Modern Elektrikli Şömineler

, , Modern Elektrikli Şömineler için yorumlar kapalı

Şömineler gerçekten de harikadır. Sert kışların yaşandığı aylarda ateş başından daha huzur verici bir ortam düşünmek zor. Günümüzün modern elektrikli şömineleri, şömine keyfini tatmak isteyen ama ne külüyle ne bacasıyla uğraşmak istemeyenler için en uygun çözüm gibi görünüyor.Foto: csnfireplaces.com

Ne yazık ki artık pek çoğumuz apartman dairelerinde yaşıyoruz ve şömineli apartman dairelerine de sık rastlanmıyor. Belki de atalarımızdan kalan ve bilinçaltımıza yerleşmiş bir durumdur. Ateş başında kendimizi güvende hissettiğimiz ve rahatladığımız bir gerçek.Şömineniz olsa bile odun almak, şömineyi temizlemek, bacayı temizletmek gibi zahmetli bir süreci şehir hayatının bitip tükenmez dertlerine eklemek ne kadar rahatlatıcı? Bu yüzden elektrikli şömineler pratik bir çözüm sunuyor.

Elektrikli şömine nasıl çalışır?

Diğer tüm elektrikli ısıtıcılar gibi, elektrikli şömineyi prize takıyorsunuz ve içindeki rezistans telleri ısınarak ısı yaymaya başlıyor. Peki,o pırıl pırıl alevler nereden çıkıyor diye soracak olursanız, ne yazık ki o gördüğünüz bir göz yanılsaması. Ampul ya da ayna gibi gereçler kullanılarak sahte bir alev görüntüsü elde ediliyor.

Elektrikli şömine güvenli mi?

Foto: Arki Fire

Bacalı bir şömineye göre elektrikli modellerin daha güvenli olduğu söylenebilir. Baca tıkanması, duman zehirlenmesi ya da alev sıçraması benzeri tehlikeler elektrikli şömineler için söz konusu değildir. Yine de ısı yaydığı düşünülürse çocuklu evlerde mutlaka dikkatli olunmalıdır.

Elektrikli şömine ısıtır mı?

Harıl harıl yanan bir odun şöminesine kıyasla elektrikli şöminenizin büyüklüğüne kıyasla ısıtma oranı biraz daha düşüktür. Metrekaresi düşük odalarda istenilen sonuç alınabilir.

Ancak çok büyük salonlar için dekoratif özelliği ısıtma kabiliyetine göre daha öne çıkacaktır.

Elektrikli şömine ne kadar elektrik harcar?

Bunu hesaplamak için almayı düşündüğünüz modelin saatte kaç kw (kilovat) elektrik harcadığını öğrenmelisiniz. Şömineyi ne kadar süreyle fişte tuttuğunuza bağlı olarak faturanıza ek bir elektrik masrafı eklenecektir. Örneğin diyelim şu an elektriğin kilovat fiyatı 0.17 TL, öyleyse 2 kw’lık bir cihaz, günde 6 saat yaktığınız takdire ayda ortalama 60 TL’lik elektrik harcayacaktır. (2kw x 6saat x 30gün x 0.17TL= 61,7TL)

Foto: nationalhomecomfort.com

Elektrikli şöminelerin farklı modelleri var mı?

Farklı modellerdeki elektrikli şöminelerden sizin evinize uygun olanı seçebilirsiniz. Plazma şömine kategorisinde yer alan ve oldukça gerçekçi alev görüntüsüne sahip modeller piyasada başı çekiyor. Giydirmeli denilen modeller, plazma tipi şöminenin çevresine çeşitli dekoratif öğeler eklenerek klasik ya da modern farklı bir görünüm verildiği anlamına geliyor. Duvara monte edilen ankastre şömineler de mevcut. Yeni ürünlerin pek çoğu uzaktan kumandalı olarak satılıyor. Ayrıca L tipi, iki ya da üç yanı açık, alevin farklı yanlardan da görüldüğü şömineler var.

Elektrikli şöminelerde fiyat aralığı nedir?

Fiyat aralığını etkileyen pek çok unsur olduğunu düşünürsek oldukça geniş bir fiyat aralığı ortaya çıkıyor. Hazne fiyatı, giydirme fiyatı, modeli, markası, ülkesi derken piyasada bir yanda 400 TL’ye diğer yanda 4000 TL’ye elektrikli şömineye rastlamanız mümkün. Uygun fiyatlar için ilk önce büyük yapı marketlerini gezmeniz daha yerinde olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: