Dış Mekan Ahşap Duvar Kaplama

, , Dış Mekan Ahşap Duvar Kaplama için yorumlar kapalı

Aşağıda gördüğünüz veranda Tayland – Phuket’de Andaman Kafe’nin verandası. İlk bakışta yeşil ve mavinin hakim olduğu adada bu mekanın esprisi göze çarpmayabilir. Oysa mavi bir fona açılan pencereler, boş duvarlar yerine temsili bir gökyüzüne (ya da denize!) bakmanızı sağlıyor. Elbette açık renk ahşap duvar kaplamanın da tam da bu atmosfere uygun, doğal ve sıcak görünümünü de es geçmemek gerekir.Dış mekan ahşap duvar kaplamaları artık pek çok binada, farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Bir binanın dış cephesini tümüyle kaplamak mümkün. Veranda, bahçe, teras düzenlemelerinde ahşap paneller de değerlendirmeye alınmalı. İç mekan ahşap duvar kaplamalarıyla dış mekan için üretilen farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle ahşap duvar kaplaması seçerken, dış mekanda kullanacaksanız bunu özellikle belirtmelisiniz.

Hava koşullarına uygunluk dış mekan ahşap panellerin en önemli özelliğidir. Yağmura, suya, neme, güneş ışınlarına, sıcağa ve soğuğa dayanıklı olmaları gerekir. Evinizin konumuna göre, öne çıkan hava koşullarını dikkate alarak sizin için hangi hava koşullarının daha belirleyici olduğunu göz önüne alabilirsiniz.Dış mekan ürünleri kolay tutuşmaz, yangın tehlikesini azaltır. Darbelere karşı da dayanıklıdırlar. Bu paneller ahşabın çeşitli işlemlerden geçirildiği, öbür ham maddelerle birleştiği ve dış koşullara uygun hale getirildiği ürünlerdir. Bu yüzden ahşap kompozit (karma) terimini sık sık duyabilirsiniz.

Doğal ahşap olmamasına rağmen görünümüyle masif kaplamaları aratmayan ürünler bulmakta zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz.. Dekorasyona ahşabın sıcaklığını katan, mekanı doğanın bir uzantısı gibi gösteren bu dekoratif duvarları farklı renklerde, kendi tarzınıza göre seçebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: