En Güzel Mutfak Örnekleri

, , 8 Comments

Mutfağınızı yenilemek ya da sıfırdan kurmak için, en güzel mutfak örneklerinden ilham alarak mutfak dolaplarının rengi, mutfağın dekorasyon tarzı ve kullanışlı bir mutfak için ipuçları toplayabilirsiniz. Burada toplanan örnekler yabancı firmalardan derlenmiş olsa da ahşap kullanımı, renk, malzeme seçimi ya da mobilya yerleşimi gibi, mutfağın dekorasyonu sırasında öne çıkan maddeler konusunda fikir verebilirler.altin-rengi-ahsap-mutfak

En güzel mutfak dediğimizde ilk akla gelen özellikler neler? Belki her evin kendine göre farklı ihtiyaçları var ve pek çoğumuzun zevkleri örtüşmüyor ancak güzel bir mutfak için sayılabilecek belli başlı özellikler bulabiliriz elbette.

Mutfak dekorasyonunda kullanılan malzeme: Mutfağın özellikle zemin ve tezgahında kullanılan malzemenin kolay temizlenen, suya ve lekelere dayanıklı olması önemlidir. Aksi takdirde malzemenin bozulacağı korkusu, güzel görünse bile rahat hareket edemeyeceğiniz için mutfağınıza gölge düşürecektir.cam-kapak-dolap

Mutfak dolaplarının akıllıca seçimi: Mutfak dolabı seçerken sadece ve sadece rengine odaklanmak hata olur. Özellikle küçük mutfaklar için bol çekmeceli ve mutfak gereçlerini sığdırabileceğiniz, sığdırmanın ötesinde düzenli bir şekilde dizebileceğiniz dolap modellerine odaklanın. Mutfak dolapları yerleştikten sonra yapı marketlerden dolap içlerini düzenlemenize yardımcı olacak çekmece-dolap içi düzenleyicilerinden edinebilirsiniz.

koyu-renk-mutfak-dolaplari

Mutfak aydınlatmasının önemi: Mutfağı olduğundan daha kullanışlı kılacak ve hatta mutfağın görünüşüne de güzelleştirecek önemli adımlardan biri de aydınlatmanın doğru şekilde yapılmasıdır. Özellikle tezgah, ocak ve dolap içleri için gerekiyorsa ekstra aydınlatma sağlanmalıdır. Mutfakta sadece genel bir aydınlatma kullanmak, rahat çalışmanız için yeterli olmayabilir.

mutfak-modelleri

Dekorasyon tarzınıza uygun bir mutfak modeli: Dekorasyon tarzınızın adını koyamıyorsanız bile önemli değil. Beğendiğiniz örneklerin ortak noktalarını düşünün. Dolaplar ne renk, yer döşemesinde hangi malzeme göze çarpıyor, tezgahta hangi malzeme kullanılmış, mutfağın genelinde hangi renkler öne çıkıyor? İşte bu sorulara verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak beğeninizi kesinleştirebilir ve kendi mutfağınızda uygulayabilirsiniz.

mutfak-adasi

Mutfak aletlerinin seçimi: Beyaz eşya, küçük mutfak gereçleri, el aletleri gibi mutfakta pişirme ve saklama sırasında kullanılan mutfak aletleri ne kadar kullanımı kolay ve tasarruflu ürünler olursa, sizin için o kadar memnuniyet verici olur. Bütçenizin el verdiğince enerji tasarrufu yapan, uzun ömürlü ve teknolojik yenilikleri takip eden ürünleri almaya gayret gösterebilirsiniz.

tek-duvar-mutfaklar

Mutfağınızı planlarken nasıl kullanacağınızı iyi düşünün: Eğer yemek yapmakla aranız iyi değilse, gidip en büyük boy fırını mutfağa sığdırmaya çalışmanız yersiz olur. İşte bunun gibi ayrıntıları gözden geçirmek, hem şık hem de kullanışlı bir mutfak için önemlidir. Sizin için mutfakta masa olması mı daha önemli yoksa tezgahınızı büyük tutmak mı? Mutfağı nasıl kullanıyorum, gün içinde mutfakta neler yapıyorum, evdekiler mutfaktan nasıl faydalanıyor gibi sorular işe yarar. Biz hiç mutfakta yemeyiz diyen bir aile için, mutfakta büyük bir mutfak masası sadece yer kaybettirir.

klasik-mutfaklar

Fotoğraflarla En Güzel Mutfak Örnekleri

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

8 Responses

 1. merve

  14/07/2014 12:08

  Merhaba, yeni mutfak yaptırıyoruz. Üst dolaplar beyaz, alt dolaplar açık meşe rengi. Tezgah arası taşı beyaz düşünüyoruz fakat davlumbaz arkasına renk katmak adına farklı bir renk yapsak nasıl olur acaba? Vitra glamour dore yakışır mı? Fikir verirseniz sevinirim. teşekkürler.

 2. yd360

  16/07/2014 23:20

  Merve Hanım seçtiğiniz dore ürün yakışacaktır, farklı renkler içinde de gözü tırmalamayan bir yeşil tonu da mutfak ve ahşep için uygun olabilir.

 3. canan

  14/08/2014 14:36

  Mutfak masası olarak cam masa kullanıyorum silmesi kolay ama görüntüden sıkıldım ahşap malzemeden masa almak istiyorum ama sildikçe yıpranır ahşap devamlı kullanılan bir yemek masası olarak kullanışlı bir malzeme olabilir mi , sizin öneriniz nedir??

 4. yd360

  19/08/2014 14:40

  Canan Hanım masif ahşap masa mutfakta yazık olur tabii ama artık mutfak için doğal ahşap görünümlü suntalam malzemeden pek çok masa sandalye üretiliyor. Bunlar hem ahşabın sıcaklığını taşıyor hem de mutfağa uygun, dayanıklı oluyor.

 5. ece

  23/08/2014 23:26

  slm ben ece biz ev yaptırıyoruz ama mutfağı ne tarafta olsun karar veremedik. ön tarafı daha güneşli ve aydınlık ama arka tarafı ise hem tuvalet ve banyoya yakın tabi güneşi de az görüyor. american mutfağı yaptırıcam odalarım az olduğu için. sizce ön tarafta mı yaptırayım mutfak işini yoksa arka tarafta lavobaların yanına daha mı rahat olur lütfen acil cevap yazın.

 6. yd360

  26/08/2014 15:12

  Ece Hanım evin aydınlık bölümünü salon, yemek odası gibi daha çok kullanacağınız odalara ayırmanızı tavsiye ederim. Amerikan mutfağın salona biraz uzak olması da daha iyi olur. Kullanım açısından mutfak ve banyonun yakın olup olmaması çok önemli değil ama tesisat açısından işleri kolaylaştırabilir.

 7. hasan

  03/09/2014 00:22

  Mrb. Yeni mutfak yaptırıyorum, siyahla beyaz olsa nasıl olur. Akıl verin bana lütfen.

 8. yd360

  03/09/2014 14:39

  Hasan Bey siyah beyaz, şık bir mutfak düzenlenebilir. Mutfak ışık alıyorsa siyah dolaplar, beyaz tezgah ve fayans kullanılabilir. Eğer mutfak az ışık alıyorsa beyaz dolaplar siyah beyaz fayans ve siyah tezgahla tamamlanır. Kırmızı ufak aksesuarlar sıcaklık katar. Aşağıdaki linkte yer alan siyah mutfak örnekleri size fikir verebilir:

  http://www.yapidekorasyon360.com/siyah-mutfak-dolaplari-ile-dekorasyon/

Comments are closed.