Duvar Kitaplık Modelleri

, , Duvar Kitaplık Modelleri için yorumlar kapalı

Her geçen yıl büyüyen bir kütüphane pek çok kişi için gurur kaynağıdır. Haksız da değiller. Şimdilerde elektronik ortamlara daha çok vakit ayırıyor olsak da kitabın yeri her zaman ayrı olacak. Bir tarafım hiçbir şeyin kitabın yerini tutamayacağını söylüyor. Hala daha kağıttan okumanın rahatlığı hiçbir yerde yok. Öte yandan elektronik kitapların yaygınlaşması demek kuşkusuz daha az kağıt tüketimi, daha az basım masrafı demek. Bu tip etkenler de okuyuculara mutlaka artı olarak dönecek avantajlar.Foto: bookshelves.tumblr.com

Bu tür değişimler elbette bugünden yarına olabilecek değişiklikler değil. O nedenle biz kitaplıklara bakmaya ve evin birkaç duvarını kütüphaneye çevirmeyi planlamaya devam edebiliriz. Bu konuyla ilgili tüm kitap sever dekorasyon meraklıları için bir blog tavsiye etmek istiyorum: Bookshelves.tumblr.com. Sürekli güncellenen blogun ana teması kitaplar ve kitaplıklar. Bu blogda biraz dolaşarak kitaplarınıza nasıl bir düzenleme yapacağınıza dair orijinal fikirler edinebilirsiniz diye düşünüyorum.

Tüm duvarı kaplayacak şekilde düşünülen kitaplıklara her zaman çok özenmişimdir. Yan yana birkaç kütüphaneyi birleştirerek ya da özel raf çaktırarak bu  tip bir kitaplık elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar ise, ilk önce raf ölçüleri. Sadece tek bir kitabı ölçerek raf yaptırırsanız, dışarıda kalan kitaplarınız olabilir. Hem enine hem de boyuna farklı ölçülerde kitap ve dergi yerleştireceğinizi düşünerek raf düzenlemelisiniz.

En tepeye daha az lazım olacak, hafif ve ince kitaplarınızı, en alt sıralara ise ağır kitapları koyabilirsiniz. Kitaplığınızı düzenlerken fotoğraf, kalemlik, resim benzeri objelerle kitaplığınızı hareketlendirmeyi düşünebilirsiniz. Kitap ne yazık ki çok toz tutar. Bu yüzden alerjik bünyeli ya da solunum güçlükleri yaşayan kişiler kitaplıkları için cam kapaklı modelleri tercih edebilirler.Kütüphanenizin fonksiyonel oluşu kadar evin diğer mobilyalarıyla ve genel dekorasyon tarzınızla uyumlu olmasına dikkat edin. Beyaz duvarları olanlar beyaz kitaplıklarla evin geri kalanıyla uyumu bozmadan hoş bir görüntü elde edebilirler.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: