Renk Uyumu

Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı ya da renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız. Gelelim bu çarkı nasıl kullanacağınıza:

Herhangi bir odanın dekorasyonu için renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve odanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).

Fakat her şeyden önce renk çarkını yakından tanımalısınız. Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk Çarkı

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

Monokromatik renkler

Kimi evlerde bazı renk şemaları ister istemez hemen öne çıkar ve diğer kombinasyonların hepsinin önüne geçer. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) ya da benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir apartmanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) ya da renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir. Çarkın nasıl işlediğini terimler ve örneklerle anlatmaya çalıştık. Başta biraz kafa yormak gerekse de bir kez çarkın işleyişini çözünce renkle ilgili pek çok konuda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Benzer renkler

Sakinlik ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını ya da benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler ya da renk üçlüleri idealdir. Ancak bir odada çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir. Tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır. Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar.

60-30-10 Formülü

Evdeki bir odaya renk uygularken 60-30-10 formülünü de deneyebilirsiniz. Bu formül nasıl işliyor derseniz, üç renk seçiyorsunuz ve birinci renk odanın duvarlarına yani % 60’lık kısmına uygulanıyor. İkinci renk % 30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında, % 10 ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

386 Responses

 1. Ayse

  24/11/2015 18:42

  Merhabalar. Mutfak dolabım kahve krem zemin sütlü kahve tonlarında ve mutfak masası takımım kırmızı sizce perde halı ve diğer mutfak gereçleri hangi renk yaparsam uygun olur.

 2. özlem

  26/11/2015 12:27

  Merhaba,Misafir odama balkon dahil edilerek genişletildi (plastik doğrama camekan ile) dışa bakan kısım boydan boya bu şekilde kapatıldı, duvarları çakıltaşı, yerler açık renk laminant parke grimsi tonda, koltuk takımım siyah chester model, yemek odam beyaz renkte sandalyelerimin 2’si siyah 4ü beyaz renklerde. Halılarım siyah beyaz renkte, gümüş sim ışıltılı.. Ben yemek bölümünü balkonu dahil ettiğim kısıma yapıcam o bölümün aydınlatması gökyüzü desenli gergi tavan. Sizden ricam; gümüş renk simli stor,beyaz kendinden desenli kruvaze tül düşünüyorum sizce uygun mu? Bir de aksesuar ne kullanmalıyım tablo, saat, obje, vazo sehpa ve konsol üstü objeler v.s ne tarz olmalı ne renk olmalı?

 3. Gönül

  27/11/2015 02:26

  Merhaba evimde salon ve oturma odası olarak ayrı döşeme olmayacak tek oda olacağı için çok ağır olmasını istemiyorum fakat şık olsun istiyorum, gri nubuk kumaş Chester koltuk takımı seçtim berjerleri hangi renk olabilir ya da tamamen gri mi olmalı yastıkları mı renklendirmeliyim yemek masam ceviz sandalyelerim de renkleri nasıl kullanmalıyım bir de perde ve halı için öneride bulunursanız çok sevinirim ^

 4. Dilek

  29/11/2015 10:35

  Salonunu yeni dekore ediyorum. Krem koltuk TK. kapakları ceviz rengi, dışı ekru rengi TV ünitesi ve yemek odası aldım. Krem rengi duvar kağıdı var salonda. Turkuaz maviyle renk katmak istiyorum ama emin değilim. Halı perdede renk ne olmalı sizce. Mavi kırlent fon perde ve halıyla turkuaz obje de eklemeli miyim. Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Dilek

  29/11/2015 12:32

  Krem rengi koltuk üzerinde kahve ve hardal kırlentlerim var. TV ünitesi ve yemek odasının kapakları koyu kahve dış yüzü ekru krem. Duvarlarda krem rengi. Mavi renkli aksesuarlarım var. Fon ve tül perdemi ve halimi hangi renk ve desende yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

 6. Nilgun

  29/11/2015 23:33

  Merhabalar kızımın mobilyasında kırmızı beyaz renklerini kullandık. Ama odasının duvar rengini su yeşiline boyattırmak istiyor. Sizce uyar mı? Veya uymazsa oda rengini nasıl boyattırmalıyız?

 7. yd360

  30/11/2015 10:28

  Gülay Hanım doğru tonları düşünmüşsünüz, özellikle bordo uyacaktır.

 8. yd360

  30/11/2015 12:08

  Gaye Hanım Japon fon kullanabilirsiniz. Kullanışsız derken ne açıdan söylendiğini bilemiyorum ama daha çok dekoratiftir tabii. Klasik fonlar gibi sıkıca kapatalım, aralayalım, sonuna kadar açalım serbestliği yoktur ama eğer fon perde ile bu şekilde oynamak gibi planınız yoksa. İki yanda renk versin derseniz, kullanabilirsiniz.

 9. yd360

  30/11/2015 15:56

  Ayşe Hanım kırmızı-krem mutfak halısı ve bej mutfak perdesi kullanabilirsiniz.

 10. Dilek

  01/12/2015 11:53

  Merhaba. Sorum onay bekliyor şeklinde yazıyor. Benim mi tekrar onaylamam gerekiyor anlayamadım. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 11. Fuat

  02/12/2015 12:30

  Merhaba beyaz doğaltaş tv ünitesi yaptırdım turkuaz mavisi koltuk takımı beyaz yemek masası beyaz ve turkuaz mavisi sandalye bana duvar rengi halı ve perde rengi için yardımcı olmanızı rica ediyorum.

 12. Nilgun

  02/12/2015 20:13

  Merhaba kızımın mobilyaları kırmızı beyaz odasını su yeşiline boyattırmak istiyor. Sizce uyar mı uymazsa hangi renge boy amaliyiz (Genç kız odası için).

 13. yd360

  03/12/2015 12:20

  Özlem Hanım perde seçiminiz uygundur. Aksesuarda ise metalik gri, gümüş rengi aksesuarla öneririm. Biraz renk olması için turkuaz objeler de kullanabilirsiniz. Siyah beyaz dekorasyonda aslında bu biraz da zevkinize bağlı. Turkuaz yerine bordo veya hardal rengi de kullanılabilir.

 14. yd360

  03/12/2015 12:35

  Nilgun Hanım su yeşili kırmızı-beyaz mobilya için gayet uygun, kızınız da istiyorsa bu rengin olması daha iyi.

 15. yd360

  03/12/2015 12:58

  Lila ya da gri tonları olabilir. Koltuklarda açık renk olmadığı için beyaz üzeri lila ya da gri desenli daha iyi duracaktır.

 16. yd360

  03/12/2015 13:02

  Gönül Hanım birkaç seçenek var ama bir tanesi daha iyi demek doğru olmaz. Bu biraz sizin zevkinize de bağlı. Açık gri chester ile hardal rengi ya da bordo berjer kullanılabilir. (Veya gri-bordo desenli vb) Tabii bu renkleri seviyorsanız. Sandalyeler de berjer rengi olur. Ancak tek gri bir takım da yine mümkündür. Bu durumda sandalyelerinizi yine griye yakışacak hardal, bordo gibi renklerde seçip aynı renk yastıkla koltukları renklendirebilirsiniz. Perde ve halınız koltuk seçimine göre değişebilir ancak bej her zaman her renge uyacaktır.

 17. yd360

  03/12/2015 13:29

  Dilek Hanım turkuaz renk krem renkle uyumludur. Halınız krem-turkuaz renklerde olup turkuaz kırlentlerle destekleyebilirsiniz. Perdeniz de turkuaz olmak zorunda değil. Bal rengi ya da vizon rengi olabilir. Turkuaz cam objeler hoşluk katacaktır.

 18. nurdan

  07/12/2015 14:16

  Merhaba yeni bir eve taşınacağız ve ev aydınlık bir ortamda dört bir yani açık misafir odamdaki koltuk takımının üçlüsü krem ikilisi petrol maviye yakın. Berjerler de beyaz üzeri mavi çiçeklerle desenlenmiş, perdelerim ise krem ve açık mavi ya da buz mavisi renkleri ile desenli yeşil tonlarını da çok seviyorum ve huzur verdiğini düşünüyorum. Bu yüzden duvar rengini nil yeşili denilen bir boya kullanırsam nasıl bir ortam olur acaba diye danışmak istedim.

 19. seyma

  07/12/2015 21:34

  Merhaba iyi çalışmalar, açık mutfağım var, mutfak dolaplarımın üst kısmi beyaz alt kısmı ise vişne çürüğü, laminantlar açık bej, duvarlarım beyaz, yemek masam TV ünitem beyaz, koltuk modelimde 2 berjer ve 3 lu koltuk olacak ama koltuk rengine karar veremiyoruz birkaç fikir sunarsanız çok memnun olurum yeni evlenicem.

 20. betül

  10/12/2015 10:39

  Merhabalar. Yeni ev döşüyoruz. Salonum spor ve renkli olsun istiyorum ama koltuklarımın rengine karar veremedim. 3lünün biri bordo biri vizon berjerler hardal sarısı olsun diyor eşim ama ben bilemedim bordo, hardal sarısı, gri, vizon var renk seçeneklerimiz arasında ama uyumluca döşemeyi beceremedik. Sizce iki üçlü ve berjerler ne renk olmalı mobilyam ekru sandalyeler vizon koltuklar nasıl olmalı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 21. HAVVA

  11/12/2015 13:59

  Merhaba nette gezerken sitenizi gördüm ve fikirler çok hoşuma gitti ben de evimi yeniliyorum ve kül rengi koltuklarım var yeni oldukları için yüzünü değiştirmeye bile kıyamıyorum yastıklar ile renklendirme yapabilirim diye düşündüm halılar değişebilir perde değişimi yapabilirim ve şu anki duvar rengi bej boya yapılacak bununla ilgili de değişim olabilir çok oldu galiba 🙂 ama sizden bunun için yardım istiyorum teşekkürler.

 22. yd360

  11/12/2015 18:33

  Dilek Hanım elinizdeki renkleri kullanabilirsiniz. Örneğin krem üzeri hardal desenli bir halı ile kahverengi ya da krem perde gibi. Ya da hardal renkte perde ve krem veya krem-kahve halı olabilir. Krem tüllerle içinde aksesuar ve yastık renklerinizin olduğu daha renkli bir halı da olabilir.

 23. yd360

  11/12/2015 18:57

  Nilgün Hanım bu soruyu yeşilin uygun olacağı şeklinde cevapladığımı hatırlıyorum ama cveplamadıysam da şimid söylemiş olayım 🙂

 24. yd360

  11/12/2015 19:34

  Dilek Hanım sizden değil, sitemizden onay beklediği anlamına geliyor ancak bu tarihten eski bekleyen bir soru göremiyorum. Acaba cevaplanmadı, atlandı mı, eğer vaktiniz olursa sorunuzu tekrar sormanızı rica ederim.

 25. ilknur

  12/12/2015 01:04

  Mrb yeni eve taşınacağım ve salonda oturacağım. Koltuklarım krem rengi ve yanları ve alt kısımları siyah deri. TV sehpam krem, üstüne alacağım rafın birini krem birini siyah olarak düşündüm. Yalnız salonumu krem siyah olarak dekore etmek istemiyorum. Perdeler de krem rengi. Fon perdeyi turkuaz mavisi, halıyı siyahlı mavili, kırlentlerin de bazısını düz krem bazılarını turkuaz mavisi olarak değiştirsem uygun olur mu? Koltukların yan kısımlarının siyah olması çok aklıma takılıyor sırıtır mı acaba? Sizin önerebileceğiniz başka renk varsa o da olur. Teşekkürler.

 26. yd360

  14/12/2015 15:37

  Nurdan Hanım nil yeşili kullanabilirsiniz ancak firmadan firmaya ton biraz değişiyor. Maviye dönük olan bir ton kullanmanızı öneririm.

 27. yd360

  14/12/2015 16:11

  Seyma Hanım birkaç seçenek sıralamaya çalışayım. Açık gri üçlü, vişne berjerler olabilir. Açıklı koyulu yeşil ya da yeşil beyaz tonlarında koltuklar olabilir. Lila bir kanepe ile lila-vişne desenli beyaz berjerler olabilir. Sütlü kahve, altın rengi, bal rengi koltuklar olabilir. Özetlersem vişne-beyaz açık mutfakta gri, beyaz, bal/altın rengi,lila ve yeşil renkleri salon kısmına rahatlıkla eklenebilir.

 28. yd360

  14/12/2015 19:43

  Betül Hanım vizon sandalyelere uygun olarak vizon renkli kanepeler ve bordo berjerler kullanabilirsiniz. Koltuk takımında 3 renk biraz riskli. Dekorasyonu güçleştirebilir. Dilerseniz hardal sarısı küçük yastıklar, puf gibi aksesuarları sonra ekleyebilirsiniz.

 29. yd360

  16/12/2015 23:19

  Havva Hanım kül rengine somon rengi, fuşya, toz pembe ya da hardal sarı gibi renkler katılabilir. Renge karar verdikten sonra örneğin grili sarılı bir halı ve bej perdeler kullanabilirsiniz. Ya da gri-beyaz bir perde ile sarı-gri renkleri içeren bir halı olabilir. Önemli olan sevdiğiniz renge kara vermek.

 30. yd360

  16/12/2015 23:23

  İlknur Hanım bu şekilde salona turkuaz renk katabilirsiniz, sırıtmayacaktır.

 31. Ahmet

  17/12/2015 06:40

  Salona koltuk almaya düşünüyoruz. Koltuklar haki yeşili. Berjerler turuncu diye düşündük. Renk uyumu doğru mudur değilse haki yeşilin yanına ne uyar soyler misiniz. Teşekürler

 32. munevver

  22/12/2015 01:40

  Benim bir hiperaktif oğlum var onun çocuk odasının ne renk boyamalıyım yaptıracağım çocuk dolapları ne renk olmalı bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 33. yd360

  23/12/2015 20:06

  Ahmet Bey turuncu doğru bir renktir. Canlı bir görüntü verir. Daha az renkli bir salon olsun isterseniz hardal rengi de kullanılabilir.

 34. Cigdem

  28/12/2015 03:56

  Ben yeni köşe takımı aldım ve yanları beyaz deri yüzeyi bej rengi ve yastıklarını da mor beyaz yaptırdım uyumlumu acil cevap bekliyorum lütfen hali da beyaz aldım TV ünitesi de beyaz bej rengi uyumlu mu?

 35. Elif Özkaya

  01/01/2016 21:47

  Meraba. Salonuma kırmızı köşe takımı aldım tv ünitem orta sehpam ve beyaz renkte acaba hangi renk perde ve halı seçmeliyim?

 36. Elif Özkaya

  04/01/2016 14:53

  Meraba. Salonuma kırmızı köşe takımı aldım tv ünitem ve orta sehpam beyaz renkte acaba hangi renk perde ve halı seçmeliyim?

 37. yd360

  05/01/2016 00:16

  Damla Hanım sarı lambader kullanabilirsiniz, uyumludur.

 38. yd360

  05/01/2016 01:12

  Münevver Hanım bej, yeşil, krem gibi sakinlik veren tonlarda duvar boyası seçebilir ve beyaz mobilya ile tamamlayabilirsiniz.

 39. Fadik

  06/01/2016 16:19

  Merhaba benim perdelerim turkuaz sizce nasıl bir renk duvar boyası kullanabilirim bir de ben iki renk olsun istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz lütfen.

 40. Esin14

  08/01/2016 01:20

  Merhaba salonumdaki takım turuncu ve yeşilin koyu tonları rustik perde düşünuyorum ama fonu ne renk olmalı bej renk nasıl sizce?

 41. melek

  13/01/2016 12:20

  Merhabalar, evimin salon duvarları beyaz, parkeler griye çalan krem, yemek masam ve konsolum ceviz, koltuk takımım modern 2 li 3 lü ve tekli olmak kaydıyla antrasit renkte, tv ünitem yataş enzanın mayfair adlı ürünü, halım içi krem dışa doğru açık kakao rengi.
  Koltuklara kullanacağım 45x45cm kırlent ne renk olmalı? Perdem nasıl ve ne renk olmalı? Biblo vs dekorasyon ürünü nasıl olmalı? Tavsiyelerinize ve sizin derin bilginize çok ihtiyacım var. Lütfen bana yardım edin. Teşekkür ederim.

 42. Burcu Şen

  14/01/2016 11:57

  Merhaba, yeni eve taşınacağız, zemin beyaz parke. Koltuklarım hardal ve kahve, mobilya kahve. Duvarlar açık grimsi duvar kâğıdı kaplı. Koltuklarımı değiştiremediğim için ne renkte perde, halı ve aksesuar kullanabilirim?
  Bir de mutfakta da yine beyaz parke zemin, dolaplar beyaz, antrasit koltuk olacak. Buraya nasıl renklerde halı ve perde aksesuar kullanabilirim?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 43. yd360

  16/01/2016 17:48

  Fadik Hanım, kırık beyaz – gri, açık bej – koyu kahve ya da farklı krem tonları düşünülebilir.

 44. yd360

  19/01/2016 12:47

  Esin14 Hanım bej renk koltuklarınıza gayet uyumludur.

 45. burem

  21/01/2016 10:27

  Merhaba, salonumda mobilyalarım kırık beyaz (krem pudra). 3lü koltuğum, 2 köşe sandalyem ve bankım koyu turkuaz. 2li koltuğum ve diğer sandalyelerim de krem pudra. Evimi taşıyorum ve salonum genişleyecek. 3. renk olarak soft bir mor çok mu renk kalabalığı yapar ya da uygun renk nedir bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

 46. Tuba

  23/01/2016 21:12

  Mutfak dolabım açık kahve sizce tezgah hangi renk olmalı?

 47. yd360

  24/01/2016 17:51

  Melek Hanım kırlentlerde mavi ve kakao renklerini kullanabilirsiniz. Perdede parke renginiz gibi, griye çalan açık bir ton ya da krem kullanılabilir.

 48. yd360

  24/01/2016 18:06

  Burcu Şen Hanım içerisinde biraz hardal da bulunan bej-kahve desenli bir halı öneririm. Bu şekilde halı bulmakta zorlanırsanız bej – kahve ya da bej-hardal halılar da olabilir. Bej diyorum ama halıda bej yerine krem tonu da kullanılabilir. Perdede ise daha fazla renk çeşitlenmemesi için kahve, hardal ya da bej veya krem tonlarından birini seçmenizi öneririm. Yeşil renkte veya ahşap malzeme ufak aksesuarlar kullanılabilir.
  Mutfakta ise dilediğiniz renkleri kullanabilirsiniz, önce seçenekleri biraz düşürebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 49. selma

  26/01/2016 08:51

  İyi günler benim de acil yardıma ihtiyacım var. Koltukları kaplamaya verdim ama kararsız kaldım. Deri acı kahve kenar kısımları onları değiştirmiyorum sadece oturma yerleri ve yastıklar değişecek. Üçlü ve ikili de koyu bej seçtik. Tekli berjerleri vişne kenarlar hepsinde deri kahve yastıklar bej ve vişne acaba uyar mı lütfen acil yardım bir de perde ne renk olabilir?

 50. yd360

  26/01/2016 15:17

  Selma Hanım renk tonları da önemli ama acı kahve ile hafif kırmızımsı bir vişne rengi gayet uyumlu olur. Perdede elinizdeki bej, kahve ya da vişne renklerinden birini değerlendirmenizi öneririm.

 51. yd360

  26/01/2016 20:18

  Sayın Burem 3. rengin bambaşka bir renk değil de örneğin koyu b,r pembe tonu ya da açık bir mavi tonu olmasını önerebilirim.

 52. Esma

  27/01/2016 20:40

  Merhabalar 🙂 önceden boyanmış kırmızı yani elma şekeri tonundaki yatak odası rengini değiştirmek istiyorum. Tam olarak yok etmesem de belki en azından tek duvarda kullanarak o yoğunluğu azaltmak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? Mesela yakışan bir renk tonu kullanmak mı ya da duvar kâğıdı gibi.

 53. selma

  28/01/2016 23:48

  İyi aksamlar daha önceki yazıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Koltuklarımı p.tesi vericem kenarlar acı deri kahve oturma yerleri koyu bej. Berjerleri de vişne ama onun da kenarı acı kahve olacak demiştim acaba berjerin tamamını vişne mi yaptırsam derileri iptal etsem. Kırlentler bej ve vişne olacak. Nasıl olur fikrinize ihtiyacım var.

 54. serpil

  31/01/2016 23:40

  Yeni bir koltuk takımı alacağım. Renginde çok karasız kaldım. 2 tane 3 lü bir tekli takım. Bir üçlü antrasit diğer ikisi bordo. Ne dersiniz nasıl bir kombin. Ve nasıl aksesuarlarla tamamlamalıyım. Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar.

 55. yd360

  10/02/2016 17:17

  Esma Hanım kırmızıyı tek duvarda bırakıp diğer duvarları kırık beyaz ya da krem yapabilirsiniz. Diğer renklerle karanlık bir sonuç alınabilir.

 56. yd360

  10/02/2016 17:26

  Selma Hanım sanırım size gerekenden daha geç cevap veriyorum ancak cevabım sizi zora sokmayacaktır. Bu seçim tamamen sizin zevkinize bağlı. Berjerler her iki türlü de olabilir. Daha iyi daha kötü olacak bir durum yok. Kenarı derili olursa daha çok takım gibi görünür ama genele baktığımızda çoğu kez berjerler kanepelerden farklı kullanılıyor artık. Takım olması şart değil.

 57. yd360

  12/02/2016 15:33

  Yorumlar önce okunuyor ve sonra yayınlanıyor, onay bekleyen yorumlar okunmamış olabilir.

 58. yd360

  12/02/2016 16:13

  Serpil Hanım koltuk takımında tüm koltukların koyu renk olması salonu karartabilir. Salonunuz çok aydınlıksa bu renkler de olur ama salon çok ışık almıyorsa antrasit yerine daha açık bir gri tonu öneririm. Koltuklara karar verdikten sonra aksesuarda da yardımcı olmak isterim.

Comments are closed.