Renk Uyumu

Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı ya da renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız. Gelelim bu çarkı nasıl kullanacağınıza:

Herhangi bir odanın dekorasyonu için renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve odanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).

Fakat her şeyden önce renk çarkını yakından tanımalısınız. Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk Çarkı

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

Monokromatik renkler

Kimi evlerde bazı renk şemaları ister istemez hemen öne çıkar ve diğer kombinasyonların hepsinin önüne geçer. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) ya da benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir apartmanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) ya da renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir. Çarkın nasıl işlediğini terimler ve örneklerle anlatmaya çalıştık. Başta biraz kafa yormak gerekse de bir kez çarkın işleyişini çözünce renkle ilgili pek çok konuda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Benzer renkler

Sakinlik ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını ya da benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler ya da renk üçlüleri idealdir. Ancak bir odada çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir. Tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır. Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar.

60-30-10 Formülü

Evdeki bir odaya renk uygularken 60-30-10 formülünü de deneyebilirsiniz. Bu formül nasıl işliyor derseniz, üç renk seçiyorsunuz ve birinci renk odanın duvarlarına yani % 60’lık kısmına uygulanıyor. İkinci renk % 30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında, % 10 ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

61 Yorum

 1. bestami karakus

  22/09/2014 15:52

  Evimi boyamak istiyorum ama evin genel eşyaları mor ve siyah şu an evin boya rengi ay ışığı evi duvarları daha canlı ve uyumlu farklı bir şeyler yapmak istyorm ne öneririsiniz cvp bklyrm.

 2. yd360

  23/09/2014 00:29

  Bestami Bey siyah ve mor oldukça baskın, ışığı çeken renklerdir. Odanın kesinlikle açık bir renge ihtiyacı var, böylece mobilyalar da kendini gösterir. Bir fikir olarak örneğin duvarlarınızı kırık beyaz tonunda boyayıp duvarlardan birini ise (kanepe duvarı veya TV duvarı olabilir) fazla koyu olmayan hatta hafif kahverengimsi bir gri renge boyayabilirsiniz. Griden daha renkli bir duvar isterseniz lila tonu bir tek duvar da olabilir.

 3. nur

  24/09/2014 16:12

  Merhaba; fon perdelerim mor, tül perdeler ise lila ve krem çizgili berjerler krem üzerine pudra yapraklı, koltuklarım yastıklı krem rengi ve birer tane yastık berjerin deseninde. Duvarlarım krem ama bir duvar gümüş üzerine mor yaprak deseni var. Asıl sorum nasıl bir halı almalıyım? Teşekkür ederim.

 4. mustafa

  26/09/2014 18:20

  Kırmızı krem karışık oturma gurubumuz yer döşemesi kahverengi tv ve sehpası siyah beyaz halı seçiminde hangi renkleri tercih etmeliyiz?

 5. yd360

  27/09/2014 15:48

  Nur Hanım krem üzeri gri veya tamamen gri bir halı olabilir. Gri hoşunuza gitmiyorsa krem koltuklara yine aynı tonda krem veya kremin biraz daha koyusu açık bej halı da yakışır.

 6. yd360

  27/09/2014 21:02

  Mustafa Bey oturma grubundaki krem renginde veya bir iki ton koyusu bir halı kullanılabilir. Açık renk halı kullanmak istemezseniz vizon rengi (gri-kahve arası bir renktir) halı da bu renklerdeki salona yakışabilir.

 7. DİLAN

  29/09/2014 11:04

  merhaba; benim odamda yatağım ve dolaplarım ahşap renginde ve 5 katlı küçük kitaplığım ve masam koyu kahveye yakın halım ise içerisinde siyah gri ve beyaz’lar var odamı boyatmak istiyorum içerisinde tamamen huzur ve gözü yormayan uyumlu olarak hangisini katabilirim şimdiden teşekür ederim :)

 8. Semra

  02/10/2014 13:12

  Merhaba. Ben evimin duvarlarımı boyamak istiyorum. Mobilyalarım sütlü kahve-vizon arası ve krem ağırlıklı halım krem-açık kahve tonlarında ve perdelerim de krem, fon ise koyu kahve tonunda duvarlarımı hangi renk yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

 9. yd360

  03/10/2014 15:57

  Dilan Hanım uçuk tonda, pastel yeşil kullanabilirsiniz.

 10. burcu

  09/10/2014 13:43

  merhaba yd360. ben evimi baştan dekore ediyorum. ve bir konuda sizin yardımınıza ihtiyac duyuyorum. yerler parke. beyaza boyamayı düşünoyurm. duvarlarım da beyaz olacak. eve renk katacak eşyalar sadece mobilyalar ve halı olsun istiyorum. bir tane 2 kişilik nane yeşili bir kanepem var. bir tane köşe almayı düşünüyotrum bunun yanına. ben değişikliği çok seven bir insan olduğum için şöyle bir yöntem izlemeyi düşündüm. benim türk usulü el dokuması kırmızı ve açık sarı (krem renginin daha sarıya kaçanı) bir halım var ve bir de beyaz postum var. canım sıkıldıkça bu iki halıyı değiştirerek kullanmak istiyorum. el halısın kullanırken nane yeşil kanepemin üzerine krem yada beyaz örtü örteceğim. lakin bu durumda şöyle bir sorun çıkıyor. alacağım köşe hem el halısına hem de postu serdiğim zaman nane yeşili kanepeme uygun renkte olsun istiyorum ve rengine karar veremiyorum :( rica etsem hem nane yeşiline hem de kırmızı kremli el halısına ayrı ayrı uyum sağlayacak bir renk önerir misiniz?

 11. sadiye

  10/10/2014 01:18

  Mrb oğlum 16 aylık oda hazırlıyorum eşyası beyaz ama cam açılmasın diye kırmızı kanepe koycam duvarları hangi renge boyayayım ne dersiniz?

 12. yd360

  10/10/2014 15:42

  Sadiye Hanım kırmızı kanepeli beyaz bir odada duvarların birini koyu tonda bir maviye boyayabilirsiniz. Lacivert kadar değil ama ona yakın gri içeren bir mavi tonu olabilir. Koyu olmasın dersiniz, açık ton tatlı bir mavi de olur. Diğer duvarları kırık beyaz veya çok açık krem yapabilirsiniz.

 13. yd360

  10/10/2014 15:49

  Burcu Hanım orta veya açık ton gri; ya da krem rengi bir kanepe ile dilediğiniz varyasyonları yapabilirsiniz.

 14. yeşim

  14/10/2014 11:50

  Merhabalar yatak odamın bir duvarı yani yatak başlık arkası saltanat kırmızısı diğer duvarlar açık renkte. sormak istediğim şu saltanat kırmızısına nasıl bir yatak başlığı olması gerekiyor ve fon perdelerim ne renk olmalı? Teşekkür ederim ilginize.

 15. Merve Sezer

  14/10/2014 20:50

  Merhaba yd360. Ben iki yıldır evliyim, evimin bütün eşyaları yeni ama özellikle salonumu çok sıkıcı buluyorum.
  Salonumdaki tv ünitesi ve yemek masası kapiçino rengi, koltuklarım bej rengi (yarı spor koltuk), halı bej tonlarında açıklı koyulu desenler var üzerinde, tüllerim osmanlı deseni tüllerden (doğru mu), fon perdesi koyu kahve, duvarlar da kum beji, duvarlarda aksesuar yok, bütün tonlar birbirine yakın ve sıkıcı. odamda değişikliğe nereden başlamalıyım. mobilyaları değşitiremem ama halı, perdeler ve duvar rengini değiştirebilirim. Özellile hangisini hatalı gördünüz, nasıl bir değişiklik yapmalıyım, fikir verirseniz çok sevinirim. Odama renk ve canlılık gelsin istiyorum. Aksesuar olarak da ne alabilirim? Teşekkürler.

 16. yd360

  16/10/2014 20:42

  Merve Hanım aslında bir hata yok salonda ancak dediğiniz gibi hepsi de nötr ve birbirine yakın renkler. Salona enerji verecek bir renge ihtiyaç var. Salonunuza turkuaz, hardal rengi, mercan rengi, şarap rengi gibi enerjik bir renk katılabilir. Örneğin halınız bej üzerine turkuaz desenli olabilir. Koltuklara turkuaz renk küçük yastıklar ekleyebilirsiniz. Perdelerinizi bal rengi düşünebilirsiniz. Başka bir eşleşme, bej üzeri yeşil desen halı, hardal rengi yastıklar ve yine hardal tonu fon perde olabilir. Önce sevdiğiniz bir renge karar verin. İlkin yastıklarda kullanın. Rengi sevdiyseniz, salona yakıştırdıysanız halıda veya perdede de aynı tonu ya da farklı bir tonunu düşünebilirsiniz. Bu tip şikayetler için hazırladığımız bir makalemiz var lütfen ona bir göz atın. Size söylediklerim orada ayrıntılı yazılı.

  http://www.yapidekorasyon360.com/salona-renk-katmak/

 17. yd360

  16/10/2014 20:52

  Yeşim Hanım modern bir yatak odası ise koyu kahve ya da siyah gibi koyu tonda modern bir yatak başlığı seçebilirsiniz. Klasik bir yatak odasında ise pirinç yatak başlıkları kırmızıya yakışır. Perdede siyah beyaz, bej veya krem üzerine kırmızı desenli perdeler olabilir. Aşağıdaki yazımızda kırmızı duvarlı yatak odası örneklerine bakabilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/kirmizi-yatak-odasi-dekorasyonu/

 18. melek

  21/10/2014 12:19

  Mrb benim oturma odam dikdörtgen biçimde koltuklarım sütlü kahverengi üzerine kahverengi çizgili perdem krem rengi ve halım koyu krem rengi üzerine kahverengi krem kırık beyaz tonlarda yaprak desenli bir türlü odaya şekil veremiyorum dikdörtgen olduğu için aksesuarları ne renk seçsem ya da duvarları ne renge boyasam acaba? Teşekkürler.

 19. Tuğçe

  22/10/2014 11:22

  Merhabalar; Ben evimi daha yeni yaptırıyorum. salondaki duvarlarım açık renk beyaz ve çok açık gri arasında bir renk ve tv’yi yerleştireceğim duvarda duvar kâğıdı var parlak koyu gri 3 boyutlu girintili çıkıntılı bir kağıt perdelerimin ve mobilyamın ne renk olacağına karar veremiyorum. Klasik veya avangard mobilyaları sevmiyorum.

 20. yd360

  27/10/2014 13:22

  Tuğçe Hanım öyle bir durum ki, dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz bu duvarlarla. Size öneri vermek demek buraya hemen her rengi sıralamak demek: krem, beyaz, gri, yeşil, somon, lacivert, bej, sarı vs. Tavsiyem salon örneklerine bolca bakın ve tıpkı tarzınızı belirlediğiniz gibi, sevdiğiniz mobilya renklerini de belirlemeye çalışın. Aşağıda örnek bir makale de bulabilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/gri-duvara-ne-renk-perde/

 21. derya cingöz

  04/11/2014 09:11

  Günaydın, bir odamızı çalışma odası + misafir yatak odası olarak kullanmayı düşünüyoruz. Bu noktada kanepe alıp misafir gelince açmak mı yoksa tek kişilik bir yatak mı almak mantıklı ve hoş görünür? Öneride bulunursanız sevinirim:)

 22. Begüm

  04/11/2014 13:22

  Merhaba, çok severek aldığım salonumda country koltuklarım; 3’lü yeşil ve 2’li yeşil üzerinde pembe açık sarı lila çiçekli kumaşlar ile kaplı, masa sehpa büfe ceviz tv ünitesi kiraza yakın bir renk ve ben bu evi sıcak bir görünüme sokmak istiyorum. Benim sormak istediğim halı perde ve duvar renklerini nasıl kullanabilirim? Büfemin içini duvarları takımlara uygun nasıl süsleyebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

 23. İnci

  05/11/2014 15:50

  Merhaba; Salonumun duvarları kırık beyaz, halılarım beyaz şegi ve koltuklarım da kırık beyaz. Tekli berjerim ve fon perdelerim ile yastıklarım mor. Tv ünitem ve yemek takımım beyaz + orta kahve ağaç rengi. 2 adet tablom da gri tonu. sizce bu kombin uygun mu? Biraz da yeşil eklesem çok mu göz yorar ya da hangi ton yeşil eklemeliyim?

 24. yd360

  05/11/2014 21:14

  Derya Hanım sürekli misafiriniz olmayacaksa bir çekyat daha iyi olacaktır. Günümüzde çekyatlar fazla güç gerektirmeden, pratik şekilde açılıp kapanacak şekilde üretiliyor zaten.

 25. yd360

  05/11/2014 21:21

  Begüm Hanım koltuklarınız renkli ve desenli. Üstelik zaten sıcak renklere de sahipler. Artık halı ve duvarda açık renklere yönelmeniz gerekebilir. Bej halı, krem rengi duvar gibi. Perde de ise örneğin çiçeklerden birinin rengini seçebilir ya da yeşilin farklı bir tonunu kullanabilirsiniz. Büfe içine country tarzına uygun porselen aksesuarlar, örneğin çiçek desenli eski tip kahve fincanları gibi aksesuarlar sergileyebilirsiniz.

 26. yd360

  05/11/2014 21:28

  İnci Hanım salonun geneline beyaz hakim olduğu için yeşil eklemeniz de bir sakınca olmaz. Diğer renkler de birbiriyle uyumlu. Yeşilin tonuna gelince, mor dediğinizde tonu göremediğim içim tam söyleyemiyorum ama birkaç farklı yeşil tonunu koltuğunuzda deneyin. Bu denemeyi tişört, şal, havlu gibi farklı yeşil tonlarında varsa evdeki eşyalarla bile yapabilirsiniz. En yakıştırdığınız tonu belirledikten sonra salona ekleyeceğiniz eşya veya aksesuarı buna göre seçersiniz.

 27. deniz

  06/11/2014 05:20

  Mutfakta, dolaplarım akçaağaç, masa sandalye ve büfem kırmızı, halı ve fon perdelerim turuncu, duvarlarım şarap rengi. Masa ve sandalyelerime fazla canlı olmayan bir tonda yeşil masa örtüsü ve sandalye minderleri alsam çok mu curcuna olur? Halıyla fon perdeleri de değiştirebilirim.

 28. yd360

  06/11/2014 16:35

  Deniz Hanım halı ve perdeler değişebiliyorsa pastel yeşil ve beyaz renklerde bir perde ekleyin. Halınız da kırmızılı olsun. Yani turuncuyu ortadan kaldırıp yeşili eklerseniz ve seçtiğiniz ton uçuk yeşil, pastel yeşil olabilirse sorun olmayacaktır.

 29. yeşim

  07/11/2014 11:42

  Koltuklarım krem rengi ve köşe takımı. Konsol masa ve tv ünitesi ağırlıklı ekru lake, ara ara ceviz rengi raf ve bölümleri var. Masadaki sandalyelerin 2 başta olanları kahve diğerleri köşe takımın rengi yani krem. 1 tane berjer koltuğumuz koyu yeşil. tül ve halım krem. salonda hafif renk olmasını istiyorum. fakat duvar kağıdı mı, perde mi, aksesuar mı olmalı ve nasıl bilmiyorum. teşekkürler.

 30. İlknur

  13/11/2014 22:47

  Selamlar, çocuğum için bir oda hazırlıyorum. Ve renk seçimim konusunda yardımınızı rica ediyorum. Mobilya rengi olarak beyaz-huş seçtim. Duvar renkleri içinse bej ile yeşil karışımı bir renk düşünüyorum. (renk: jotun 8109) perde ve oda tekstili olarak da mavi yeşil sarı ve beyaz çizgili bir kumaş. Odayı çok yeşile mi boğmuş oluyorum acaba? Teşekkürler.

 31. yd360

  14/11/2014 00:23

  İlknur Hanım odada yeşil ağırlıklı olacak doğrudur ancak yeşil huzurlu bir renktir sakıncası olmaz. Yine de yeşili dengelemek için karşıt rengi turuncuyu kullanmayı düşünebilirsiniz. Tekstil ürünlerinde turuncu da yer alırsa yeşili fazla öne çıkmaktan kurtarır.

 32. hatice

  14/11/2014 16:59

  Merhaba: benim salonum kare, duvarın rengi krem kum bejinden biraz daha koyu. Koltuklarım köşem kırmızı siyah yastıklı kol ve alt kısmı beyaz TV ünitesi siyah beyaz perde zebra krem siyah boncuklu ve fon perde ise siyah benim sorum yemek masası alıcam benchli model rengini nasıl yapayım mavi tonlarını yeşil tonlarını yada kırmızı beyaz mı yardımcı olursanız sevinirim hangi renk yakışır?

 33. yesim

  14/11/2014 18:02

  Mimarlık okuyorum çember çizimim var, 3 farklı renk kullanmam gerekiyor birbirine uyan açık renkler nelerdir sizce?

 34. mehmet

  15/11/2014 17:06

  Bloğumuzun dış cephesine nasıl bir renk uygulayalım. 3 kattan oluşuyor bloğumuz. toplam 6 daire. bloğumuzun ön kısmında ev var, bloklar arası yakın birbirine. bize bir fikir verirseniz renk kombinasyonlar adına. dyo marka dış cephe boyası kullanacağız. firma yetkilisi bizim orada bir bloğa imbat ve kreme yakın 2 renk tonu kullandı. ben pek uyum göremedim.

 35. Serpil

  17/11/2014 17:23

  Evimin dekorasyonunu değiştirmek istiyorum. 2 ay önce duvarlarımı bebe mavisi renge boyattım. İlerlemek istediğim renk tonu bu olduğu için. Şimdi berjerlerimi krem veya beyaz üzerine çiçekli bir kumaşa iki üçlü koltuğumu da iki farklı renge kaplatmak istiyorum. Biri mavi olacak duvar renginden biraz koyu bir mavi :) diğer koltuğu ne renk yapacağıma karar veremedim. Bu arada koltuklar arkası yastıklı olduğu için yastıklarda farklı renkleri bir arada kullanacağım. Mavi, çiçekli ve 3. renk ne olmalı?? Yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.

 36. yd360

  18/11/2014 01:25

  Mehmet Bey aslında mavi ve krem uyumlu renklerdir ama tabii bina gibi geniş yüzeylerde sonuç her zaman önceden düşünüldüğü gibi olmuyor. Benim fikrim çok açık bir krem veya bej tonunu bina genelinde kullanıp ikinci renk olarak da kontrast yaratacak çöl beji veya göreme adı verilen koyu kiremit rengi bir renk kullanılması. Sarı, yeşil, mavi, pembe gibi tonların binalara yakışmadığı- gözü yorduğu fikrindeyim; ancak bu benim şahsi görüşüm. Son karar sizlerin.

 37. yd360

  18/11/2014 01:47

  Serpil Hanım berjerler desenli olacaksa üçlünün birinin berjerlerin zemin renginde yani krem veya beyaz olmasını öneririm. Duvarlar ve koltuklar renkli/desenli olduğu için salonda gözü dinlendirecek bir parça iyi olur. 3. renk olarak gül kurusu, toz pembe veya mürdüm benzeri bir renk tonu kullanabilirsiniz.

 38. yd360

  18/11/2014 22:54

  Hatice Hanım şu an salonda kırmızı ve siyah beyaz ağırlıkta gibi görünüyor. Seçtiğiniz renklerin hepsi de salona yakışır ancak salon geniş değilse yeni bir renk eklemek yerine kırmızı-beyaz devam etmenizi öneririm. Renk çoğaldıkça kalabalık görünme riski artar.

 39. inci

  24/11/2014 19:31

  Merhaba, kırmızı renkte bir L koltuğum var, bu koltuğun 4 adet kare ve çeşitli boyutlarda yastıkları var bu yastıkların kılıfını değiştirmek istiyorum. Sizce kırmızı zemin üzerine ne renk kılıflar seçmeliyim ya da düz pastel renk mi tercih etsem yoksa desenli çok renkli kılıflar mı bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 40. yd360

  25/11/2014 15:08

  İnci Hanım kırmızı kanepede en çok kullanılan yastık modellerinden biri siyah beyaz desenli yastıklardır. Renkli isterseniz örneğin açık zemin üzerine bebe mavisi-kırmızı renklerini içeren veya uçuk yeşil, kırmızı ya da kırmızı-gri ekoseli gibi desenli modeller de yakışır. Bu tip desenli yastıklarla tek renk yastıkları bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin yeşilli, kırmızılı bir yastık yanına tek renk yeşil olabilir. Siyah-beyaz yastık yanına tek renk gri olabilir. Aşağıdaki yazı halı ile ilgili ama fotoğraflarda yastıklı kırmızı kanepeler var, bir bakabilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/kirmizi-koltuklara-ne-renk-hali/

 41. esra

  29/11/2014 02:33

  Tv arkası kahve üzerinde beyaz raflar var. Masa sandalyeler de beyaz. Koltuğun biri bej digeri hardal sarı buna uygun halı ve perde kanat rengi ne olabilir?

 42. Derya

  30/11/2014 04:17

  Merhaba, Osmanlı kırmızısı bordoya yakın fon perdelerim var. yemek masasının sandalyesindeki kumaş da fon perdeyle aynı renk. Perdelerim, yemek masası ve tv ünitesi de krem renkte. Bu renklere uyumlu koltuk takımı almayı düşünüyorum. Hangi rengi tercih etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 43. zuhal

  30/11/2014 16:42

  üçlü koltuk turkuaz diğer koltuklar bej halı turkuaz patcwork koltuk kenarları venge mobilya perde tül ve duvar rengi ne olmalı

 44. murat

  02/12/2014 13:57

  Merhabalar psikolojik danışma merkezindeki odamı boyamak istiyorum acaba hangi renk ya da kombine renklere boyansa daha uygun olur, yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 45. yd360

  02/12/2014 15:47

  Murat Bey odada iki renk kullanabilirsiniz. Renklerden biri çok açık krem (veya kırık beyaz) diğeri de kum beji, kumsal beji gibi bir bej olabilir. Örneğin masa arkası tek duvar bej, diğerleri krem gibi. Açık krem odayı aydınlık kılarken, bej de daha sıcak görünür, ev ortamını sağlar. Genel olarak tıp dünyası mavi ile ünlüdür. Mavi sakinlik verir ancak duvarda ben önermedim çünkü aynı zamanda mavi duvarın ‘hastane gibi’ diye de bir ünü vardır. Bu klişeden uzaklaşmak daha iyi olabilir. Eşyada (örneğin koltuk vs) koyu mavi, grimsi mavi tonlar seçilebilir.

 46. yd360

  02/12/2014 21:09

  Derya Hanım bu renklerle en çok kullanılan diğer renkler gri, açık kahve (bal rengine yakın) ya da açık bej olacaktır. Yine krem rengi tonlarında koltuklar da yakışır. Mobilyalarınızdan daha koyu bir krem tonu olabilir.

 47. Özge

  07/12/2014 23:10

  merhaba odamın duvarları pembe bir duvarında beyaz duvar kağıdı var mobilyalarım beyaz halı perde ve yatak örtüsünü yenilemek istiyorum ve biraz farklılık katmak istiyorum hangi renkleri kullanmalıyım?

 48. yd360

  08/12/2014 23:43

  Özge Hanım pembenin farklı tonlarını ya da pembeye yakışan gri ve mor renklerini odada kullanarak değişiklik yapabilirsiniz.

 49. Sema

  11/12/2014 12:28

  Salon koltuklarım siyah krem halım krem kahve mobilyalarım koyu renk koltuklarıma dekoratif yastık almak istiyorum biraz canlılık gelmesi için sizce hangi renkleri tercih etmeliyim?

 50. yd360

  12/12/2014 19:31

  Sema Hanım pek çok renk seçeneğiniz var. Başlıca tavsiye edebileceklerim, turuncu (parlak değil de yanık bir turuncu düşünün), krem turuncu ve siyah turuncu yastıklar kullanmanız. Bu renk hoşunuza gitmiyorsa mürdüm, toz pembe, altın sarısı kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de açık, bebe mavisi tonu olabilir. Yine krem ve altın rengi yastıklarla yan yana getirebilirsiniz.

 51. hulus

  13/12/2014 13:32

  Merhabalar benim oturma odam uzunlamasına ve bahçeye bakan büyükçe bir penceresi var koltuklarım da deri ve lacivert renginde hangi renk boya önerirsiniz teşekkürler.

 52. yd360

  13/12/2014 23:03

  Sayın Hulus laciverti en iyi tamamlayan renklerden biri sarı tonlarıdır. Dilerseniz açık krem dilerseniz daha koyu şampanya tonlarını kullanabilirsiniz. Eğer iyice aydınlık ve ferah bir görünüm isterseniz kırık beyaz, grimsi beyaz tonları da hoş durur. Bu durumda aksesuarlarla eve sıcaklık katabilirsiniz.

 53. merve

  16/12/2014 10:08

  Bal sarısı köşe takımım var kırlentlerinde biri yek parça bal sarısı diğeri koyulu açıklı kahve ve krem puf yaptıracağım odaya üzerine de kurdela nakışı yapacağım o renklerde tablo ya da abajurla tamamlayacağım fakat patlatacak bir farklı renk istiyorum aksesuarlarla tamamlayacağım halım ise krem yeşil üzerinde turunculu morlu çiçekler var öneriniz nedir?

 54. yd360

  17/12/2014 00:01

  Merve Hanım bal sarısı önünde en çarpıcı duracak olan renkler fuşya veya nar çiçeği gibi canlı pembelerdir. Ancak dilerseniz halınızdaki renkleri de kullanabilirsiniz. Böylece bir uyum da yakalanır. Örneğin mor ya da turkuaz yeşili olabilir.

 55. Nizamettin

  17/12/2014 00:05

  Merhaba ben Nizamettin benim kapılarım krem rengi fakat ben iç boyayı şeçemedim öyle bir renk fikri verinki hem kapıları göstersin hem de içeriyi boğacak bir renk olmasın.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak