Renk Uyumu

Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı ya da renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız. Gelelim bu çarkı nasıl kullanacağınıza:

Herhangi bir odanın dekorasyonu için renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve odanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).

Fakat her şeyden önce renk çarkını yakından tanımalısınız. Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk Çarkı

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

Monokromatik renkler

Kimi evlerde bazı renk şemaları ister istemez hemen öne çıkar ve diğer kombinasyonların hepsinin önüne geçer. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) ya da benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir apartmanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) ya da renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir. Çarkın nasıl işlediğini terimler ve örneklerle anlatmaya çalıştık. Başta biraz kafa yormak gerekse de bir kez çarkın işleyişini çözünce renkle ilgili pek çok konuda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Benzer renkler

Sakinlik ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını ya da benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler ya da renk üçlüleri idealdir. Ancak bir odada çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir. Tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır. Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar.

60-30-10 Formülü

Evdeki bir odaya renk uygularken 60-30-10 formülünü de deneyebilirsiniz. Bu formül nasıl işliyor derseniz, üç renk seçiyorsunuz ve birinci renk odanın duvarlarına yani % 60’lık kısmına uygulanıyor. İkinci renk % 30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında, % 10 ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

160 Yorum

 1. yd360

  29/12/2014 20:47

  Ayşe Hanım koyu tonlarda boya seçerseniz kontrast oluşur. Koyu bej, koyu gri, koyu krem gibi dilediğiniz bir tonu kullanabilirsiniz.

 2. yd360

  08/01/2015 17:22

  Selma Hanım yorumlar önce onaylama için bekliyor ve öyle yayınlanıyor.

 3. Can

  12/01/2015 19:14

  Vizon gri zeytin yeşili ve moru salonumda kullanmak istiyorum uyum sağlarlar mı acaba?

 4. yd360

  15/01/2015 22:13

  Can Bey mor ve yeşil gayet uyumludur, vizon gri ile de yakışırlar. Ancak açık renkle dengelemenizi öneririm. Açık renk duvar, perde ya da halı gibi.

 5. beratiye

  16/01/2015 13:51

  Vizon rengi mutfak dolaplarım siyah tezgah, vizon yer döşemem bu renklerin arasına hangi rengi kullanırsam mutfağım canlanır? Teşekkürler.

 6. ebru

  17/01/2015 19:25

  Mürdüm rengi koltukta hangi renk fon kullanmam gerek yardımcı olur musunuz?

 7. gül

  26/01/2015 14:26

  merhaba, koltuklarım kırmızı, mobilyalarım venge, halımı gri tonlarda tercih ettim içinde çok küçük mor ve sarılar var. Fon perdem de kırık beyaz üzerine çiçekli. sizce duvar ve kırlentlerde renk ve desen olarak nasıl bir tercih yapmalıyım?

 8. sibelkazıcı

  28/01/2015 15:37

  Merhabalar salon takımımda berjerlerim çikolata kahvesi. Koltuklarım ise çok açık mürdüm. Lütfen bana yardımcı olun koltukların haricinde herhangi bir aksesuarım yok hangi renkleri kullanmam gerek tamamlayabilmem için. Teşekkürler.

 9. yd360

  29/01/2015 22:09

  Gül Hanım kırık beyaz ya da çok açık bej gibi duvar renklerini değerlendirebilirsiniz.Kırlentlerde gri, gri-beyaz, metalik gri benzeri ürünleri değerlendirebilirsiniz.

 10. esin bucak

  31/01/2015 20:12

  Koltuk takımım turkuaz buna uyacak perde ve duvar boyası önerebilir misiniz lütfen?

 11. BİROL

  09/02/2015 01:03

  Merhaba. Salonumda mor ve sarı rengini kullanıyorum. Tamamlayıcı renkte beyaz (sehpa ve kitaplık ile tv ünit). Tv ünitesinin olduğu tek duvarı duvar kağıdı yapmayı düşünüyorum. Sizce bunlara uyumlu hangi renk scalasını kullanmalıyım? Teşekkürler..

 12. emine

  12/02/2015 10:48

  Altın sarısı koltuklarım var duvarı hangi renk boyasam hoş görünür?

 13. sude

  12/02/2015 23:54

  Merhabalar benim sizin yardımınıza ihtiyacım var hem de acil yuvarlak fuşya rengi yatak aldım ama duvarın rengine karar veremedim biri diyor koyu gri biri diyor siyah duvar kağıdı karar veremiyorum acil fikrinize ihtiyacım var.

 14. yd360

  13/02/2015 14:38

  Sude Hanım çok koyu olmayan bir gri veya kırık beyaz öneririm. Yatak odasında siyah duvar hem sabah uyandığınızda hem de gece uyumaya geçerken iç karartabilir.

 15. elçin

  13/02/2015 15:05

  Merhaba. oturma odamı yeniden dekore etmeyi düşünüyorum koltuklarım haki rengi, duvarlarım açık somon rengi fon perdemi halımı ne renk seçmeliyim? belirtmem gerekiyorsa sadelik pek hoşuma gitmiyor renkli çok seviyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 16. yd360

  13/02/2015 22:42

  Birol Bey gri, açık lila veya krem renkte duvar kağıdı önerebilirim. 3. canlı bir renk önermem çünkü bu kez mor ve sarıyı ya bastırır ya da göz yormaya başlayabilir.

 17. yd360

  13/02/2015 23:28

  Emine Hanım açık tonda güzel bir krem rengi ya da kırık beyaz çok hoş duracaktır.

 18. yd360

  13/02/2015 23:42

  Elçin Hanım renk sevmeniz çok güzel. Perdede duvarınızı tamamlayacak şekilde desenli bir somon renk perde çok hoş durabilir ancak ben halıda size açık bej önereceğim. Bunu sadelik adına önermiyorum, seçtiğiniz renklerin kendilerini gösterebilmesi için kontrasta ihtiyacı var, o nedenle açık bir zemin düşünmenizi öneririm.

 19. Yasemin

  16/02/2015 13:09

  İyi çalışmalar, oturma odamızın kanepelerini değiştirme kararı aldık, eşimin beğendiği kanepe rengi fıstık yeşili. Duvarlar krem rengi ve yerler parke huş rengi ağırlıkta perdelerin ve halının ne renk olmasını tavsiye edersiniz, şimdiden teşekkür ederim.

 20. kadriye savas

  17/02/2015 14:31

  Merhaba evimi yeniden dekore ediyorum yardımcı olursanız sevinirim. Oturma grubum gri berjeri ve yastıkları sarı (haki sarısını andırıyor) perde olarak store perde kullanıyorum perdede turkuaz mavisi sarı koyu kahve renklerinden oluşan çicekler var duvar rengi fil dişi parkeler açık renk bu odayı nasıl düzenleyelim?

 21. yd360

  19/02/2015 22:28

  Kadriye Hanım neler değişebilir, neler kalabilir belirtmemişsiniz. Gri koltukların kaldığını farz ederek önce aşağıdaki yazıya bir bakmanızı öneririm. Berjer ve perde değişikliği iyi olabilir. Sarı yerine odada turkuazı öne çıkarabilir, sarıyı tamamen kaldırabilirsiniz. Renkli berjer yerine açık renk berjerler veya örneğin krem üzeri mavi desen gibi daha pastel renkte berjer döşemeler olabilir.

  http://www.yapidekorasyon360.com/gri-koltuklarla-dekorasyon/
  http://www.yapidekorasyon360.com/dekorasyonda-gri-ve-beyaz-uyumu/
  http://www.yapidekorasyon360.com/gri-koltuklara-uygun-perde-renkleri/

 22. yd360

  19/02/2015 22:46

  Yasemin Hanım fıstık yeşili kanepe ile beyaz ya da gri bir halı öneririm. Perdede ise yine açık zemin üzerine farklı tonda bir yeşil ya da kahve deseni olan, 2 renk perde önerebilirim. Kanepenin renginin bastırılmaması ve biraz da açık renkle dengelenmesi iyi olur.

 23. Aysenur

  23/02/2015 10:47

  Merhaba. Öncelikle böyle bir konuda yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Size sormak istediğim konu cappuccino rengi doğtas mobilya melane koltuk takimi ve doğtaş mobilya brenda yemek takimi almak istiyorum oda cappuccino rengi. sandalye bordo kırmızı arasında bir renk. bu renkler cappuccino bordo sizce uyumlu mu? Halı, duvar rengi ve perde nasıl olmalı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 24. Aslı

  25/02/2015 01:30

  Merhaba, oturma odamın dekorasyonunu değiştiriyorum. Koltuklarım pastel mor, duvar boyası beyaz, halım beyaz shaggy, tül de beyaz, turkuaz ve mor koltuk minderleri koydum. Acaba sarı eklemeli miyim? Duvarlarda aksesuar olarak hangi renk çerçeveler kullansam daha iyi olur? Siyah aksesuar kullanmak doğru olur mu? Tüllere fon olarak ne renk kullanabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 25. seda

  26/02/2015 16:11

  Merhabalar kırmızı L koltuğum var evimin ağırlığı kırmızı siyah ve beyaz kombin yalnız arada değişiklik için bir renkle değişim yapmak istiyorum örneğin bir yastık olabilir ya da fon perdesi olabilir ama kırmızıya başka hangi renk yakışır bilemedim araştırırken sizi buldum sizce kırmızıya başka ne yakışabilir renk olarak?

 26. yd360

  28/02/2015 00:13

  Seda Hanım bir alternatif gri renktir. Ancak siz daha canlı bir renk istiyorsanız kırmızı ile çok kullanılan aksesuar renklerinden biri de mavidir. Ancak mavinin doğru tonunu seçmek büyük önem taşır. Çoğu kez cam göbeği mavisi, açık ve tatlı maviler iyi sonuç verir. Bazen de daha mat, petrol mavisi gibi renkler yakışır. Bu koltuğun tonuna göre değişebilir. Önerim, varsa evdeki çeşitli mavi eşyaları – havlu, atkı, kazak, vazo vs- koltuğunuza koyarak bu mavi tonunu keşfetmeye çalışmanız olabilir. Bunun dışında biraz klasik bir görüntü verebilir ama açık yeşiller de kırmızı ile kullanılabilir.

 27. Gül

  28/02/2015 12:09

  Merhaba yeni salonumuzu sarı-yeşil koltuk takımımızla nasıl kombinlememiz gerekir? Daha fazla renk kullanmamak için yemek masasını koltuklarında ayaklarına uyacak şekilde hint cevizi-parlak siyah tablalı aldık. Perdelerin de düz bej olursa iyi olacağını düşünüyorum. Ancak tv ünitesinin rengine, sehpalar, halı ve duvar rengine bir türlü karar veremiyorum. Fazla renkli olmasından korkuyorum.

 28. yd360

  28/02/2015 16:31

  Gül Hanım yemek masasından yola çıkarak ünite ve sehpa için yine ceviz rengi öneririm. Kırık beyaz ya da çok açık krem bir duvar koltukları tamamlayacaktır. Perdede bej tonları uygundur. Halıya gelince yeşilin fazla gözü almayan, grimsi bir tonu olabilir. Aşağıdaki makalemize bakmanızı tavsiye ederim. Buradaki halı renklerinden de yola çıkabilirsiniz.
  http://www.yapidekorasyon360.com/yesil-koltuklara-ne-renk-hali/

 29. yd360

  28/02/2015 17:03

  Aslı Hanım sarıyı küçük aksesuarlar ile az miktarda ekleyebilirsiniz. Ufak bir yastık ve aynı renkte bir vazo veya sehpada kase vb yeterlidir mesela. Siyah aksesuar kullanabilirsiniz ancak mor ile tatlı bir kahverengi (hafif turuncuya veya sarıya kaçan) daha şık durur. Siyah yakışmaz diyemem ama koyu kaçabilir. Fon için açık gri, lila veya krem tonlarından biri olabilir. Aşağıdaki linkteki resimlere bir göz atmanızı öneririm.

  http://www.yapidekorasyon360.com/mor-beyaz-salon-dekorasyonu/

 30. yd360

  28/02/2015 17:21

  Ayşenur Hanım capuccino ve bordo uyumlu renklerdir. Açık krem bir halı ve koyu kahve halı önerebilirim. Açık bej tonları duvarda kullanılabilir.

 31. çiçek

  02/03/2015 15:27

  mrb kırmızı 3lü koltuğumuzun yanına 2 adet berjer düşünüyoruz ancak halılara bakınca gri kırmızı var berjerleri gri yada füme yaptırmak zorunda kalıyorm siz hangi renk berjer ve halı önerirsiniz.

 32. ayfer

  04/03/2015 17:51

  merhaba, evimin perdelerini değiştireceğim ve koyu yeşil koltuk, beyaz tv ünitem var, perde fonu nasıl olmalı? Ayrıca iç mimar ve sizin gibi deneyimli birinin tüm ev için fikirlerine ihtiyacım var yardımcı olma ihtimaliniz var mı? Teşekkürler.

 33. yd360

  05/03/2015 18:20

  Ayfer Hanım kırık beyaz üzerine açık yeşil, koyu krem ya da kahve tonlarını perdede kullanabilirsiniz. Diğer sorunuza gelince ne ürün satışı ne de mimarlık hizmeti gibi bir hizmetimiz yok maalesef. Teşekkürler.

 34. yd360

  05/03/2015 19:47

  Çiçek Hanım berjerler açık krem ya da açık bej renklerde de olabilir.

 35. Gülcan

  05/03/2015 21:13

  Merhaba yd360, salonumda değişiklik yapmaya karar verdim ama renk konusunda çok kararsızım. Kare bir salonum var. Zeminde koyu kahve laminat parke mevcut. Duvarlar deniz kabuğu renginde boyalı. Ceviz rengi ünite, konsol, masam ve orta sehpam var. Kırık beyaz halım var. Salon çok büyük olmadığı için köşe koltuk almayı planlıyorum. Ama koltuklarımın rengi ne olmalı bilmiyorum. Aklımdan krem yada bej olabilir diye geçiyor. Ayrıca perde ve sandalye (kumaş kaplı tipte) değiştireceğim. Bunlarda da renk konusunda kararsızım. Salonum çok aydınlık değil ama karanlık da değil. Ünite arkasına duvar kağıdı yaptırmak istiyorum. Çok uzattım ama sizden bana koltuk, sandalye, perde ve duvar rengi konusunda tavsiyede bulunmanızı rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim:)

 36. yildiz

  08/03/2015 09:51

  Merhaba, evimi yeni kuruyorum. Salonumda antrasit renk ve lacivert iki köşe takımı aldım. Yerler gri yoğun aralarda kahveli orta koyulukta bir laminant duvarlar şeker pembe (açık). Tavan beyaz. Perdelerin cinsine ve rengine karar veremiyorum. Yardım eder misiniz?

 37. yd360

  08/03/2015 23:47

  Yıldız Hanım takımlarınız koyu renk olduğundan size krem tonlarında, açık renk perdeler öneririm. Krem duvar rengini de tamamlayacak bir renktir. Perde cinsinde mobilya tarzına göre spor-koton vb ya da daha klasik, parlak kumaş perdelere bakabilirsiniz.

 38. emel

  09/03/2015 09:26

  Merhaba ben salonum konusunda marjinal bir değişim yapmak istiyorum. İşin içinden çıkamıyorum. Yardımcı olursanız çook sevinirim. Modern bir koltuk takımım var salonumda. buradaki altıncı (enzo) model. Berjerlerim resimdekinden farklı olarak dışı deri içi minderli. Yastık kılıflarını ve berjer minderlerini değiştirmek istiyorum. Yapacağınız kombine uygun olarak hangi duvar kağıdını kullanabilirim? Ayrıca uygun bir fon perde, sehpa rengi ve halı da önerin. Halıyı desenli mi yoksa düz mü seçmeliyim bunu da belirtirseniz sevinirim.

