Ev Dekorasyonunda Gri ve Pembe Uyumu

, , 2 Yorum

Şu sıra kahverengi ve pembe daha çok yan yana getirilse de, gri ve pembe kombinasyonu dekorasyonda yeniden yükselişe geçmişe benziyor. 80’li yıllarda epey kullanılan bu ikiliyi yeni bir anlayışla günümüze uyarlamak mümkün. Pastel tonlar, metalik griler ve son moda renk tonlarıyla gri ve pembe ikilisini çok sevebilirsiniz.Bu uçuk pembe perdelerin gri duvarları aydınlatışını gözden kaçırmak mümkün değil. Salonda gri ve pembe kullanacağınız zaman en koyu ve en parlak tonlara yönelmek yerine renklerin uçuk tonlarından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Böylece odanız karanlık ya da fazla iddialı bir görünüme bürünmez.İddialı demişken işte fuşya rengi bir kanepeyle dekore edilmiş iddialı bir oturma odasına göz atalım. Grinin sadeliği rengi çok güzel dengelemiş görünüyor. Odanın klasik tarzı ile bu canlı rengin kontrastı ortaya sıkıcılıktan uzak, göz alıcı bir dekorasyon çıkartmış.

Duvardaki pembe süslemeden emin değilim ama seçimlerinizi daha sade tutarak, geleneksel tarzda bir dekorasyonda pembe ve griyi bu şekilde de birleştirebilirsiniz. Pembe odada fazlalaştıkça odadaki enerji de artar. Zamanla bu rengin size fazla geldiğini hissedebilirsiniz. Bu nedenle pembeyi aksesuar rengi olarak tutmakta fayda var. Duvar rengi olarak önermesi zor bir renk olduğu kesin.

Leylak rengi kanepenin bu salonu monotonluktan kurtardığı kesin diyebiliriz. Yastıklar, çiçekler ve tablodaki renkler kullanılarak pembe tonu odaya yayılmış. Aksesuarları küçümsemeyin ve bir odaya renk katmak için oldukça kullanışlı olabileceklerini unutmayın.

Zevkler ve renkler tartışılmaz denir. Bana kalırsa sehpa üzerindeki mumun pastel pembe rengi, en güzel pembe tonlarından biri. Pembeden korkanlar için buna benzer açık renkler en ideali olacaktır. Parlak kumaşlı gri yastık odaya biraz gösteriş katmak isteyenler için güzel bir ipucu. Metalik gri, lame rengi benzeri parlak yüzey ve kumaşlar odaya lüks bir görünüm katabilirler.

Pembe renk duvarların nadiren uygulandığından söz etmiştik. Yukarıda beyaz ve desenli bir duvar kağıdıyla hareketlendirilerek pembenin ağırlıklı olarak kullanıldığı duvar örneklerini görebilirsiniz. Pembe rengi çok sevenler eğer zamanla sıkılmayacaklarına eminlerse bu tip uygulamalar yapabilirler. Odada yastık, perde, koltuk ve duvar kağıdındaki renk tonlarının birbiriyle nasıl uyumlu olduklarına dikkat edin. Bu önemli bir detay aksi halde özellikle çok farklı pembe tonu aynı odada kullanıldığında, oad bir panayır yerine dönüşebilir.

İşte pembeyi salona katmanın en garantili yöntemi. Dekoratif yastıklar ve çiçekler. Gri ve pembe ikilisini denerken ne kadar ileri gidebileceğinizden emin değilseniz pembeyi azar azar ekleyin. Önce yastıklar, çiçek, belki içinde pembe tonları olan bir duvar resmi. Görüntü hoşunuza gidiyorsa pembe perde ya da sandalye konusunu düşünebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

2 Yorum

  1. sebnem

    22/03/2015 16:30

    Merhaba salonumda siyah ağırlıklı gri koyu kahve mobilyalarım ve koltuklarımın yanları ve sandalyelerim siyah deri, koltukların oturma yerlerinin kumaşı ise krem siyah yastıklarda yaprak desenleri var. Bu bana acayip kasvet veriyor orta sehpamın, sandalyelerimin üst kısmındaki ahşap yerlerin ve zigonlarımın rengini değiştirmek istiyorum sizce mor mu pembe mi? Aynı renkte yastıklarla da uyum sağlamak istiyorum.

  2. yd360

    26/03/2015 17:52

    Şebnem Hanım bence adım adım gidin. Renkli zigon ve benzer renkte yastıkları deneyin önce. Lila ya da toz pembe olabilir. Sehpa, sandalye gibi mobilyaları hemen renklendirmeyin derim. Fazla renk de kalabalık etkisi yapabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak