Düzenli Bir Ev İçin Pratik Öneriler

, , Düzenli Bir Ev İçin Pratik Öneriler için yorumlar kapalı

Her zaman evi derli toplu olan ve ne kadar baskın yaparsanız yapın bir türlü hazırlıksız yakalayamadığınız şu insanlar: Nasıl oluyor diye için için soruyor musunuz? Hemen söyleyeyim bu kişilerin özel bir güçleri yok. Sadece üşenmeyip sürekli evleriyle uğraşıyorlar. Her akşam tuvaletleri ovan da var, herkes yattıktan sonra bulaşıkları yıkayan da. Biraz alışkanlık, biraz da huy meselesi. Özellikle hanımların pek çoğu için evindeki düzen bir gurur kaynağı. Bir diğer grup ise kendini bu kadar harap ettikten sonra ‘değer mi’ diye souyor. Aradığınızı bulabildiğiniz, içinizi sıkmayan, kendinizi iyi hissettiren ‘toplu ev’ anlayışınızı yine en iyi siz belirleyebilirsiniz.  Ben de burada nereden başlayacağını bilemeyenlere düzenli bir ev için pratik öneriler sunmaya çalışacağım. Keşke hepsini yapabilsem!1. İlk olarak biriktirme huyunu bırakmanız gerekiyor. Eviniz için az sayıda ama değerli aksesuarlar tercih edin. Her köşede başka bir biblo, mum, örtü, tabak ya da duvardan sarkan duvar süsü, bebekler, nazarlıklar derken ev ufak bir hediyelik mağazasına döndüyse toplu gözükmesi için ne kadar çabalasanız da beceremezsiniz.

2. Eskimiş, kullanmadığınız, bir köşede tozlanan eşyaları ayırın. Verilebilecek durumda olanları verin ve diğerlerini atın. Birikmiş kavanozlar, kullanmadığınız abajur, renk değiştirmiş paspas, gözünüze ne takılırsa bu listeye dahil edebilirsiniz. Aksesuarlara bakarken ‘Bu neden burada?’ diye sorun. Gerçekten vazgeçilmez bir parça mı? Unutmayın ki evde çok eşya, her şey yerli yerinde olsa bile dağınık bir görüntü demektir.3. Ne atmaya ne vermeye kıyamadığınız parçalar için yeterli büyüklükte bir kutu alın. Yapı marketlerde çok ucuza bulabilirsiniz. Saklayacaklarınızı bu kutuya koyup dolap ya da baza altı gibi bir yere kaldırın. Evde değişiklik yapmak istediğinizde başka bir aksesuarla bu kutudan seçtiğiniz birinin yerini değiştirebilirsiniz.

4. Evi eşya fazlasından kurtardıktan sonra şimdi bir bakın, her şey gerçekten de olması gerektiği yerde mi? Gazete, dergi, broşür gibi çabuk biriken ve dağılan kağıt yığını için bir gazetelik edinin. Gazetelik doldukça eski gazete, broşür ve dergileri atmanız gerektiğini de hemen hatırlatır size.

5. CD, kitap, DVD benzeri eşyalarınız için mutlaka bir kitaplık, raf, arşiv dolabı oluşturun. Ne kadar eşyanız olduğuna bağlı olarak pek çok alternatifiniz var. Bu tip küçük boy parçalar kendilerine özel olarak hazırlanmış bir yerde durmuyorlarsa hep dağınıklığa neden olurlar.

6. Büyük eşyaların yeri bellidir ve onları yerine kaldırmak kolaydır. Ancak neden orada olduğu bilinmeyen daha küçük parçalar: çakmak, bozuk para, kibrit, toka, bardak altlığı, kalem benzeri eşyalar için hazırlıklı olmalısınız. Salonun uygun bir köşesine ahşap, orta büyüklükte bir kase koyun. Zevkinize göre başka bir dekoratif kap ya da kutu da olur. Bir benzeri de antrede ve çalışma odasında durabilir. Sözünü ettiğimiz ayağınıza dolanan ve hemen kaldırmak istediğiniz ıvız zıvırı bu kasede toplayın. Zamanınız olduğunda ayıklarsınız. Üstelik sonradan gerekecek bir şeyi de atmamış olursunuz.

7. Özellikle TV ünitesinin etrafında toplanan kablo yığını evin bu bölümünde dağınık bir görüntü yaratır. Kabloları birbirine tutturun. Gereksiz yere uzun olanları yeterli uzunlukta katlayıp yine metal tokalarla tutturarak kullanın. TV ünitesinin ya da sehpasının arkasına kabloları saklamayı deneyin.

8. Akşam yatmadan önce mutfağı mutlaka toplayın. Bulaşıkları makineye yerleştirin, dışarıda tencere bırakmayın. Tezgahı ve ocağı üstten de olsa silin. Salonda bardak vs varsa bir tepsiyle toplayıp mutfağa getirin. Detaylara fazla takılıp kendinizi yormaya ve fazla zaman harcamaya başlamayın yoksa ertesi gün üşenirsiniz. Aynı şekilde yatmadan önce salonda birikmiş ve ortada duran eşyaları yerine koyun. Koltuk battaniyenizi katlayın. Dergileri yerine koyun. Sabah kalkıp işe gidecek bile olsanız sanki yarın sabahtan bir misafiriniz uğrayacakmış gibi düşünün.

9. Elektrik süpürgenizi çok zahmetli bir yere kaldırmayın. Ulaşması ve kullanması kolay bir yerde dursun. Böyle bir imkan yoksa bir el süpürgesi edinin ve kolayca erişilecek bir yere koyun. El süpürgelerinin ne kadar rahat bir ev aleti olduğunu anlayınca bir daha vazgeçemeyeceksiniz, emin olun.

10. Eşyaları yerli yerine koymayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Önceleri zor gelebilir ama  kendinizi zorlamalı ve sonra yaparım dediğiniz an, hayır şimdi demeye başlamalısınız. İstediğiniz kadar kutu alın ya da raf yaptırın. Eğer eşya yerleştirmeye üşenecekseniz hiçbirinin size faydası olmayacaktır. Üstelik zamanla hızlandığınızı ve ev toplu oldukça yorulacak bir neden de çıkmayacağını göreceksiniz.

ÖZET

  • Fazlalıklardan kurtulun ve ıvır zıvır biriktirmeyin.
  • Eşyaları koymak için yer yaratın: kutu, dergilik, kase, çekmece.
  • Yatmadan önce 15 dakika ayırın ve dağınıklığı toplayın.
  • Üşendiğiniz an kendinizi ikna edin ve toplu evin sizi mutlu edeceğini hatırlayın.
  • Temizlik günleri dışında, ev toplarken fazla ayrıntıya girmeyin ki, ev toplamak çok zahmetliymiş demeye başlamayın.
  • El süpürgesi edinin.
  • İşleri biriktirmeyin ve toplamak için evin tümüyle dağılmasını beklemeyin.
  • Evin diğer üyelerinden, evi toplu tutmak için yardım isteyin.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: