Desenli Boya Uygulaması

, , 8 Comments

Duvar renginin öneminden ve odanın atmosferini ne kadar çok etkilediğinden sıkça söz ediyoruz. Duvar boyası ve duvar kağıdının yanı sıra farklı bir duvar görünümü için tercih edilebilecek uygulamalardan biri de desenli boya uygulamasıdır. Desenli boyalar, duvarda çeşitli desenler elde edilmesine elverişli, özel boyalardır. Desen oluşturmak için ayrıca çeşitli aparatlardan yararlanılır.Desenli duvar uygulamasından göze hoş görünecek, estetik bir sonuç almak için bu uygulamayı eli yatkın birinin yapması düşünülmelidir. Pek çok firma desenli boya satışının yanı sıra uygulama hizmeti de verir. Eğer kendiniz deneyip de beceremezsiniz işin güzel yanı, diğer boyalarda olduğu gibi desenli boyanın üzerinin de kolayca boyanabilmesidir.Desenli Duvar Boyası Malzemeleri

Duvar kağıdına göre daha hesaplı olan ve tıpkı duvar kağıdı gibi eve özel bir süsleme katan bu boyalara efekt boyası da deniyor. Temiz ve düz bir yüzeyi, tercih ettiğiniz renkte su bazlı, mat bir boyayla boyadıktan sonra fırça, rulo, desen kaşesi, bez, tarak, baskı kalıbı veya sünger yardımıyla son kat olarak daha farklı renkteki desen boyasını sürüyorsunuz. Desen uygulaması için üretilmiş, bu özel aparatları boya malzemeleri satan firmalardan temin edebilirsiniz.

Bazı boya çeşitlerinde desen oluşturabilmek için yüzeyin macun astarından sonra tamamen desen boyasıyla boyanması söz konusudur. Filli Boya‘nın desenli boyaları arasında bu tip desen boyalarını görebilirsiniz.

Desenli boya yaparken çoğu kez önce efekt boyasının duvara sürülmesi ve bu boya kurumadan seçtiğiniz aparatla desenin verilmesi gerekir. Bu durumda tek kişinin bu uygulamayı yapması zorlaşır. Desenli boya uygulamasını kendiniz yapacaksanız bir yardımcınız olması iyi olur.

Desen boyanız ve aparatınız ne olursa olsun, boya yapılacak yüzeyin pürüzsüz olması iyi bir sonuç almak için çok önemlidir.

Desenli Duvar Ruloları

Duvarda desenli boya uygulaması için en sık kullanılan aparatların başında, özel efekt ruloları gelir. Bu rulolar da yine desen boyalarıyla birlikte kullanılır. Rulo kendinden desenlidir ve desen boyasına batırılıp duvara sürüldüğünde, duvarda desen oluşmasını sağlar.

Yurt dışındaki onlarca eğlenceli desen rulosuna karşın ülkemizde ne yazık ki desenli rulo çeşidinin sınırlı olduğu söylenebilir. Yine de dekor.com‘un ‘Dekoratif Boyama’ kategorisine bir göz atmanızı öneririm. Hem rulo hem de diğer aparatlar açısından nispeten zengin bir katalogları olduğu söylenebilir. Ayrıca seçtiğiniz efekt rulosunun iç cephe için olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dış cephe ürünü de olabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

8 Responses

 1. Ahmet

  08/09/2014 18:44

  Merhaba 5. fotoğraftaki rulo ismi var mı? Varsa ismini söyler misiniz?

 2. yd360

  09/09/2014 00:32

  Ahmet Bey bu fotoğraf yabancı bir siteden alıntı, zaten çoğu boya firmasının sitesinde de rastlarsınız ama uygulamaya gelince ülkemizde satışı olan bir ürün değil. Ancak benzerleri olabilir.

 3. hasan

  30/05/2015 17:46

  slm bir sorum olacak su bazlı boyanın üzerine desenli rulo çalışması olur mu kısaca desen tutar mı?

 4. yd360

  05/06/2015 00:08

  Evet Hasan Bey, su bazlı boya üzeri desenli rulo uygulanabilir.

 5. musa

  05/07/2015 11:41

  Su bazlı saten boyalar üzerine desenli boya yapmak için öncelikle duvarı boyayıp kurumadan desenli rulo aparatı içerisinde farklı vereceğimiz dekor için boya var mı? Varsa bana izah etmenizi rica ederim.

 6. yd360

  07/07/2015 00:26

  Musa Bey desenli boya için zemin mat boya olmalı diye biliyorum ama isterseniz bir boya firmasına danışın. Yeni çıkan pek çok malzeme oluyor, belki saten üzerine de uygun ürün bulunabilir.

Comments are closed.