Duvarda Televizyon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

, , 6 Comments

Yeni bir televizyon satın almaya kalktığınızda artık tüplü bir model bulmanız neredeyse imkansız hale geldi. Peki duvara astığımız bu ince model, plazma, LCD vb isimlerle anılan televizyonların salonu bir otel odası ya da bekleme salonu gibi göstermemesi için nasıl bir dekorasyon yapmalı? Aşağıda duvarda televizyon dekorasyonu için çeşitli örnekler bulabilirsiniz.LCD televizyonlar için satılan TV üniteleri en yaygın çözümlerden biri ancak siz de benim gibi televizyon ünitelerine soğuk bakanlardansanız başka çözümler arıyorsunuz demektir. Açıkçası televizyon ünitelerinin salonu ele geçirmesini ve ne kadar farklı olduğunu iddia etse de TV ünitesi kullanan salonların dönüp dolaşıp birbirine benzemesi benim hoşuma gitmeyen konular arasında.

Yukarıdaki örnek oldukça iddialı bir çözüm sunuyor. Kabul edelim ki her evde uygulamak mümkün olmayabilir. Televizyonu çerçevelemek ve bunu bu kadar normal gösterebilmek herkesin harcı değil.Neyse ki ikinci örneğimiz uygulaması daha kolay örneklerden biri. Tabii kitap kurdu olanlar için. Televizyonu kütüphanenin arasına sıkıştırma fikri hoşuma gitti doğrusu. Kapalıyken göze çarpmıyor ve salonun en değerli parçasıymış gibi öne çıkmıyor. Bu tip bir uygulama düşünenler elbette ölçülerini çok dikkatle almalı ve televizyonu bastırmayacak ya da çevresinde fazla boşluk bırakmayacak şekilde bir raf ölçüsü alınmalı.

Televizyonun salonda fazla öne çıktığından şikayet ediyorsanız tek yapmanız gereken biraz kamuflaj. Yukarıdaki fotoğrafta şöminenin üzerine asılan televizyonun koyu renk duvarda nasıl kaybolduğuna şahit olabilirsiniz. Şömine üzerine tablo asma günleri anlaşılan geride kalmaya başladı bile.

Televizyon ünitesi alternatiflerinden biri de televizyon sehpaları. Tabii duvara astığınız televizyon için bir televizyon sehpasına ihtiyacınız yok belki ama bunun yerine televizyonun altına bir konsol yerleştirerek, ufak bir göz aldatmacası yapabilirsiniz. Bu şekilde televizyon izole edilmiş bir biçimde duvarda sırıtmıyor ve bir mobilyayla görüntü dengelenmiş oluyor. Diğer türlü yani televizyonu tek başına asıp çevresini boş bıraktığınızda, bu elektronik alet salonun tüm enerjisini çeken ve soğuk hava estiren bir etki ortaya çıkarabilir.

Yukarıdaki örnek, yine televizyonu salonda odak noktası olmaktan çıkartan bir örnek. Koyu renk çerçevelerle sanki televizyon da tablolardan biriymiş izlenimi yaratılmış. Acaba televizyon açıkken bu resimler gözü alır mı diye düşünmeden edemiyorum ama TV kapalıyken bence oldukça pratik bir çözüm gibi duruyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

6 Responses

 1. seda

  05/04/2015 15:37

  Merhaba yapı dekorasyon köşe koltuğumu orta koyu tonlarda deve tüyü rengi aldım. Çok açık değil fakat koyu da değil. Kumaş yanar döner hafif kadifemsi dokuda. Duvarlarım açık gri hafif lilaya benzeyen tonda. Fon perdemi mor yaptırmak istiyorum. Sizce uyar mı? Ve fon perdenin kumaşı koltuk kumaşıyla aynı olmak zorunda mı kadife olmasa olur mu başka nasıl bir fon kumaş seçebilirim. Şimdiden teşekkürler.

 2. yd360

  08/04/2015 14:40

  Seda Hanım eğer koltuklar açık tonda bir deve tüyü değilse mor biraz koyu kaçabilir açıkçası. Belki lila veya maviye dönük bir mor tonu daha iyi olabilir. Perde kumaşı koltuk kumaşı ile aynı olmak zorunda değil. Zaten koltuğunuzun kumaşı perdede ağır kaçar. Daha hafif koton veya keten benzeri kumaşlara bakabilirsiniz.

 3. Tufan emen

  08/01/2016 09:38

  Benim koltuklar fıstık yeşili duvarı boyamak için ne renk kullanmalıyım yardımcı olursanız teşekkürler.

 4. Tufan emen

  08/01/2016 09:40

  Bir de TV ünitesinin üzerine 100 50 cm tablo aldım TV ünitesi 110 cm acaba üstüne asmak istiyorum sizce yakışır mı?

 5. yd360

  19/01/2016 12:51

  Tufan Emen Hanım Kırık beyaz ya da krem tonları kullanılabilir.

 6. yd360

  19/01/2016 12:52

  Tufan Emen hanım televizyon ünitesi derken, televizyon da yerleştirilecek sanırım üniteye. Televizyon üzeri tablo pek önermem. Dikkat dağıtıcı olabilir.

Comments are closed.