 39. yd360

  09/03/2015 20:52

  Gülcan Hanım şu an kararsızsınız çünkü çok ama çok seçeneğiniz var. İster krem rengi ister yeşil bir köşe koltuk kullanabilirsiniz. Bu noktada sizin adınıza renklere karar veremem, siz zevkinize göre bir noktadan başlamalısınız. Bol bol salon örneği incelemenizi ve ne tarz salonlardan, salonda hangi renk mobilya ve aksesuardan (canlı renkler mi, pastel renkler mi, açık renkler mi gibi) hoşlandığınızı belirlemenizi önerebilirim.

 40. yd360

  09/03/2015 21:39

  Emel hanım yine krem üzeri lila, şarap rengi ya da yeşil gibi renkli bir desenle kılıflarınızı değiştirebilirsiniz. Duvar kağıdınız tüm duvarları kaplayacaksa açık bej toblarında olabilir. Tek duvarda ise daha koyu bir bej hatta koyu kahve kullanabilirsiniz. Sehpa renginin fotoğraftaki gibi kanepe ayaklarına olabildiğince uyması iyi olur. Perdede minder için seçtiğiniz rengi veya rengin başka tonlarını kullanabilirsiniz. Minderler desenliyse düz, krem bir halı daha iyi olur. Açık renk istemezseniz koyu kahve bir halı da kullanabilirsiniz.

 41. Tuğba

  12/03/2015 16:19

  Merhabalar efendim. Ben turkuaz mavisi ikili koltuğumun yanında mor berjer kullanmak istiyorum. Mor berjerimin üstünde sarı yastıklar. Mavi koltuğumdaysa turuncuya dönük patlayan yastıklar. Sizce uyumlu bir görüntü elde edebilir miyim? Ya da siz ne önerirsiniz?

 42. Tuğba

  12/03/2015 16:40

  Küçük birşey daha eklemek istiyorum efendim, mavi koltuğumun köşelerinde beyaz düğmeler var ve ayaklarıda beyaz. Acaba bir ürün daha almak istersem mavi koltuğun ve şimdilik mor düşündüğüm berjerin yanına (koltuk, yer minderi) beyaz mı seçmeliyim? 3. renk seçimlerimde hep sorun yaşamışımdır.. Sizce ne renk olmalı?

 43. ayse

  15/03/2015 19:26

  Duvarım beyaz oturma odası renkli istiyorum ama uyum konusunda zorlanıyorum canlı renkler istiyorum bana fikir verir misiniz lütfen?

 44. yd360

  16/03/2015 20:37

  Tuğba Hanım renkler birbirine gayet uyumlu ancak perde ve halıda krem gibi sade bir renk kullanmanızı öneririm. Böylece renkler yorucu olmaz, dengelenir.

 45. yd360

  16/03/2015 20:39

  Tuğba Hanım mobilyada başka bir renk daha kullanmanız gerekirse açık gri öneririm. Beyazın çok fazla kontrast yaratacağını düşünüyorum.

 46. Ayşe

  19/03/2015 13:27

  merhaba oturma odamı yeni kuruyorum. renk uyumu için size danışmak istedim. bej köşe koltuğum ve country tv sehpam var. gövdesi krem ve üstü masif ahşap ceviz renginde. koltuk yastıklarımı mavi tonlarında kullanmak istiyorum. farklılık açısından fon perde tv sehpası arkası duvar kağıdı rengi önerileriniz nedir? yastıklarımda mavi ve turuncu kullansam düz renk turuncu tek kanatlı bir fon perde nasıl durur şimdiden teşekkürler.

 47. Ozan

  24/03/2015 09:24

  Merhabalar, öncelikle sitede paylaşılan bilgiler ve yorumlarınız için teşekkür etmek istiyorum. Sizden salonumla ilgili bir konuda fikir vermenizi rica edeceğim. Bej rengi köşe koltuk, lacivert berjer ve sandalyeler, ceviz rengi masa ve ünitemi yeni aldım. Duvarlarım açık renkte. Laminat parkemi değiştireceğim. Mevcutta uzun yıllardır koyu renk parke kullanıyorum. Açık tonlarda meşe vb. gibi bazı ürünler baktım. Ama eşim ceviz renk mobilya ile koyu renk parkenin uyumlu olacağını düşünüyor. Ben de kararsız kaldım. Sizden parke rengi konusunda tavsiyede bulunmanızı rica edeceğim. İyi günler dilerim.

 48. ılkay

  27/03/2015 08:14

  Merhaba mutfak dolaplarımi kaşmir rengi yaptırdım sizce bu renge hangi renkler kombine olur mutfak için? Teşekkür ederim.

 49. tuğba

  28/03/2015 02:38

  Merhaba ben yeni evlilik hazırlığı yapıyorum. Salon takımı rengim bordo ve bej (krem ve gri arası bir ton aslında :) renk paylaşımını ise 3lü bordo 2li bej teklinin biri bordo diğeri bej olarak yaptık. Konsol yemek masası ve gümüşlük beyaz renk. Sizce uyumlu mu ve odayı ne şekilde tamamlayabilirim. (perde, boya ve aksesuar) yardımcı olursanız çok sevinirim :)

 50. yd360

  28/03/2015 12:36

  Ozan Bey mobilyalarınızın tonunu tam bilemiyorum tabii ama genellikle ceviz ne çok koyu ne de çok açık bir ahşap rengi olduğundan, hem açık hem de koyu zeminle kullanılabilir. Açık renklere de bakabilirsiniz.

 51. Burcu

  28/03/2015 15:45

  Koltuklarım koyu lila halımda da lila var perdelerde fonları hangi renk kullanmalıyım?

 52. yd360

  28/03/2015 16:07

  İlkay Hanım zeytin yeşili, bordo, petrol mavisi ya da bal rengi ve bala yakın kahverengi tonlarını kullanabilirsiniz.

 53. yd360

  28/03/2015 16:39

  Tuğba Hanım zevkli seçimler yapmışsınız, mobilya beji tahmin ettiğim renkse beyazla uyumludur. Duvarda kırık beyaz veya çok açık gri kullanabilirsiniz. Gümüş rengi aksesuarlar da bu tabloya yakışır. Daha sıcak bir görüntü isterseniz krem renk duvar ve bal rengi aksesuarlar önerebilirim.

 54. ozlem ertekin

  29/03/2015 14:22

  Merhabalar, salon ve oturma odam sadece kartonpiyerle ayrıl. Salondaki koltuklarım kum beji rengi köşe takım. Renkli yastıkları var mor kahve bej desenli vs. yerde patchwork halı var karışık renkli oturma odasında da koltuklar kum beji zemin renginde gazete kâğıdı rengi modeli desenli yerde de patchwork desenli halı var sormak istediğim iki tane küçük puf var bir de desenli koltukların iki tane ufak yastıklar bunlar ne renk olursa kontrast olur ben mor ve koyu kahve konusunda kararsız kaldım. Salondaki koltuklarda mor yastıklar var uyumlu olur diye duşundum koyu kahvede çok uyumlu olur gibi geldi konunun uzmanı sizsiniz belki çok farklı bir renk söylersiniz sizden bu konuda zevkinize inanarak beni yönlendirmenizi rica etmekteyim.

 55. esrakrm

  02/04/2015 01:27

  Merhaba koltuk takımı kumaşını değişmek istiyorum. 3lü ve 2li olanı bordo. Teklileri hardal sarısı yapıp beyaz topuz ayak olsa ve beyaz yemek odası takımı ile uyum sağlar mı yoksa mürdüm ve sarı mı olmalı salonda kullanacağım bu oturma grubu için. Düz mü çiçekli mi kumaş seçmeliyim?

 56. Gökçe

  02/04/2015 12:56

  Merhaba, ben yeni evlenicem koyu gri koltuklarım var mobilyam sarı ve kahve duvarımı koyu bir renk boyamak istiyorum koyu mor ya da bordo düşünüyorum sizce uygun mudur işin içinden çıkamadım bir türlü.

 57. yd360

  02/04/2015 14:49

  Özlem Hanım bej ve kahve doğal renklerdir. Bu renklerle kullanabileceğiniz renk tonları arasında mor da sayılabilir. Dediğiniz gibi mor puflar mor yastıklarla da uyum sağlar. Morun farklı tonları var tabii. Patlıcan moru koyu bir renktir fazla kontrast yaratmaz. Mürdüm tonlarına yakın, daha parlak kumaşlarla istediğiniz kontrast yakalanabilir.

 58. yd360

  02/04/2015 17:55

  Sayın Gökçe koyu koltuklarla koyu duvar önermem. Mutlaka deneyecekseniz, sarı ve griyi baz alırsak mor kullanılabilir.

 59. yd360

  02/04/2015 18:03

  Sayın Esrakrm bordo koltuklara krem tekli öneririm. Kanepeler düz ise desenli kumaş seçilebilir. Krem üzeri hardal sarısı olabilir.

 60. yd360

  03/04/2015 21:30

  Mehmet Bey turuncu, açık gri, açık yeşil, pembe tonları ve sarı tonları koyu mavi ile yakışan renklere örnektir.

 61. ipek

  05/04/2015 22:51

  Merhabalar, yeni evleniyorum ve salonumda koltuk takımlarım oldukça sade ve bej rengi duvarlar da krem, huzur veren ama canlı da hissettirecek bir oda istiyorum bunun için perde halı ve kırlentlerden faydalanmalıyım ama bir türlü renk konusunda karar veremedim , lütfen bir fikir verin, şimdiden teşekkür ederim :)) sevgiler!

 62. tuğba

  07/04/2015 11:07

  Merhaba. Ağustos’ta düğünüm var salon takımı için uyum arıyorum ama çekincedeyim. Yemek tahkimim beyaz. Koltuk takımım ise üçlü lacivert ikili bej teklilerin biri lacivert biri bej olacak. Sizce nasıl durur? Ve duvar rengi, aksesuar, perdeleri nasıl seçmeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

 63. yd360

  08/04/2015 14:54

  Tuğba Hanım tebrikler. Koltuklarınızın gayet iyi duracağını düşünüyorum. Oldukça geniş kapsamlı bir soru sormuşsunuz ama aslında sitemizde size fikir verebilecek pek çok makale var. Aşağıdaki örneklerdeki renk uyumuna, hangi renklerin birlikte kullanıldığına bakara fikir alabilirsiniz:

  http://www.yapidekorasyon360.com/lacivert-kanepe-ile-dekorasyon-ornekleri/
  http://www.yapidekorasyon360.com/lacivert-salon-dekorasyonu/
  http://www.yapidekorasyon360.com/dekorasyonda-lacivert-renk-uyumu/

 64. Rukiye saygın

  13/04/2015 02:17

  Kırmızı renk dolapları olan mutfakta farklı renkte rengârenk sandalye kullanmak istiyorum. Hangi renkleri kullanabilirim?

 65. yd360

  13/04/2015 16:55

  Rukiye Hanım kırmızılı birkaç renk yelpazesi düzenlenebilir. Ancak mutlaka sandalyelerden biri kırmızı olsun. Önerilerim:
  kırmızı-turuncu-koyu sarı-petrol yeşili (veya bordo)
  kırmızı-pembe-açık mavi-beyaz
  kırmızı-turuncu-gri- mavi (ya da pastel sarı)

 66. tuğba

  13/04/2015 22:30

  Cevabınızı merakla bekliyorum her gün iki kere en az giriyorum. Umarım kısa zaman içinde geri dönersiniz :)

 67. Ramazan

  14/04/2015 23:54

  Merhaba öncelikle, duvar rengim yeşil ve kitaplık yapmayı düşünüyorum da hangi renk iyi gider yardımcı olabilir misiniz? Duvar rengim az da olsa koyu yeşil.

 68. yd360

  15/04/2015 21:31

  Ramazan Bey beyaz bir kitaplık çok yakışabilir. Beyaz istemezseniz açık renk ahşap önerebilirim.

 69. yd360

  15/04/2015 22:32

  Tuğba Hanım sorunuz yukarıda cevaplanmıştır. Birkaç yorum üste bakarsanız verilen linkleri görebilirsiniz.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak