Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

, , Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları için yorumlar kapalı

Dayanıklılığı, beton zeminlerde bulunan bozuklukları gidermesi ve kolay temizlenebilmesi nedeniyle tercih edilen epoksi zemin kaplama farklı zeminler için farklı uygulama teknikleri ve bileşenleri ile kategorilere ayrılmaktadır. Epoksi boyanın uygulanacağı zeminin ne amaçla kullanılacağı boya seçiminde belirleyici rol oynamaktadır. Örneğin fazla yaya veya araç trafiğinin bulunmadığı zeminler için %40 ile 60 arasında değişen oranlarda epoksi içeren boyalar yeterli olabilir. Ancak otopark gibi yoğun araç trafiğinin bulunduğu, sanayi tesisleri gibi zeminin kimyasal maddelere sık olarak maruz kaldığı ya da beton zeminin çok bozuk olduğu alanlarda daha yüksek dayanma kapasitesi bulunan ve zeminde bulunan pürüzleri tam olarak doldurabilen katı epoksi boyalar tercih edilebilir.Epoksi zemin kaplama fiyatları hangi epoksi boya türünün kullanıldığına, kaç kat boya atılacağına ve uygulama şekline göre metrekare başına farklılıklar gösterebilir. Epoksi zemin kaplaması için kullanılan yöntemlerin bazıları çekçekle boyayı zemine yayma, mala kullanma, spreyle püskürtme ve rulodur.

Profesyonel olarak yapılan epoksi zemin kaplama fiyatları metrekare başına 5 ile 20 TL arasında değişmektedir. Yani 25 metrekarelik bir alanın profesyonel bir firma tarafından epoksi kaplanmasının size maliyeti 1000-5000 TL arasındadır. Fiyatın bu kadar geniş aralıkta olmasının nedeni başta da bahsettiğimiz epoksi boyanın türü ve kaç kat uygulanması gerektiğidir.

Eğer epoksi boyayı kendiniz uygulamayı düşünüyorsanız bunun için yardımcı malzemelere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Su bazlı mı yoksa katı epoksi mi kullanacağınıza karar verdikten sonra (su bazlı epoksi boyanın litre fiyatı 12-15 katı epoksi ise 20-30 TL) uygulama için yukarı da saydığımız çekçek, rulo, sprey ya maladan birini satın almanız gerekir. Bu malzemelerin solvente dayanıklı olması gerektiğini unutmayın. Bunlar dışında kendinizi kimyasal maddelere karşı korumak için gaz maskesi, kauçuk iş eldiveni, koruyucu gözlük, plastik kova ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer malzemeleri edinmeniz lazım.Epoksi Zemin Kaplama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Öncelikle beton zeminin tam olarak kuruduğundan emin olunmalıdır. Nemli ya da tam olarak kurumamış betona epoksi boya sürülmez.

Epoksi zemin kaplamaları 1 kattan 7 kata yapılabilmektedir. Genel olarak epoksi zemin kaplama uygulamalarında ilk zemin katı atılır, bunun üzerine 1-2 kat epoksi boya, daha sonra yayma katı ile birlikte daha az kaygan bir zemin elde etmek ve zemine renk verebilmek için bir kat ve en üste gelen bitirme katı atılır.

Epoksi boya zemine sürülmeden önce zemin iyice temizlenmeli ve bariz bozukluklar elden geldiğince azaltılmalıdır. Profesyoneller bunun için ve daha önce yüzeyde bulunan boyayı temizlemek için taşlama makinesi kullanır.

Epoksi hızla uygulanması gerektiği için çalışanlar golf ayakkabısına benzer özel ayakkabılar kullanabilirler. 15-30 dakika arasında kuruyan epoksinin her alana eşit derecede yayılmasını sağlamak için hızlı davranmak gerekir.

Epoksi zemin kaplama fiyatları ve uygulaması hakkında daha geniş bilgi almak için bu alanda faaliyet gösteren firmalardan birine danışabilir ve seçeneklerinizin neler olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir firma ile anlaşmadan önce yukarı da vermiş olduğumuz fiyatları ve bilgileri dikkate alarak ne kadar bir bütçe ayırmanız gerektiğine kabaca karar verebilir ve pazarlığınızı bu bilgiler ışığında yapabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: