Renk Uyumu

Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı ya da renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız. Gelelim bu çarkı nasıl kullanacağınıza:

Herhangi bir odanın dekorasyonu için renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve odanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).

Fakat her şeyden önce renk çarkını yakından tanımalısınız. Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk Çarkı

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

Monokromatik renkler

Kimi evlerde bazı renk şemaları ister istemez hemen öne çıkar ve diğer kombinasyonların hepsinin önüne geçer. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) ya da benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir apartmanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) ya da renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir. Çarkın nasıl işlediğini terimler ve örneklerle anlatmaya çalıştık. Başta biraz kafa yormak gerekse de bir kez çarkın işleyişini çözünce renkle ilgili pek çok konuda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Benzer renkler

Sakinlik ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını ya da benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler ya da renk üçlüleri idealdir. Ancak bir odada çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir. Tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır. Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar.

60-30-10 Formülü

Evdeki bir odaya renk uygularken 60-30-10 formülünü de deneyebilirsiniz. Bu formül nasıl işliyor derseniz, üç renk seçiyorsunuz ve birinci renk odanın duvarlarına yani % 60’lık kısmına uygulanıyor. İkinci renk % 30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında, % 10 ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

21 Yorum

 1. bestami karakus

  22/09/2014 15:52

  Evimi boyamak istiyorum ama evin genel eşyaları mor ve siyah şu an evin boya rengi ay ışığı evi duvarları daha canlı ve uyumlu farklı bir şeyler yapmak istyorm ne öneririsiniz cvp bklyrm.

 2. yd360

  23/09/2014 00:29

  Bestami Bey siyah ve mor oldukça baskın, ışığı çeken renklerdir. Odanın kesinlikle açık bir renge ihtiyacı var, böylece mobilyalar da kendini gösterir. Bir fikir olarak örneğin duvarlarınızı kırık beyaz tonunda boyayıp duvarlardan birini ise (kanepe duvarı veya TV duvarı olabilir) fazla koyu olmayan hatta hafif kahverengimsi bir gri renge boyayabilirsiniz. Griden daha renkli bir duvar isterseniz lila tonu bir tek duvar da olabilir.

 3. nur

  24/09/2014 16:12

  Merhaba; fon perdelerim mor, tül perdeler ise lila ve krem çizgili berjerler krem üzerine pudra yapraklı, koltuklarım yastıklı krem rengi ve birer tane yastık berjerin deseninde. Duvarlarım krem ama bir duvar gümüş üzerine mor yaprak deseni var. Asıl sorum nasıl bir halı almalıyım? Teşekkür ederim.

 4. mustafa

  26/09/2014 18:20

  Kırmızı krem karışık oturma gurubumuz yer döşemesi kahverengi tv ve sehpası siyah beyaz halı seçiminde hangi renkleri tercih etmeliyiz?

 5. yd360

  27/09/2014 15:48

  Nur Hanım krem üzeri gri veya tamamen gri bir halı olabilir. Gri hoşunuza gitmiyorsa krem koltuklara yine aynı tonda krem veya kremin biraz daha koyusu açık bej halı da yakışır.

 6. yd360

  27/09/2014 21:02

  Mustafa Bey oturma grubundaki krem renginde veya bir iki ton koyusu bir halı kullanılabilir. Açık renk halı kullanmak istemezseniz vizon rengi (gri-kahve arası bir renktir) halı da bu renklerdeki salona yakışabilir.

 7. DİLAN

  29/09/2014 11:04

  merhaba; benim odamda yatağım ve dolaplarım ahşap renginde ve 5 katlı küçük kitaplığım ve masam koyu kahveye yakın halım ise içerisinde siyah gri ve beyaz’lar var odamı boyatmak istiyorum içerisinde tamamen huzur ve gözü yormayan uyumlu olarak hangisini katabilirim şimdiden teşekür ederim :)

 8. Semra

  02/10/2014 13:12

  Merhaba. Ben evimin duvarlarımı boyamak istiyorum. Mobilyalarım sütlü kahve-vizon arası ve krem ağırlıklı halım krem-açık kahve tonlarında ve perdelerim de krem, fon ise koyu kahve tonunda duvarlarımı hangi renk yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

 9. yd360

  03/10/2014 15:57

  Dilan Hanım uçuk tonda, pastel yeşil kullanabilirsiniz.

 10. burcu

  09/10/2014 13:43

  merhaba yd360. ben evimi baştan dekore ediyorum. ve bir konuda sizin yardımınıza ihtiyac duyuyorum. yerler parke. beyaza boyamayı düşünoyurm. duvarlarım da beyaz olacak. eve renk katacak eşyalar sadece mobilyalar ve halı olsun istiyorum. bir tane 2 kişilik nane yeşili bir kanepem var. bir tane köşe almayı düşünüyotrum bunun yanına. ben değişikliği çok seven bir insan olduğum için şöyle bir yöntem izlemeyi düşündüm. benim türk usulü el dokuması kırmızı ve açık sarı (krem renginin daha sarıya kaçanı) bir halım var ve bir de beyaz postum var. canım sıkıldıkça bu iki halıyı değiştirerek kullanmak istiyorum. el halısın kullanırken nane yeşil kanepemin üzerine krem yada beyaz örtü örteceğim. lakin bu durumda şöyle bir sorun çıkıyor. alacağım köşe hem el halısına hem de postu serdiğim zaman nane yeşili kanepeme uygun renkte olsun istiyorum ve rengine karar veremiyorum :( rica etsem hem nane yeşiline hem de kırmızı kremli el halısına ayrı ayrı uyum sağlayacak bir renk önerir misiniz?

 11. sadiye

  10/10/2014 01:18

  Mrb oğlum 16 aylık oda hazırlıyorum eşyası beyaz ama cam açılmasın diye kırmızı kanepe koycam duvarları hangi renge boyayayım ne dersiniz?

 12. yd360

  10/10/2014 15:42

  Sadiye Hanım kırmızı kanepeli beyaz bir odada duvarların birini koyu tonda bir maviye boyayabilirsiniz. Lacivert kadar değil ama ona yakın gri içeren bir mavi tonu olabilir. Koyu olmasın dersiniz, açık ton tatlı bir mavi de olur. Diğer duvarları kırık beyaz veya çok açık krem yapabilirsiniz.

 13. yd360

  10/10/2014 15:49

  Burcu Hanım orta veya açık ton gri; ya da krem rengi bir kanepe ile dilediğiniz varyasyonları yapabilirsiniz.

 14. yeşim

  14/10/2014 11:50

  Merhabalar yatak odamın bir duvarı yani yatak başlık arkası saltanat kırmızısı diğer duvarlar açık renkte. sormak istediğim şu saltanat kırmızısına nasıl bir yatak başlığı olması gerekiyor ve fon perdelerim ne renk olmalı? Teşekkür ederim ilginize.

 15. Merve Sezer

  14/10/2014 20:50

  Merhaba yd360. Ben iki yıldır evliyim, evimin bütün eşyaları yeni ama özellikle salonumu çok sıkıcı buluyorum.
  Salonumdaki tv ünitesi ve yemek masası kapiçino rengi, koltuklarım bej rengi (yarı spor koltuk), halı bej tonlarında açıklı koyulu desenler var üzerinde, tüllerim osmanlı deseni tüllerden (doğru mu), fon perdesi koyu kahve, duvarlar da kum beji, duvarlarda aksesuar yok, bütün tonlar birbirine yakın ve sıkıcı. odamda değişikliğe nereden başlamalıyım. mobilyaları değşitiremem ama halı, perdeler ve duvar rengini değiştirebilirim. Özellile hangisini hatalı gördünüz, nasıl bir değişiklik yapmalıyım, fikir verirseniz çok sevinirim. Odama renk ve canlılık gelsin istiyorum. Aksesuar olarak da ne alabilirim? Teşekkürler.

 16. yd360

  16/10/2014 20:42

  Merve Hanım aslında bir hata yok salonda ancak dediğiniz gibi hepsi de nötr ve birbirine yakın renkler. Salona enerji verecek bir renge ihtiyaç var. Salonunuza turkuaz, hardal rengi, mercan rengi, şarap rengi gibi enerjik bir renk katılabilir. Örneğin halınız bej üzerine turkuaz desenli olabilir. Koltuklara turkuaz renk küçük yastıklar ekleyebilirsiniz. Perdelerinizi bal rengi düşünebilirsiniz. Başka bir eşleşme, bej üzeri yeşil desen halı, hardal rengi yastıklar ve yine hardal tonu fon perde olabilir. Önce sevdiğiniz bir renge karar verin. İlkin yastıklarda kullanın. Rengi sevdiyseniz, salona yakıştırdıysanız halıda veya perdede de aynı tonu ya da farklı bir tonunu düşünebilirsiniz. Bu tip şikayetler için hazırladığımız bir makalemiz var lütfen ona bir göz atın. Size söylediklerim orada ayrıntılı yazılı.

  http://www.yapidekorasyon360.com/salona-renk-katmak/

 17. yd360

  16/10/2014 20:52

  Yeşim Hanım modern bir yatak odası ise koyu kahve ya da siyah gibi koyu tonda modern bir yatak başlığı seçebilirsiniz. Klasik bir yatak odasında ise pirinç yatak başlıkları kırmızıya yakışır. Perdede siyah beyaz, bej veya krem üzerine kırmızı desenli perdeler olabilir. Aşağıdaki yazımızda kırmızı duvarlı yatak odası örneklerine bakabilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/kirmizi-yatak-odasi-dekorasyonu/

 18. melek

  21/10/2014 12:19

  Mrb benim oturma odam dikdörtgen biçimde koltuklarım sütlü kahverengi üzerine kahverengi çizgili perdem krem rengi ve halım koyu krem rengi üzerine kahverengi krem kırık beyaz tonlarda yaprak desenli bir türlü odaya şekil veremiyorum dikdörtgen olduğu için aksesuarları ne renk seçsem ya da duvarları ne renge boyasam acaba? Teşekkürler.

 19. Tuğçe

  22/10/2014 11:22

  Merhabalar; Ben evimi daha yeni yaptırıyorum. salondaki duvarlarım açık renk beyaz ve çok açık gri arasında bir renk ve tv’yi yerleştireceğim duvarda duvar kâğıdı var parlak koyu gri 3 boyutlu girintili çıkıntılı bir kağıt perdelerimin ve mobilyamın ne renk olacağına karar veremiyorum. Klasik veya avangard mobilyaları sevmiyorum.

 20. yd360

  27/10/2014 13:22

  Tuğçe Hanım öyle bir durum ki, dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz bu duvarlarla. Size öneri vermek demek buraya hemen her rengi sıralamak demek: krem, beyaz, gri, yeşil, somon, lacivert, bej, sarı vs. Tavsiyem salon örneklerine bolca bakın ve tıpkı tarzınızı belirlediğiniz gibi, sevdiğiniz mobilya renklerini de belirlemeye çalışın. Aşağıda örnek bir makale de bulabilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/gri-duvara-ne-renk-perde/

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak