Renk Uyumu

Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı ya da renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız. Gelelim bu çarkı nasıl kullanacağınıza:

Herhangi bir odanın dekorasyonu için renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve odanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).

Fakat her şeyden önce renk çarkını yakından tanımalısınız. Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk Çarkı

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

Monokromatik renkler

Kimi evlerde bazı renk şemaları ister istemez hemen öne çıkar ve diğer kombinasyonların hepsinin önüne geçer. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) ya da benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir apartmanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) ya da renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir. Çarkın nasıl işlediğini terimler ve örneklerle anlatmaya çalıştık. Başta biraz kafa yormak gerekse de bir kez çarkın işleyişini çözünce renkle ilgili pek çok konuda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Benzer renkler

Sakinlik ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını ya da benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler ya da renk üçlüleri idealdir. Ancak bir odada çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir. Tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır. Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar.

60-30-10 Formülü

Evdeki bir odaya renk uygularken 60-30-10 formülünü de deneyebilirsiniz. Bu formül nasıl işliyor derseniz, üç renk seçiyorsunuz ve birinci renk odanın duvarlarına yani % 60’lık kısmına uygulanıyor. İkinci renk % 30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında, % 10 ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

238 Yorum

 1. pinar ozer

  21/04/2015 02:47

  Salon takımımın koltuklarının yan tarafları krem rengi deri. Oturma yerleri ve yastıklar ise koyu lacivert. Nasıl bir yemek odası almalıyım sandalyeler ve perdeler ne renk olmalı?

 2. yd360

  25/04/2015 23:18

  Pınar Ozer Hanım krem rengi gibi bir yemek odası bakabilirsiniz. 3. bir renk olarak gri veya tatlı bir kahverengi ya da bal rengi seçilebilir. Perde ve sandalyeleriniz için renk seçerken krem, lacivert ve bu 3. rengi düşünebilirsiniz.

 3. Leyla

  30/04/2015 19:44

  Merhaba, ben antrasit ve hardal sarısı renginde chester koltuk takımı aldım. Halı ve perdeyi nasıl ve ne renk seçeceğiniz bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

 4. yd360

  02/05/2015 23:29

  Leyla Hanım açık krem veya gri tonlarında (farklı griler ya da gri-beyazlı da olabilir) halı kullanabilirsiniz. Halıda hangi rengi seçtiyseniz örneğin krem, perde açık gri-beyaz olabilir ya da tam tersi de mümkün.

 5. ferda

  04/05/2015 01:09

  Merhaba, yeni ev yaptırıyoruz. Mutfağım açık mutfak olacak. Oturma grubum mavi tonlarında. Mutfakta hangi renk dekorasyon ürünleri tercih etmeliyim. Teşekkürler.

 6. Sabahat

  04/05/2015 12:16

  Merhaba kolay gelsin renk çarkına bakmadan bir kombin yapmaya çalıştım ama ne kadar doğru bana fikir verebilir misiniz? Kök yeşili köşe takımı hardal sarı yastıklar ve kahveli hardallı yastık acı kahve TV ünitesi kenarlarda açık kremden kombini. Diğer tarafta kahveye yakın ahşap sallanan sandalye oyma sandık gramafon gibi bir kitap okuma dinlenme alanı buraya uygulayacağım perde ve orta masa rengini bilemedim çok hardal sarı, yeşil, krem, kahve ve ahşap oldu patlatacak diğer bir renk ne olabilir mesela sehpa olarak? Perdede ne önerirsiniz bana? Çok uzun oldu biliyorum ama akılda canlanıp öyle öneri verirsiniz diye düşündüm tşkler. Hoşçakalın.

 7. nurcan

  06/05/2015 13:19

  Merhabalar benim salon koltuklarım krem berjerlerimde acı kahverengi fon perdem de acı kahverengi duvarlarım ve yerlerim açık renk. Ne renk halı kullanmalıyım ya da fonlarımı değiştirmeli miyim salonumda bir şeyler eksik ve ben ne olduğunu bilemedim. Yardımcı olur musunuz teşekkürler?

 8. yeter yıldırım

  06/05/2015 16:17

  Merhaba duvarları lavanta esintisi rengi ile boyattım koltuk takımımı ne renk almalıyım tşk.

 9. glsen

  07/05/2015 09:59

  Benim oturma odam için köşe takımım toprak rengi bayağı soluk renk gri gibi toprak rengine yakın yani soluk bir renk. Zebra stor perde kullanıcam fakat ne renk seçicem bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

 10. yd360

  07/05/2015 23:47

  Ferda Hanım mavinin tamamlayıcı rengi turuncudur, mutfağa da yakışan bir renktir. Turuncu aksesuarlar kullanabilirsiniz.

 11. elif

  08/05/2015 01:06

  Merhabalar, salonumda krem ve kırmızı renklerde iki koltuğum var. Duvar kirli beyaz renge sahip ve gayet ışık alan aydınlık bir ev. Fransız balkon ve perdelerim katlamalı gri tonlarında genelde katlı duruyorlar. Bu durumda önüne koyacağım berjerler ne renk olmalıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

 12. yd360

  08/05/2015 10:14

  Sabahat Hanım yeşil, hardal ve kahve-krem renkleri dışında yeni bir renk daha eklenirse kalabalık ve dağınık görüntü oluşmaya başlayabilir. Bana kalırsa ihtiyacınız olan krem rengi biraz arttırmak. Perdede krem kulllanabilirsiniz. Ahşaprenginin salonda fazla dalgalanamasını önermem. Burada sallanan sandalyeye veya sandık ya da diğer mobilyaya eşleştirebileceğiniz bir sehpa rengi daha iyi.

 13. yd360

  08/05/2015 10:58

  Sayın Yeter Yıldırım krem, mor, mürdüm, lacivert veya vizon renk koltuklar kullanabilirsiniz. Krem-lacivert, krem-vizon gibi eşleştirmeler de olabilir.

 14. yd360

  08/05/2015 11:07

  Nurcan Hanım salonda kulağa aksesuar rengi eksikmiş gibi geliyor. Perdeden önce bana kalırsa fuşya, lila ya da bebe mavisi renklerinden birini seçip kırlent ekleyin. Seçtiğiniz rengin yanına dore veya metalik gri hangisini seviyorsanız parlak kırlent ekleyin. Yastıklar desenli de olabilir. Yine altın sarısı ya da metalik gri hangisini seçtiyseniz bu renk vazo, tabak, mumluk, çerçeve koyun. (Hepsi birden olmak zorunda değil, birkaç parça da yeterli.) Halıda seçtiğiniz renge göre örneğin kahve-krem-mavi olabilir. Halıda renk istemezseniz kahve-krem halı yeterli.

 15. yd360

  08/05/2015 11:47

  Sayın glsen koyu kahve veya koyu gri gibi kontrast yaratacak koyu bir renk seçebilirsiniz. Ya da kahve-gri tonlarını içeren birkaç renkli zebra perdeler de olabilir.

 16. yd360

  08/05/2015 12:33

  Elif Hanım berjerler 2 renk olabilir. Kırmızı-krem ya da krem-gri kullanabilirsiniz.

 17. fatma

  08/05/2015 22:00

  Merhaba koltuklarım tarçın ve krem sandalyeler de tarçın, yemek odamda kirli beyaz aksesuar ve perde için hangi renkleri tercih edebilirim?

 18. Hatice Altınay Korkmaz

  11/05/2015 15:59

  Merhabalar. Ben salonumdaki koltukları kaplatıyorum ama renklere bir türlü karar veremedim. Seçeceğim renkelrin bir yandan milas halılarımla uyumlu olmasını istiyorum. Sade ve iç açıcı olmasını istiyorum. Önceki koltuk renklerim kahve, vizon ve çiçekliydi. Şimdi aklımda olan renkler girye yakın mavi, hardal ve bej. ancak bejden çok kirlendiği için uzak duruyorum. Sanırım birçok şeyi aynı anda istiyorum. Seçeceğim renker hem iç açıcı hemde kir kaldıran koltuklar olmalı. Bana ne önerebilirsiniz. Çok teşekkür ederim.

 19. yd360

  12/05/2015 14:58

  Fatma Hanım gri, bej ya da yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz. Aynı renk kırlent de koltuklara eklemeniz iyi olur.

 20. yd360

  12/05/2015 16:57

  Hatice Hanım kir tutmayan ama kahve tonlarından da uzak koltuk deyince seçenekler renkli koltuklar oluyor. Söylediğiniz gibi griye dönük mavi, yeşil, mor, hardal ya da kırmızı koltuklar gibi… Halınızdaki renklerden yola çıkarak renkli bir takım seçebilirsiniz. Desenler de kiri daha az göstermeye yardımcıdır. Örneğin bej üzeri mavi desenli koltuk gibi. Ancak tabii halı, perde sade olmalıdır bu durumda.

