok göz alıcı bir renk, bu rengi kullanacaksanız zamanla bıkmayacağınızdan emin olmanız gerekir. Ayrıca 3’lü koltuk koyu değil de gayet açık bir gri olursa çok daha iyi olur. Görüntü olarak gayet hoş duracaktır, dediğim gibi önemli olan sizin bu canlı pembeyi gerçekten sevip sevmemeniz. Eğer bıkabileceğinizi düşünüyorsanız, orta koyulukta bir gri kanepe ile toz pembe veya pudra renkte teklileri eşleştirebilirsiniz.

 15. Hatice

  10/01/2015 03:10

  Merhaba! Koltuklarım sütlü kahve, mobilyam kahve-beyaz renklerde, duvarlarım kum beji. Ama bu duvar renginden sıkıldım. Salonum çok soğuk geliyor. Duvar renginde ve perdelerde ne yapabilirim. Teşekkürler.

 16. yd360

  10/01/2015 15:52

  Hatice Hanım vanilya, koyu krem gibi içinde biraz sarı olan bir duvar rengi seçebilirsiniz. Sarı sıcak renk grubundan olduğundan sarı içeren boyalar da salona sıcaklık katacaktır. Perdede desen kullamak da salona hareket katar. Kahve beyaz desen olabilir ya da salonda bir aksesuar rengi varsa perdede bu rengi de kullanabilirsiniz.

 17. Özgül

  29/01/2015 02:14

  Salonumu yeniliyorum vizon L koltuk aldım. Beyaz kumaştan giydirme sandalye biyeleri vizon ve ahşap koyu masam var. 2’li kanepemi ne renk yapsam diyorum? Desen yapamıyorum şömine taşlarım hareketli diye. Bilemedimmmm:)))

 18. Pelin

  03/02/2015 22:03

  Merhaba, siteniz sayesinde dekorasyon konusunda ufkumuz genişliyor, çok faydalanıyoruz. Teşekkürler.
  Benim salonumla ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Henüz sadece koltuklarımızı aldık. Diğer eşyalar konusunda bir türlü karar veremiyoruz. Bir adet deri klasik chester aldık rengi koyu yeşil. Bir adet kavisli chester aldık çok açık vizon rengi, kirli beyaz gibi birşey, kumaşı kadife. İki adette berjerimiz var onlar farklı model, kumaş ve renk kavisli koltukla aynı. Hepsinin ayaklarını da mat beyaz yaptırdık. Koltukların hepsinde antik bronz renkte zımbalar var. Parkelerimiz meşe rengi. Mobilyalarımızı takım olarak almak istemiyoruz. Aynı tarzda farklı modeller ve renkler olsun istiyoruz. Bu durumda da çok zorlanıyoruz.
  Tv sehpasını ceviz yada ceviz-beyaz, yemek masasını üstü meşe ayakları da beyaz yada siyah, sandalyeler hakkında hiç fikrimiz yok. masaya karar veremediğimiz için. Konsol ceviz ya da beyaz.
  Birde koltukların birleştiği köşede büyük bir boşluk oluştu orayada dresuar tarzı birşey istiyorum alt kısımlarındada raf olan bir model gördüm. Kitap, şarap koyabilirim diye düşündüm. Onun rengi de eskitilmiş siyahlı koyu kahveli bir renk olacak.
  Orta sehpa ayakları antik bronz metal yada prinç, üstü de siyah mermer yada cam olacak. Bunlar aklımızdan geçenler. Almaya başlamadan önce size de fikir danışmak istedim.
  Bunun dışında, duvar, halı ve perde rengi ne olmalı? Şu an salon çok soğuk duruyor. Bir ara yeşil koltuğun arkasındaki duvara kağıt kaplatmayı düşündük ama o koltuğada renk uyduramıyoruz. Biraz beje kahveye kaçsa olmuyor. (koltuk asker yeşili)
  Çok soru sordum, çok da karışık oldu ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Farklı parçalar, farklı materyaller kullanmak isteğimiz için bu kadar karıştı her şey 🙂 takım alınca da mobilya showroomu gibi duruyor. Onu istemiyoruz. Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 19. yd360

  06/02/2015 02:27

  Pelin Hanım takım kullanmadan dekorasyon yapmak başta zor gibi gelebilir ama aslında çok zevkli, sizi yansıtacak ve kendinizi iyi hissettirecek bir dekorasyona da kapı açar. Bu tür dekorasyonda dediğiniz gibi tarz ve biraz da renk uyumu ile işler kolaylaşır. Koltuklar beyaz ayaklı olduğundan TV sehpasında ceviz-beyaz tercihi iyi olur. Yemek takımında ise benim fikrim beyazı karıştırmadan yine ceviz bir yemek masası almanız. Sandalyelerde siyah-ceviz kullanabilirsiniz. Ya da biraz renk katmak isterseniz örneğin kiremit veya somon rengi minderli sandalyeler kullanılabilir. Cam sehpa iyi bir fikir, mermer sehpa için biraz kullanımı zor bir malzemedir. Ağır olur, lekelenir ama karar sizin. Halıda bej renk perdede ise beyaz zemin yeşil desen tavsiye edebilirim. Evin sıcaklığını aksesuarla verebilirsiniz. Bana sanki turuncu, kiremit, mercan, somon benzeri tonlar yakışacak gibi geliyor. BU renkleri bir deneyin. Bu renklerde bir şal, yastık, hırkayı bile koltuklarınızla yan yana getirerek az çok fikir edinebilirsiniz. Aşağıdaki linke halı ve aksesuar rengi için bakabilirsiniz. Vaktiniz olursa ileride nasıl yol aldığınızı yine haberdar edin. Doğru yanlış diye düşünmeyin, sevdiğiniz, evde yeri olduğunu, kullanışlı veya bir hikayesi olduğunu düşündüğünüz parçalara bakın.

  http://www.yapidekorasyon360.com/yesil-koltuklara-ne-renk-hali/

 20. Pelin

  08/02/2015 01:15

  Çok teşekkür ederim. Gelişmelerle ilgili bilgi vereceğim 🙂

 21. kubra

  05/03/2015 02:21

  Merhabalar ben salonum için fikir edinmek istiyorum oturma grubumuzum rengi lila, yastıkları krem su yeşili ve pudra rengi çiçekleri var büyük güllü desenli, buna uygun perde ve halı ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler.

 22. yd360

  05/03/2015 18:40

  Kübra Hanım koyu mor bir halı ve krem renk perde kullanabilirsiniz. Dilerseniz tam tersi örneğin pudra rengi perde ve krem renk halı da olabilir. Ya perde ya da halıda açık bir ton seçip (krem ya da bej) diğerinde koltuk renklerinden birini seçerek kullanabilirsiniz.

 23. canan

  14/03/2015 21:35

  Merhaba, tebrik ederim öncelikle. Güzel bir site olmuş ve hemen cevap yazmanız da güzel. Benim sorum şu: kızımın odasının mobilya rengi lila ve akçaağaç (krem gb). Perde ve halı için fikir alacaktım sizden.

 24. yd360

  16/03/2015 20:02

  Canan Hanım mor bir halı ile pembe ya da sarı perde kullanabilirsiniz. Lila renk pembe, sarı ve yeşil ile hoş durur. Bu renklerden arasından seçim yapabilirsiniz. Halı mor olmak zorunda değil, sadece eğer perde ve halı aynı renk olsun istemezseniz diye fikir vermek istedim.

 25. selma

  27/03/2015 10:22

  Merhaba ben antre ve koridor için halı alıcam. Duvar rengimiz beji liladır. Antrede vestiyer beyaz sadece kenarlarında mürdüm rengi var. Koridor karanlık nasıl renk ve halı türü seçmeliyim?

 26. yd360

  28/03/2015 16:21

  Selma Hanım hem açık renk hem de duvarla uyumlu olmasını düşünerek koridorda koyu krem, bal rengi ya da sarıya kaçan bej bir halı kullanabilirsiniz. Antrede daha kilim türünde, fazla toz tutmayacak, renkli ve daha modern bir model kullanılabilir.

 27. Miray

  30/03/2015 17:47

  Merhaba salonumda petrol mavisi ve kemik renginde koltuk takımları kullanacağım bu renklerin yanına, hangi renklerde aksesuarlar kullanmam doğru olur?

 28. hülya

  31/03/2015 22:57

  Salonumda kahve ve krem tonları hakim. Koltukların kenarları koyu kahve deri, oturum alanı krem tonları. Krem ton dokumanın içinde gümüş simler kullanılmış. Ben de gümüş aksesuarlar aldım. Halım da kahve krem desenli. Ortada kare üzeri cam koyu kahve deri orta sehpa var. Konsol yemek masası iki küçük vitrin de koyu kahve. Perdem kırık beyaz üzerinde serpme gümüş pullar var. Fonlar da koyu kahve. Salonumun bir köşesinde yeşil yapraklı salon çiçekleri var. Sizce yanlış olan bir şey var mı? Bana bir hareket lazım gibi geliyor ama ne? Acaba aksesuarları gümüş yerine renkli mi seçmeliydim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

 29. yd360

  02/04/2015 15:03

  Miray Hanım açık yeşil veya hardal sarısı gibi aksesuar renkleri salonunuza uygun olabilir. Metalik gri aksesuarlar da çok yakışır.

 30. yd360

  02/04/2015 15:40

  Hülya Hanım salonunuza tamamen nötr renkler hakim. Yanlış bir şey yok ama siz hareket istiyorsanız biraz renk eklenebilir. Yeşil, mavi ya da turuncu tonları yastık veya diğer aksesuarlarla eklenebilir.

 31. elif

  03/04/2015 00:06

  Selamlar, ekru renk üstünde vizon ve bej hareketleri olan yemek takımımız var. Bej vizon arası L koltuk almayı düşünüyoruz. Büyük duvarın birini mürdüm birini kremden biraz koyu bir renk düşünüyoruz. Ama çok da kararsızız ben cıvıl cıvıl bir ev istiyorum. Beni yansıtsın istiyorum. Yalnız yanlış renkleri birlikte kullanıp isteğimden farklı bir sonuçla karşılaşırım diye korkuyorum. Size sorum şu duvar renkleri ve mobilya renginin uyumu nasıl ya da bize öneride bulunabilir misiniz? Bu arada laminantımız gri. Halı ve perde renginde de yardım ederseniz beni çok mutlu edersiniz. Çeşitler arasında kafam çok karıştı ve resmen durdu. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 32. yd360

  04/04/2015 12:11

  Elif Hanım seçtiğiniz renklerle çok hoş bir düzenleme yapılabilir. Öncelikle zevkinize olan güveninizi kaybetmeyin. Mürdüm bir duvar önünde açık bej renk (koyu krem gibi de düşünebilirsiniz) veya açık gri gibi tonlar çok şık durur. Hatta kumaş da biraz parlak olursa çok daha ışıltılı bir sonuç alınır. Mürdüm rengi koyu krem tonla tamamlamak da doğru bir düşünce. Halınızı koltukların tonunda veya vizon renk; perdeleri ise açık krem yapabilirsiniz.

 33. pelin

  05/04/2015 13:07

  Merhaba, ahşap ve eskitilmiş ahşapla modern tarzın birleştiği zarif ve şık dekorasyonları beğeniyorum. İnternetten biraz inceleme fırsatım oldu fakat mağazalara gittiğimde istediğim masayı yada konsolu bulamıyorum. Country modelleri daha çok avangard tarzda, daha düz sade modelleri bulamıyorum. imhotep’in Oxford Yemek Odası 2 satın aldık. Masa ve konsolu aldık. Masanın üzeri eskitme tekniği uygulanmış açık renk ağaç, fakat sandalyeleri almadık. Orta sehpa (kare) masa üzeri gibi eskitme ve açık ahşap olacak. Bu masa ve konsol için sandalye bulmakta güçlük çekiyoruz, kumaş döşemeli, fazla yüksek olmayan sandalye düşünüyoruz. Renk seçimi ne olmalı? Koltukları keten krem rengi düz hatlı modern koltuk düşünüyoruz. Halı ve perde seçimi için önerilerinizi bekliyoruz.

 34. yd360

  08/04/2015 14:34

  Pelin Hanım henüz renk seçimi yapmamışsınız. Sadece ahşap malzeme ve krem rengi seçimleriniz öne çıkıyor. Dolayısıyla sandalye, perde ve halı için sınırsız seçeneğiniz var desem yeridir. Hardal renk sandalyeler, vizon renk halı ve bej perdeler olabilir. Ama tabii sandalyeleriniz vizon, halınız koyu krem perdeler kahverengi de olabilir. Dediğim gibi sevdiğiniz örnekleri takip etmeye çalışabilirsiniz.

 35. özlem

  10/04/2015 16:53

  Merhaba, sitenizin her bir köşesini inceleyerek ne kadar yanlış bir ev döşediğimi anladım, şimdi evimde bazı değişikler yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim, salonum uzun eşyalarla ikiye bölünmüş olarak kullanıyorum. Bir tarafta yemek masası konsol diğer tarafta koltuklarım, koltuklarım vizon rengi duvarlarım şu an krem ama ben vizonun yeşille çok yakıştığını gördüm. Yeşil duvarlar hardal sarısı perdeler hardal sarısı ve fuşya kırlentler kafamda böyle bir tarz oluşturdum ama doğru duvar rengini bulamamaktan korkuyorum ve sizce bu istediğim renkler nasıl olur sizin farklı bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

 36. yd360

  11/04/2015 18:48

  Özlem Hanım gayet hoş bir kombinasyon tasarladığınızı düşünüyorum. Sizin gibi benim de tek takılacağım nokta duvar rengi olabilir. Koltuk, perde ve yastıklarınız nispeten koyu renklerden oluşmuş olacak, bir de yeşil duvarlar her şeyi bastırabilir. Bana kalırsa beyaz, kırık beyaz ya da bejin vizon renkle uyumlu çok açık tonlarını da değerlendirebilirsiniz. Diğer renklerde hardal sarısının hafif yeşile kaçan tonları kullanılabilir.

 37. DİLEK

  22/04/2015 11:53

  Merhaba yeni bir ev aldım. Eşyaları da yeni alıcam. Kafam karmakarışık oldu duvar rengi nasıl olsun koltuklar nasıl olsun salonun iki duvarı da kahverengi simli yukarıdan aşağı inen dalgalı çizgileri olan duvar kağıdı var yerler koyu renk parke bunları böyle mi kullansam yoksa duvar kağıdını bir duvardan çıkartsam mı hiç bir şeye karar veremiyorum. Yorumları okuyunca herkese yardımcı olduğunuzu gördüm bana da fikir verirseniz sevinirim. Salonun duvar kağıtları yukarıdaki 4. resmin tonunda kahverengi. Sizce 2 duvarda da bu böyle kalsın mı yoksa tek duvarda mı kalsın duvar rengi nasıl olmalı koltuk halı perde ne renk olmalı?

 38. yd360

  25/04/2015 23:31

  DİLEK Hanım elbette herkes kadar size de yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Yeni eviniz de hayırlı olsun. Ev gündüzleri aydınlıksa, kahverengi duvar evi karartmamışsa ve duvar kağıtları da temizse kalabilir. Resimdeki gibi açık renk koltuklar ve turuncu ya da parlak sarı aksesuarlarla çok da şık olabilir. Önemli olan bu sizin tarzınız mı? Biraz rahatlayın, duvar kağıdını boş verin. Gözünüzü kapatınca nasıl bir salonunuz var? Kahverengi duvarlar ısındınız mı? Bolca salon örneği bakın. Önemli olan evinizde kendinizi iyi hissetmeniz.

 39. fatma

  05/05/2015 21:37

  slm evin tamamı açık uçuk lila renginde boyalı evin girişini tekrar boyamayı düşünüyorum sizce hangi renk uygun olur teşekkürler. Bir de antredeki mobilyalar dolap ve konsol açık vanilya renginde.

 40. yd360

  08/05/2015 09:47

  Fatma Hanım bana kalırsa beyaz bir antre hem aydınlık olur hem antre mobilyasının rengi öne çıkar. Renk isterseniz de güzel bir yeşil tonu, pastel, uçuk tonlarda olabilir yine vanilyaya yakışabilir. Yeşil de hoşunuza gitmezse mobilya rengiyle aynı tonun daha açığını tavsiye edebilirim.

 41. MERAL ARIÇİÇEK

  18/05/2015 16:23

  Merhabalar. Salon için hardal sarısı bir kanepe takımı aldık berjerli bir takım. Duvarlar açık gri. Halı ve perde seçiminde yardımcı olur musunuz. Aslında ben mor fon perde ve patchwork renkli halı düşünmüştüm. Ama sizin vereceğiniz fikirleri de değerlendirmek isterim.

 42. yd360

  22/05/2015 23:48

  Koyu vizon renk halı ve perde, koyu kahve halı, krem perde gibi eşleştirmeler olabilir. Mor perde düşünüyorsanız açık bej halı ve mor yastıklar kullanmanızı önerebilirim.

 43. Zeynep Sivri

  28/05/2015 23:55

  Merhaba. Dublex bir villa aldım. Boyalarını değiştireceğim. Kapılar kırık beyaz. Evin tamamını dekoratif boya ile kırık beyaza boyatmak istiyorum. Mutfak dolapları ve vestiyer kapakla vs. Tatlı beyaz yan ahşapları ise tatlı kahverengi renkte. Oturma odasına kiraz rengi mobilyalarım hazır. Salona soft pembe düşünüyorum. Evin her yerinin böyle olması doğru seçim mi? Renk seçimi ve boyada çok acil yardımcı olur musunuz?

 44. esra

  30/05/2015 02:52

  Merhaba. Yardımcı olursanız sevinirim. Salonumda koltuklarım kadife koyu vişneçürüğü boyun minderleri kırlent ve kolları siyah tüllerim kırık beyaz halım kırık beyaz üstünde sarı turuncu küçük çiçekleri var eski Türk halılarından bir de eskitme yapılmış soluk bir hali dalları da gri füme gibi bir şey. Salonun bir tarafı Amerikan mutfak duvarın ortasında mutfağa geçiş var mutfak beyaz ve hardal renklerinde. Bir tarafı cam önünde ikili koltuk bir tarafı da boş duvar önünde üçlü koltuk var kapının yanındaki duvarda boydan boya TV ünitesi var hardal gibi bir kahve. Duvarlar çok açık sarı. Odaya girince beyaz açık sarı ile sert vişneçürüğü ve siyahtan başka renk çarpmıyor gözüme. Biraz renk katmak istiyorum ama koltuk rengi çok koyu o yüzden hata yaparım diye korkuyorum. Duvarları bakır turuncu yapıp acı kahve fon perde ile turkuaz aksesuarlar tablo vs. kullanmak istiyorum. Ama emin değilim. Bana fon perde duvar rengi ve aksesuar için ne önerirsiniz. Salonum çok küçük bu arada. Şimdiden teşekkürler.

 45. yd360

  05/06/2015 00:04

  Esra Hanım geciken cevap için kusura bakmayın. Ne yazık ki çoğu kullanıcımız Türkçe karakter kullanmadan veya kısaltmalarla yazıyor ve bunların tek tek düzeltilmesi bile bein açımdan epey el tutuyor. Sorunuza gelince, koyu renk koltuklarla eğer bir de koyu renk duvar ve perde olursa, ev üzerinize gelmeye başlayacak. Fon perdenizin ve duvarınızın kesinlikle açık renk olmasını öneririm. Krem ya da çok açık bej tonları gibi. Ancak bebe mavisi gibi açık mavi bir tonda aksesuar kullanabilirsiniz. Eğer böyle yaparsanız perdenizde örneğin krem üzeri aynı maviden desenleri olan bir model kullanabilirsiniz.

 46. yd360

  05/06/2015 00:18

  Zeynep Sivri Hanım kusura bakmayın çok ters bir haftaya denk geldi yorumunuz, acil cevaplayamadım ancak ne güzel ki gayet zevkli seçimler yapmışsınız.

 47. Ebru gül

  05/07/2015 05:59

  Merhabalar, kızlarımın çalışma odasını lila boyatmıştım. Kızlar hardal ve ekru koltuk beğendiler. Duvar rengini mi değiştirsem? İçime sinmedi. Uyumlu ve şirin bir hale nasıl getirebilirim? Teşekkür ederim.

 48. yd360

  07/07/2015 00:28

  Ebru Gül Hanım aslında lila ve hardal uyumludur, ekru da zaten hemen her renge gider. Bence önce bir deneyin. Hardal koltuk üzerine lila yastık koyulabilir ya da lila halı serilebilir. Yine içinize sinmezse duvar rengini değiştirmeyi düşünürsünüz.

 49. mujde

  28/07/2015 11:50

  Mrb salonunda iki adet halı var ikisi de mor çok beğendiğimden onlardan vazgeçmiyorum koltuk sandalye ve perdeleri birbirini boğmayacak şekilde uyarlama istiyorum ama bir türlü ne olacağına nasıl olacağına karar veremiyorum … iki berjer bir de 3lü koltuğu var spor. berjerler boydan camın önünde masa biraz daha arka planda bana renk konusunda yardımcı olur musun düşündükçe kafam karışıyor.

 50. yd360

  29/07/2015 11:12

  Krem veya açık bej üçlüler ile, krem üzeri mor veya lila desenli, ya da krem üzeri lila-yeşil desenli berjerler olabilir.

 51. Çağlar

  31/10/2015 09:39

  Merhaba;
  Salon takımım koyu haki yeşil, masamın mobilyası koyu kahve, sandalyelerin kaplamaları yeşil, krem, turuncu, mavi. Laminant çok açık krem. Storlarım açık krem. Amerikan mutfak. mutfak dolaplarım üstü beyaz altı açık ağaç rengi, ara taş siyah, tezgah siyah gri mozaik. Duvar renginde yardımcı olabilir misiniz? Duvar rengi dışında bir duvarı duvar kağıdı yapabilirim, o nasıl olabilir? Halı renginde de karar veremedim. Evin çok ağır olmasını istemiyorum daha çok spor olsun istiyorum. Tablolar olabilir. Dekorasyon olarak çok karışığım. Rustik tarz da çok hoşuma gidiyor. Evim 1+1 olduğu için sürekli salonda zaman geçiricem. Cevaplarsanız, farklı fikirler sunarsanız çok mutlu oluru. İyi çalışmalar.

 52. yd360

  04/11/2015 00:23

  Sayın Çağlar krem tonlarında bir duvar haki koltuklara yakışacaktır. Duvar kağıdı düşündüğünüz duvarda yine krem üzeri çok açık yeşili, sarılı bir model kullanılabilir.

 53. ilknur

  30/11/2015 12:53

  Merhaba, siteniz geçekten çok güzel, faydalı bilgiler içeriyor. Benim salon takımım sade krem ve yemek masasıyla gümüşlük kahve..Duvarlar, halı yine krem..Salonum yeterince güneş alıyor ve kare bir salon..Sandalyelerimi ve berjerlerimi yeşil tonlarda kaplamak istiyorum..Duvarlarımı ise mum ışığına boyatmak…Yani odama biraz canlılık renk versin ama çok abartılmayacak huzur veren bir salon olsun istiyorum..Sizin de fikirlerinizi alırsam çok memnun olurum ..Teşekkür ederim…

 54. nur

  01/12/2015 23:14

  Merhabalar ben salonumu vanilya rengine boyatmak istiyorum aklımda beğendiğim yeşil ya da gök mavisi koltuk takımı var fakat çok kararsızım lütfen bana yardımcı olur musunuz koltuk rengi perde ve halı renklerinde şimdiden çok teşekkür ederim.

 55. yd360

  03/12/2015 12:48

  İlknur Hanım söz ettiğiniz seçimleri uygulayabilirsiniz.

 56. Hilal

  07/12/2015 17:54

  Merhaba, çok kaliteli bir siteniz var, bir süredir takip ediyorum sizi.
  Evimizin koltuk takımları; oturma yüzeyi açık gri kadifemsi dokulu, kenarları kırık beyaz deri, kırlentlerde kırık beyaz zemin üstüne, toz pembe, mavi çiçekler var, yapraklar kına yeşili. Yemek masası krem, sandalyeler de krem, bacaklar da ağaç desenli açık kahve. Tv sehpamız, siyaha yakın koyu kahve, cilalı. kapaklarda pudra rengi, ve griye benzer bir renk var. Duvarlar da kumbeji. Ev çok aynı tonlarda, sıcaklık ve samimiyet katmak için birşeyler düşünüyorum, halı ve perde seçimi konusunda yardım isteyeceğim sizden (desenli mi, sade mi karar veremedik). Aksesuarlar için de renk önerisi vermenizi rica edeceğim. Başarılar dilerim, Teşekkürler.

 57. yd360

  11/12/2015 19:44

  Nur Hanım elbette size yardımcı olmak isterim ama koltuk rengini sizin seçmeniz çok önemli. Salonun ana parçaları ve sizin yerinize seçim yapmam hiç doğru olmayacaktır. Bolca örneklere bakarak daha çok hangi rengi sevdiğinize karar vermeyi deneyebilirsiniz.

 58. yd360

  14/12/2015 15:58

  Hilal Hanım, teşekkürler. Koltuk renginde gri fon perde ile beyaz-gri-pudra renklerinde desenli bir halı düşünebilirsiniz. Seviyorsanız perde kumaşı parlak da olabilir. Koltuk döşemesinde desen olmadığı için ya halınız ya da perdeniz desenli olabilir. (Ama ikisi birden değil.) Gri-beyaz bir perde de düşünebilirsiniz. Eve sıcaklık katmak için şu salonda buluna pembeden faydalanabilirsiniz. Pembe perdede riskli, sevmeyebilirsiniz, o nedenle pembeyi halıda desen olarak önerdim. Ev bitkileri ve ahşap aksesuarlar sıcaklık katmanızı kolaylaştırır.

 59. Tülay

  14/12/2015 23:14

  Öncelikle merhaba lütfen acil yardım küf yeşili koltuk takımı aldım. Masa ve konsol beyaz fakat halı ve perdeyi ne renk olacağına bir türlü karar veremedim, bu arada koltukların yastıkları pembe sarı açık kahveler var orta sehpa da beyaz, bir de hangi renk aksesuar gider cevabınızı acilen bekliyorum.

 60. yd360

  17/12/2015 00:26

  Tülay Hanım bej, açık kahve ya da bal rengi perdeler, krem ve yeşil renkte ya da bej yeşil tonlarında halı kullanılabilir. Halıda yastık renklerinden de örneğin pembe olabilir. Pembe-yeşil desen gibi. Fuşya, altın sarısı, sarı aksesuarlar kullanılabilir.

 61. Gamze

  28/01/2016 11:38

  Mrb. Benim açık gri köşe takımı var. Pudra rengi fon perde almak istiyorum. Tek duvar farklı renk boyamak istiyorum. Renkte kararsız kaldım. Oturma odamı değiştirmek istiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 62. yd360

  10/02/2016 17:18

  Gamze Hanım duvarları kırık beyaz yapıp tek duvarı koltuğunuzdan bir iki ton daha koyu bir gri tonuna boyayabilirsiniz.

Comments are closed.