Dubleks Merdiven Modelleri

Dubleks bir ev için merdiven modeline karar verirken merdiven için ayrılan alan, merdivenin işlevselliği ve evdekilerin güvenliği göz önünde tutulur. Düz, L şeklinde, kavisli, spiral başta olmak üzere farklı modellerde merdivenlere rastlayabilirsiniz.

Merdivenlerde herhangi bir kaza yaşanmaması için alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Bunlardan biri basamak yüksekliklerinin aynı olmasıdır. Merdiven kenarında korkuluk ve küpeşte kullanılarak tutunmaya imkan verilmelidir. Basamaklar fazla yüksek ve kaygan olmamalı, basamak sayısı fazla ise sahanlık eklenmelidir. Evde küçük çocuk varsa ek tedbirler alınabilir. Merdiven başına ve sonuna güvenlik kapıları eklenebilir. İyi bir aydınlatma ile basamakların net şekilde görünmesi sağlanmalıdır.

Malzeme olarak ahşap, beton, alüminyum, cam ya da akrilik gibi çeşitli malzemenin merdivenlerde sıkça kullanıldığını görebilirsiniz. Modeller arasından hangisinin eve uygun olduğunu belirlemek için evin genelinde uygulanan dekorasyon tarzı önemlidir.

Ahşap geleneksel tarzdaki evlerde kullanıldığı kadar modern tarzı benimseyen evlere de yakışır. Metal korkuluk modern ve minimalist evlerde daha iyi durur. Yukarıda balık kılçığını andıran oldukça orijinal tasarımlı bir döner merdiven görüyorsunuz. Metal korkuluklar ahşapla uyum sağlıyor.

Yükseklik korkusu olanlar için cam merdivenler iyi bir fikir olmayabilir! Yine de özellikle dar bir alanda mekanı daha ferah ve geniş göstereceği kesin.

Ahşap merdivenler kadar, merdiven duvarı da göz dolduruyor. Hem merdiven duvarı hem de oda bölme paneli olarak oldukça dekoratif bir uygulama olduğu söylenebilir.  Tırabzan ve duvarın renk uyumu bu güzel görüntüde önemli bir ayrıntı.

© Bu Yazının Her Hakkı Saklıdır. 

Bizi Facebook'ta Bulun

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
 • Yorumunuzu Ekleyin
   
  Gravatar
  Adınız
   
   
   

   
   
 
Yapı Dekorasyon 360

Yapı ve dekorasyon üzerine farklı fikirler, yeni ürünler, fiyatlar, trendler, sektör haberleri, pratik bilgiler bulabileceğiniz güncel blog.

Gizlilik Politikası

Sitemizin gizlilik politikası hakkında bilgiler ve kullanım koşulları ile ilgili çekinceler.

Gizlilik Politikası
İletişim

Sitemiz ile ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilir, yeni yazı talebinde bulunabilirsiniz.

İletişim