 21. meral

  12/05/2015 19:16

  Ben yeni salon koltuğu aldım koltuklar krem sadece iki 3 lünün yastıkları mavi çiçekli halıyı aldım ama kararsızım halım mavi krem ama mavi yoğunlukta yani kenarlar mavi ortası krem ne yapmam gerekio bilemedim bir de aksesuarları ne renk seçmeliyim önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

 22. yd360

  13/05/2015 14:02

  Meral Hanım halınız koltuklara uyumlu olmuş, bir sorun çarpmıyor kulağıma. Mavi ağırlığı dengelemek için altın rengi, bal rengi, turuncu veya fuşya renk aksesuarlar kullanılabilir. Fuşya tek renk kırlent, parlak altın rengi veya bronz renk yastık, bu seçtiğiniz renklere uyumlu tabak, mumluk vs gibi aksesuarlar maviyi dengeler.

 23. Kadiriye

  19/05/2015 20:05

  Merhaba benim oturma odamın duvarları beyaz, mobilyalarım ise çoğunlukla kahverengi sizce ben bu kahverengi ve bej tonlarını nasıl canlandırabilirim ve dekore edebilirim? Bir fikriniz var mı? Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

 24. aysen

  21/05/2015 16:35

  Merhabalar, gül kurusu salon koltuklarımın yastıklarımın rengini değiştirmek istiyorum. Renk önerilerinizi rica ediyorum, ayrıca halı ve fon perde ne renk olmalı, masa ve konsolum açık kahve. Teşekkür ediyorum.

 25. yd360

  22/05/2015 22:43

  Aysen Hanım şu an dilediğiniz renk olabilir, seçenekleri biraz daraltmadan size yardımcı olmam çok zor. Bana bir çıkış noktası verebilirseniz fikir belirtmek isterim.

 26. Hafize

  24/05/2015 23:22

  Turkuaz bi duvarın üstüne bir dolap istiyorum. Çok boğucu olmasın ve güzel gözüksün. Ne önerirsiniz?

 27. yd360

  26/05/2015 00:30

  Hafize Hanım beyaz ya da açık renk, biraz sarıya kaçan ahşap olabilir.

 28. Şakir

  26/05/2015 09:37

  Kahverengi renkte taban parkesi var evimde, odayı ferah bir şekilde düzenlemek için duvar ve koltuk rengi seçimi nasıl olabilir, aklımızda beyaz renkte duvar rengi ve ördek yeşili koltuklar var ama karar veremiyoruz gri tonlar da kullanmalı mıyız, şimdiden teşekkürler.

 29. Suzi

  26/05/2015 13:43

  Merhaba, Yataş Naturezza krem rengi tay tüyü kumaşlı köşe takımı aldım yemek odası takımımda Yataş Born mürdüm-mor arası kumaşlara sahip aynı odada olacaklar, mobilya rengi de kahve tonlarında tüm odada sandalye koltuk ayaklarında ayrı ayrı kahve ve gri detayları var bu salonun duvar-perde ve halı renk seçimi nasıl olmalıdır yardımlarınız lütfen.

 30. yd360

  26/05/2015 13:49

  Şakir Bey ferahlık için geniş alanlarda açık renk kullanmak doğru bir fikir. Beyaz veya açık krem duvar ile ördek yeşili koltuklar olabilir. Griden ziyade bej ya da krem gibi daha sıcak bir rengi koyu yeşil ile tercih edebilirsiniz. Koltukların hepsini yeşil değil de örneğin kanepe bej renk, tekliler ise yeşil gibi bir mobilya seçimi de yine ferahlığı arttırabilir.

 31. Funda

  27/05/2015 04:26

  Merhabalar, oturma odama hardal sarısına yakın bir L koltuk yaptırıyoruz. 3 farklı renkte kırlentleri olacak. Sizce hangi renk olmalı? Yardımlarımız için şimdiden teşekkürler.

 32. yd360

  28/05/2015 19:17

  Funda Hanım hardal rengi koltuğa, rengin tonuna göre
  pudra, beyaz, gri
  kiremit, kahverengi, gri (krem de olabilir gri yerine)
  kahverengi, narçiçeği, krem
  koyu yeşil, lacivert, açık mavi gibi çeşitli renk eşleşmeleri şansınız var. Zevkinize göre bu renkler arasında çeşitli eşleşmeler yapabilirsiniz.

 33. yd360

  29/05/2015 00:15

  Suzi Hanım ötourma bölümünde vizon, koyu bej veya açıklı koyulu kahve tonları içeren bir halı ile yemek bölümünde gri bir halı kullanabilirsiniz. Kırlent rengi seçtiniz mi, kırlent rengine uygun lila, hardal sarısı veya mavi tonlarında perdeler hem koltuklarla hem mürdümle yakışabilir. Duvarlarda açık ve koyu farklı bej tonları veya krem renk tonları kullanılabilir.

 34. Funda

  30/05/2015 13:37

  Cevabınız için çok teşekkürler. Bir şey daha sorulan izninizle, mavi koltuk takımımı hangi renk aksesurlarla canlandırabilirim? Halım dahi mavi gri de.

 35. Hacer

  30/05/2015 23:37

  Salonuma pudra ve krem renkli mobilya aldık oturma odam için de turkuaz köşe takımı aldık ve duvar kağıdı rengine karara veremiyorum duvarlar kum beji yardımcı olursanız sevinirim :)

 36. gül

  01/06/2015 14:36

  Merhaba yd360 kızımın odasını açık pembeye boyadık mobilyaları düz beyaz halı ve perdeler hangi renk alayım karar veremedim. Hali pembe olursa nasıl olur ya da başka hangi renk gider perdeler düz mü desenli mi? Kızım 3 yaşında ve soft cici bir odası olsun istiyorum sevgiler.

 37. yasemin

  03/06/2015 14:47

  mrb benim bir köşe takımım var rengi siyah kol rengi beyaz. Odaya canlılık katmak istiyorum kırlentlerle olabilir diye düşündüm renk olarakta turkuaz mavi, fuşya, hardal sarısı diye düşünüyorum çok mu zıt olur bilemiyorum. Fikir verirseniz sevinirim.

 38. Seda

  03/06/2015 20:15

  Merhabalar, mutfağımız sıfırdan yapılacak. Bir markanın kombinini çok beğendim dolaplar buz mavisi parlak kapaklar (cam görüntüsündeydi) tezgâh ve diğer kısımlar örneğin raf, ara paneller sıcak tonda bir ahşaptı. Sadece tezgâhı granit ya da taş istediğim için kombini bozduğumda aynı etkiyi bulamayacağımı düşünüyorum. Çünkü biri mat sıcak ve doğal, diğeri soğuk ve parlak. Ben düşündüm ama bulamadım bu kombine sizin önereceğiniz bir tezgâh var mıdır? Teşekkürler.

 39. yd360

  04/06/2015 23:37

  Hacer Hanım salonda pembe-bej desenli, oturma odasında ise yine beje dönük krem veya gri renk duvar kağıtları kullanılabilir.

 40. yd360

  05/06/2015 00:07

  Funda Hanım turuncu ya da pembe tonları olabilir. Zevkinize göre mercan rengi veya fuşya gibi renkleri değerlendirebilirsiniz.

 41. gülay

  05/06/2015 13:50

  Koltuk takımım kahverengi ve kırmızı detaylı oturma odamı bu koltuk takımlarına göre hangi renge boyayabilirim?

 42. yd360

  05/06/2015 19:44

  Gül Hanım koyu pembe, lila gibi renkler halı ve perdede kullanılabilir. Soft bir görünüm için örneğin yine toz pembe bir halı ile krem üzeri pembe desenli bir perde kullanılabilir. Açık lila bir halı ile krem üzeri lila desenleri olan bir perde de kullanılabilir.

 43. yd360

  06/06/2015 00:34

  Yasemin Hanım siyah beyaz bir koltukta renkli kırlent kullanarak odaya renk katma fikriniz doğru. Seçtiğiniz renkler de uygun olacaktır. Ancak koyu tonları değil de camgöbeği, canlı bir açık pembe ve hardal sarısı kullanmanızı öneririm. Hafif parlak kumaşlar o canlılığı daha çok verir. Tek renkten ziyade bu renkleri içeren desenli yastıklar da güzel durur.

 44. yd360

  06/06/2015 00:53

  Seda Hanım granit doğal ve parlak görünümlüdür. Elbette taş olduğundan soğuktur ama buz mavisi, cam görünümlü kapaklara uyum sağlar, onlarla aynı çizgide görünür. Sıcaklık vermek için kahverengi tonlarında bir tezgah seçebilirsiniz. Bunun dışında beyaz çimstone tezgah da olabilir ama kalitesi önemli, çizilme, lekelenme gibi problemlere karşı iyice araştırın.

 45. yd360

  06/06/2015 14:40

  Açık bej veya krem tonları olabilir. Hem kırmızıya hem kahverengiye yakışırlar.

 46. Emine

  08/06/2015 22:56

  Merhaba, Salonumuza Doğtaş country koltuk takımı aldık , koltuklar biri pembe çiçekli , diğerleri gri renkli. TV ünitesi ve salon takımı olarak da yine Doğtaş country – beyaz renkli mobilya ısmarladık. Mobilya gelmeden önce salonumuzu uygun bir renkte boyamak istiyoruz. Tv ünitesi ve koltukların olduğu yönleri farklı renklerde boyamayı düşünüyoruz. Hangi renkleri tavsiye edersiniz . Teşekkürler.

 47. sevgi

  08/06/2015 23:25

  Merhaba. Koltuk takımımın bir kanepesi düz renk hardal sarısı, diğeri kahverengi. TV ünitem ve yemek odam beyaz. Ne renk halı, perde ve aksesuar kullanmalıyım?

 48. ÖZ

  09/06/2015 07:24

  Merhaba, duvar rengim kum beji, koltuklarım gri ve mobilyalarım açık renk. Dekoratif ürünlerim hangi renk tonunda olmalı?

 49. sezen

  10/06/2015 12:28

  Merhaba ben salonuma krem rengi chester koltuk aldım yastıkları desenli. Desenlerin içinde koyu küçük yeşiller siyahlar var. Kruvaze perde istiyorum salona. Yemek takımım da krem fakat ne renk perde ve de halı almalıyım komple kreme kaçmak çok mu sade olur. Şık olsun istiyorum. Bir de oturma odam da çok renkli koltuğumun birinin rengi turkuaz diğeri daha koyu böyle yeşille mavi karışımı gibi. Tekliler fuşya ve de koltukların yastıkları fuşya oturma odasına ne renk halı ve perde almalıyım. Burası çok renkli daha da renklendirmek istemiyorum çünkü. TV ünitesi de ahşap renginde olacak koltukların bacakları ile uyumu olsun dedim. Şimdiden teşekkür ederim.

 50. sevgul

  10/06/2015 19:10

  Merhaba. Ağustos ayında evleniyorum. Yatak odamı beyaz aldım. Yatak odası çok ışık almıyor. Buna göre hem ferah duracak hem de modern bir yatak odası için neler önerirsiniz. (Boya, perde, halı vs)

 51. yd360

  11/06/2015 16:29

  Emine Hanım TV arkası için gül kurusu tonlarına bakabilirsiniz. Bu tonlar boya kataloglarında uçuk pembe kategorisinde de olabilir. Sözünü ettiğim renk öyle canlı bir pembe değil. İçinde hafif grisi de olan, gözü yormayan bir ton bulabilirsiniz. Diğer duvarlar kırık beyaz, çok çok açık gri veya çok açık grimsi bir bej olabilir.

 52. yd360

  11/06/2015 16:51

  Sevgi Hanım açık krem ya da açık bej üzerine kahve, hardal desenli bir halı bulabilirseniz kullanabilirsiniz. Dilerseniz sade hardal renk bir halı ya da sade çok açık bej halı da olabilir. Perde de ise her iki koltuk rengine birden uyumlu olması açısından yine açık bej veya açık kahve tonlarında olabilir. Eğer daha renkli bir dekorasyondan yanaysanız, koyu nar çiçeği / kırmızımsı kiremit renkte halı ve yastıklarla, krem renk perdeler de kullanılabilir.

 53. yd360

  11/06/2015 18:11

  Sevgul Hanım kusura bakmayın, sitemizde anında cevaplama sistemi yok. Sorunuza ancak cevap verebiliyorum. Işık almayan yatak odası için doğru mobilya rengi seçmişsiniz. Oda duvarında yine açık bej veya kırık beyaz gibi ferah bir renk seçilebilir. Aşağıdaki makalemize de bir bakın, beyaz yatak odaları için hoşunuza gidecek örnekler görebilirsiniz. KOnu başlığı halı ama siz fotoğrafların geneline bakın.

  http://www.yapidekorasyon360.com/beyaz-yatak-odasina-ne-renk-hali-sermeli/

 54. yd360

  11/06/2015 22:15

  Sezen Hanım salonda yastıklardaki yeşil rengi değerlendirebilirsiniz. Hoşunuza giden bir tonsa perdede kullanılabilir. Koltuklardan biraz daha koyu krem bir halıyla tamamlarsınız. Yeşil perdede fazla olur diyorsanız halıda krem-yeşil ikilisi kullanılabilir hatta krem-yeşil-siyah desenli bir halı olabilir. BU durumda perdeyi sade krem tonlarında seçebilirsiniz.

 55. sultan

  12/06/2015 09:29

  Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkür ederim… Oturma odam gayet renkli bir koltuğun rengi turkuaz diğeri daha koyu mavi gibi yeşil gibi arada bir renk. Tekliler ise fuşya renginde. daha fazla renklendirmek istemiyorum ne renk hali ve perde kullanabilirim acaba?

 56. meral

  13/06/2015 08:16

  Merhaba, Salonumuza Doğtaş pearl koltuk takımı aldık, koltuklar biri sarı, diğerleri kahve (üçlü ve tekli) renkli. TV ünitesi ve yemek takımı olarak da yine beyaz renkli mobilya aldık. Mobilya gelmeden önce salonumuzu uygun bir renkte boyamak istiyoruz. Tv ünitesi veya yemek masasının olduğu yönleri farklı renklerde boyamayı düşünüyoruz. Hangi renkleri tavsiye edersiniz. Teşekkürler. Not: salon balkondan dolayı çok da aydınlık değil.

 57. zerrin

  13/06/2015 17:15

  Merhabalar krem rengi chester koltuk aldım yastıkları biraz desenli ve renkli ama krem daha ağırlığa sahip. Salonu biraz klasik nasıl yapabilirim nasıl perde ve halıyla kombin edebilirim ya da chester takımı modern tarzda halı perde avize sehpa tabloyla kullanabilir miyim? Yemek odam da krem renginde. Klasik tarzda mı döşemeliyim modern tarzda mı? İkisini de beğeniyorum fakat nasıl kombin edebilirim?

 58. çiğdem

  15/06/2015 15:46

  Merhaba. Salon chester koltuklarımın biri kahve, berjerler ve diğer koltuk krem -bej tonu arası bir şey. Duvar ve zemin açık renk, konsol ve tv sehpası ceviz rengi. Nasıl bir halı almalıyım sade mi olmalı renkli bir halımı bilemiyorum :/ ??

 59. Dilek

  15/06/2015 18:54

  Merhaba yeni doğacak bebeğimizin odasını hayal pembesi rengine boyadık renk pembeden çok açık lila rengine dönük çıktı. Bebeğimizin mobilyaları beyaz ceviz bir de mor kitap okuma koltuğumuz var perdeleri beyaz tercih ettim ferah olsun diye fon perdelerin pudra pembesi ya da lila olabilir mi ne renk olursa uyumlu ferah olur mu? Bir de halı açık renklerde mi desensiz mi olsun içinde pembe lila renkler olabilir mi? Çok kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 60. yd360

  18/06/2015 15:31

  Sultan Hanım krem renk perde ve halı kullanabilirsiniz.

 61. yd360

  18/06/2015 16:59

  Çiğdem Hanım bu noktada doğru yanlış yok. Salona renk katmak istiyorsanız renkli halı, şu anki sade çizgisini korusun istiyorsanız bej bir halı olabilir. Ancak renkli halı kullanırsanız renkli yastıklar gibi, birkaç renkli aksesuar daha kullanmanız gerekebilir.

 62. yd360

  18/06/2015 17:25

  Zerrin Hanım chester koltuklar klasik tarz koltuklardır. Klasik Türk, İran tipi halılar, işçiliği olan, lükens ayaklı vb mobilyalar ile çok yakışır. Öte yandan modern tarza da uyum sağlayabilen çok hoş koltuklardır. Ancak modern tarzda ucuz mobilyayı pek kaldırmazlar. Modern tasarımlı da olsa güzel ahşabı olan metal ayaklı sehpalar, renkli kilimler, metal lambader gibi modern ama şık aydınlatma ürünleriyle kullanılabilir.

 63. yd360

  18/06/2015 17:50

  Meral Hanım krem tonlarına bakıp bir duvarı koyu bir krem tonu yapıp diğerlerini daha açık yapabilirsiniz. Boya firmaları artık çok çeşitli krem tonları sunabiliyorlar.

 64. yd360

  18/06/2015 19:52

  Dilek Hanım pudra pembe perde ile pudra pembe halı, lila perde ile lila veya lila ile morlu bir halı olabilir. Perde ile halıda aynı rengi kullanmanızı öneririm böylece herhangi biri tek başına kalmaz.

 65. Reyhan

  26/06/2015 12:36

  merhabalar salonunda bile dengi koltukların var yanları siyah deri salonumu ne renge boyatmalıyım

 66. derman

  26/06/2015 15:33

  Oturma odamın duvarlarımın rengi açık pudra perdeler turkuaz. Köşe koltuk takımı almayı düşünüyorum ağırlık olarak renk füme ama turuncu kısımları da var ne dersiniz köşe takımını almalı mıyım?

 67. yd360

  26/06/2015 22:27

  Reyhan Hanım yazım sorunu olmuş sanırım soruyu anlayamıyorum :)

 68. yd360

  26/06/2015 22:28

  Sayın Derman bu kadar renk fazla gelebilir düz füme tercih etmeniz daha iyi olabilir.

 69. sinem

  28/06/2015 00:33

  Merhaba. Dogtas’ in pure yatak odası takımını ne renk halı, perde duvar rengi ile kombinleyebilirim? Odam oldukça aydınlık. Ama kasvetli koyu renk duvarlardan da hoşlanmıyorum. Ne önerebilirsiniz?

 70. Hayriye

  30/06/2015 12:56

  Merhaba oturma odamı çiğ mavisi boyattım Tv’nin olduğu duvara taş görünümlü duvar kağıdı yaptırdım koltuklarım vizon halımda da turkuaz, vizon, kırık beyaz, krem ve kahverengi gibi vizonun koyu tonuna da benziyor renkler hakim odayı canlandırmak için başka renk katmak istiyorum perdemi yaptırmadım henüz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden.

 71. neriman

  01/07/2015 11:49

  Merhaba,
  Ekimde evleneceğim evimizi sıfırdan dekore ediyoruz. Duvarımızı uçuk pembe boyattık, parkelerimiz açık kahve, kapılarımız beyaz. Eve girildiğinde göze çarpan salon ve mutfak yan yana iki oda. Oturma odamız geniş ve öğleden sonra güneş alıyor burayı salon ve yemek odası olarak kullanacağız sizce hangi renklerle tamamlanmalı? Bu arada mutfağıma fuşya beyaz mutfak dolabı yaptırıyorum beyaz eşyalarımda gri. Salonda hangi renkleri tercih etmeliyim? Pastel değil de canlı renkler hakim olsun sakinleştirici etki yerine enerji veren renklerde olsun istiyorum salonum. Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

 72. yd360

  01/07/2015 12:45

  Sinem Hanım açık renk duvar renkleri için boya kartelalarında gri ya da toprak renklerinin en açık tonlarına bakabilirsiniz. Kahverengi, bej, gri, mor ya da vizon renk perde ve yine bu renklerde halı ile takımınızı tamamlayabilirsiniz.

 73. yd360

  03/07/2015 16:36

  Hayriye Hanım perde ile renk katmak sorunlu olabilir. Perdenizi yine vizon veya krem gibi evinizin renklerinde tercih etmenizi salona yastık benzeri minik aksesuarlarla fuşya, hardal sarısı, bronz gibi bir aksesuar rengi eklemenizi önerebilirim.

 74. yd360

  03/07/2015 17:53

  Neriman Hanım uçuk pembe duvarları salonda mor-pembe-krem (ya da beyaz), mor-gri-beyaz gibi renklerle tamamlayabilirsiniz. Örneğin mor kanepe, krem tekliler ile canlı pembe yastıklar kullanılabilir. Pembe yastık yerine dore sarı yastık da kullanabilirsiniz. Koyu krem perdeler ve mor-krem ya da mor-pembe-krem bir halı kullanılabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak