Renk Uyumu

Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı ya da renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız. Gelelim bu çarkı nasıl kullanacağınıza:

Herhangi bir odanın dekorasyonu için renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve odanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).

Fakat her şeyden önce renk çarkını yakından tanımalısınız. Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk Çarkı

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

Monokromatik renkler

Kimi evlerde bazı renk şemaları ister istemez hemen öne çıkar ve diğer kombinasyonların hepsinin önüne geçer. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) ya da benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir apartmanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) ya da renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir. Çarkın nasıl işlediğini terimler ve örneklerle anlatmaya çalıştık. Başta biraz kafa yormak gerekse de bir kez çarkın işleyişini çözünce renkle ilgili pek çok konuda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Benzer renkler

Sakinlik ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını ya da benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler ya da renk üçlüleri idealdir. Ancak bir odada çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir. Tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır. Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar.

60-30-10 Formülü

Evdeki bir odaya renk uygularken 60-30-10 formülünü de deneyebilirsiniz. Bu formül nasıl işliyor derseniz, üç renk seçiyorsunuz ve birinci renk odanın duvarlarına yani % 60’lık kısmına uygulanıyor. İkinci renk % 30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında, % 10 ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

196 Yorum

 1. pinar ozer

  21/04/2015 02:47

  Salon takımımın koltuklarının yan tarafları krem rengi deri. Oturma yerleri ve yastıklar ise koyu lacivert. Nasıl bir yemek odası almalıyım sandalyeler ve perdeler ne renk olmalı?

 2. yd360

  25/04/2015 23:18

  Pınar Ozer Hanım krem rengi gibi bir yemek odası bakabilirsiniz. 3. bir renk olarak gri veya tatlı bir kahverengi ya da bal rengi seçilebilir. Perde ve sandalyeleriniz için renk seçerken krem, lacivert ve bu 3. rengi düşünebilirsiniz.

 3. Leyla

  30/04/2015 19:44

  Merhaba, ben antrasit ve hardal sarısı renginde chester koltuk takımı aldım. Halı ve perdeyi nasıl ve ne renk seçeceğiniz bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

 4. yd360

  02/05/2015 23:29

  Leyla Hanım açık krem veya gri tonlarında (farklı griler ya da gri-beyazlı da olabilir) halı kullanabilirsiniz. Halıda hangi rengi seçtiyseniz örneğin krem, perde açık gri-beyaz olabilir ya da tam tersi de mümkün.

 5. ferda

  04/05/2015 01:09

  Merhaba, yeni ev yaptırıyoruz. Mutfağım açık mutfak olacak. Oturma grubum mavi tonlarında. Mutfakta hangi renk dekorasyon ürünleri tercih etmeliyim. Teşekkürler.

 6. Sabahat

  04/05/2015 12:16

  Merhaba kolay gelsin renk çarkına bakmadan bir kombin yapmaya çalıştım ama ne kadar doğru bana fikir verebilir misiniz? Kök yeşili köşe takımı hardal sarı yastıklar ve kahveli hardallı yastık acı kahve TV ünitesi kenarlarda açık kremden kombini. Diğer tarafta kahveye yakın ahşap sallanan sandalye oyma sandık gramafon gibi bir kitap okuma dinlenme alanı buraya uygulayacağım perde ve orta masa rengini bilemedim çok hardal sarı, yeşil, krem, kahve ve ahşap oldu patlatacak diğer bir renk ne olabilir mesela sehpa olarak? Perdede ne önerirsiniz bana? Çok uzun oldu biliyorum ama akılda canlanıp öyle öneri verirsiniz diye düşündüm tşkler. Hoşçakalın.

 7. nurcan

  06/05/2015 13:19

  Merhabalar benim salon koltuklarım krem berjerlerimde acı kahverengi fon perdem de acı kahverengi duvarlarım ve yerlerim açık renk. Ne renk halı kullanmalıyım ya da fonlarımı değiştirmeli miyim salonumda bir şeyler eksik ve ben ne olduğunu bilemedim. Yardımcı olur musunuz teşekkürler?

 8. yeter yıldırım

  06/05/2015 16:17

  Merhaba duvarları lavanta esintisi rengi ile boyattım koltuk takımımı ne renk almalıyım tşk.

 9. glsen

  07/05/2015 09:59

  Benim oturma odam için köşe takımım toprak rengi bayağı soluk renk gri gibi toprak rengine yakın yani soluk bir renk. Zebra stor perde kullanıcam fakat ne renk seçicem bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

 10. yd360

  07/05/2015 23:47

  Ferda Hanım mavinin tamamlayıcı rengi turuncudur, mutfağa da yakışan bir renktir. Turuncu aksesuarlar kullanabilirsiniz.

 11. elif

  08/05/2015 01:06

  Merhabalar, salonumda krem ve kırmızı renklerde iki koltuğum var. Duvar kirli beyaz renge sahip ve gayet ışık alan aydınlık bir ev. Fransız balkon ve perdelerim katlamalı gri tonlarında genelde katlı duruyorlar. Bu durumda önüne koyacağım berjerler ne renk olmalıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

 12. yd360

  08/05/2015 10:14

  Sabahat Hanım yeşil, hardal ve kahve-krem renkleri dışında yeni bir renk daha eklenirse kalabalık ve dağınık görüntü oluşmaya başlayabilir. Bana kalırsa ihtiyacınız olan krem rengi biraz arttırmak. Perdede krem kulllanabilirsiniz. Ahşaprenginin salonda fazla dalgalanamasını önermem. Burada sallanan sandalyeye veya sandık ya da diğer mobilyaya eşleştirebileceğiniz bir sehpa rengi daha iyi.

 13. yd360

  08/05/2015 10:58

  Sayın Yeter Yıldırım krem, mor, mürdüm, lacivert veya vizon renk koltuklar kullanabilirsiniz. Krem-lacivert, krem-vizon gibi eşleştirmeler de olabilir.

 14. yd360

  08/05/2015 11:07

  Nurcan Hanım salonda kulağa aksesuar rengi eksikmiş gibi geliyor. Perdeden önce bana kalırsa fuşya, lila ya da bebe mavisi renklerinden birini seçip kırlent ekleyin. Seçtiğiniz rengin yanına dore veya metalik gri hangisini seviyorsanız parlak kırlent ekleyin. Yastıklar desenli de olabilir. Yine altın sarısı ya da metalik gri hangisini seçtiyseniz bu renk vazo, tabak, mumluk, çerçeve koyun. (Hepsi birden olmak zorunda değil, birkaç parça da yeterli.) Halıda seçtiğiniz renge göre örneğin kahve-krem-mavi olabilir. Halıda renk istemezseniz kahve-krem halı yeterli.

 15. yd360

  08/05/2015 11:47

  Sayın glsen koyu kahve veya koyu gri gibi kontrast yaratacak koyu bir renk seçebilirsiniz. Ya da kahve-gri tonlarını içeren birkaç renkli zebra perdeler de olabilir.

 16. yd360

  08/05/2015 12:33

  Elif Hanım berjerler 2 renk olabilir. Kırmızı-krem ya da krem-gri kullanabilirsiniz.

 17. fatma

  08/05/2015 22:00

  Merhaba koltuklarım tarçın ve krem sandalyeler de tarçın, yemek odamda kirli beyaz aksesuar ve perde için hangi renkleri tercih edebilirim?

 18. Hatice Altınay Korkmaz

  11/05/2015 15:59

  Merhabalar. Ben salonumdaki koltukları kaplatıyorum ama renklere bir türlü karar veremedim. Seçeceğim renkelrin bir yandan milas halılarımla uyumlu olmasını istiyorum. Sade ve iç açıcı olmasını istiyorum. Önceki koltuk renklerim kahve, vizon ve çiçekliydi. Şimdi aklımda olan renkler girye yakın mavi, hardal ve bej. ancak bejden çok kirlendiği için uzak duruyorum. Sanırım birçok şeyi aynı anda istiyorum. Seçeceğim renker hem iç açıcı hemde kir kaldıran koltuklar olmalı. Bana ne önerebilirsiniz. Çok teşekkür ederim.

 19. yd360

  12/05/2015 14:58

  Fatma Hanım gri, bej ya da yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz. Aynı renk kırlent de koltuklara eklemeniz iyi olur.

 20. yd360

  12/05/2015 16:57

  Hatice Hanım kir tutmayan ama kahve tonlarından da uzak koltuk deyince seçenekler renkli koltuklar oluyor. Söylediğiniz gibi griye dönük mavi, yeşil, mor, hardal ya da kırmızı koltuklar gibi… Halınızdaki renklerden yola çıkarak renkli bir takım seçebilirsiniz. Desenler de kiri daha az göstermeye yardımcıdır. Örneğin bej üzeri mavi desenli koltuk gibi. Ancak tabii halı, perde sade olmalıdır bu durumda.

 21. meral

  12/05/2015 19:16

  Ben yeni salon koltuğu aldım koltuklar krem sadece iki 3 lünün yastıkları mavi çiçekli halıyı aldım ama kararsızım halım mavi krem ama mavi yoğunlukta yani kenarlar mavi ortası krem ne yapmam gerekio bilemedim bir de aksesuarları ne renk seçmeliyim önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

 22. yd360

  13/05/2015 14:02

  Meral Hanım halınız koltuklara uyumlu olmuş, bir sorun çarpmıyor kulağıma. Mavi ağırlığı dengelemek için altın rengi, bal rengi, turuncu veya fuşya renk aksesuarlar kullanılabilir. Fuşya tek renk kırlent, parlak altın rengi veya bronz renk yastık, bu seçtiğiniz renklere uyumlu tabak, mumluk vs gibi aksesuarlar maviyi dengeler.

 23. Kadiriye

  19/05/2015 20:05

  Merhaba benim oturma odamın duvarları beyaz, mobilyalarım ise çoğunlukla kahverengi sizce ben bu kahverengi ve bej tonlarını nasıl canlandırabilirim ve dekore edebilirim? Bir fikriniz var mı? Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

 24. aysen

  21/05/2015 16:35

  Merhabalar, gül kurusu salon koltuklarımın yastıklarımın rengini değiştirmek istiyorum. Renk önerilerinizi rica ediyorum, ayrıca halı ve fon perde ne renk olmalı, masa ve konsolum açık kahve. Teşekkür ediyorum.

 25. yd360

  22/05/2015 22:43

  Aysen Hanım şu an dilediğiniz renk olabilir, seçenekleri biraz daraltmadan size yardımcı olmam çok zor. Bana bir çıkış noktası verebilirseniz fikir belirtmek isterim.

 26. Hafize

  24/05/2015 23:22

  Turkuaz bi duvarın üstüne bir dolap istiyorum. Çok boğucu olmasın ve güzel gözüksün. Ne önerirsiniz?

 27. yd360

  26/05/2015 00:30

  Hafize Hanım beyaz ya da açık renk, biraz sarıya kaçan ahşap olabilir.

 28. Şakir

  26/05/2015 09:37

  Kahverengi renkte taban parkesi var evimde, odayı ferah bir şekilde düzenlemek için duvar ve koltuk rengi seçimi nasıl olabilir, aklımızda beyaz renkte duvar rengi ve ördek yeşili koltuklar var ama karar veremiyoruz gri tonlar da kullanmalı mıyız, şimdiden teşekkürler.

 29. Suzi

  26/05/2015 13:43

  Merhaba, Yataş Naturezza krem rengi tay tüyü kumaşlı köşe takımı aldım yemek odası takımımda Yataş Born mürdüm-mor arası kumaşlara sahip aynı odada olacaklar, mobilya rengi de kahve tonlarında tüm odada sandalye koltuk ayaklarında ayrı ayrı kahve ve gri detayları var bu salonun duvar-perde ve halı renk seçimi nasıl olmalıdır yardımlarınız lütfen.

 30. yd360

  26/05/2015 13:49

  Şakir Bey ferahlık için geniş alanlarda açık renk kullanmak doğru bir fikir. Beyaz veya açık krem duvar ile ördek yeşili koltuklar olabilir. Griden ziyade bej ya da krem gibi daha sıcak bir rengi koyu yeşil ile tercih edebilirsiniz. Koltukların hepsini yeşil değil de örneğin kanepe bej renk, tekliler ise yeşil gibi bir mobilya seçimi de yine ferahlığı arttırabilir.

 31. Funda

  27/05/2015 04:26

  Merhabalar, oturma odama hardal sarısına yakın bir L koltuk yaptırıyoruz. 3 farklı renkte kırlentleri olacak. Sizce hangi renk olmalı? Yardımlarımız için şimdiden teşekkürler.

 32. yd360

  28/05/2015 19:17

  Funda Hanım hardal rengi koltuğa, rengin tonuna göre
  pudra, beyaz, gri
  kiremit, kahverengi, gri (krem de olabilir gri yerine)
  kahverengi, narçiçeği, krem
  koyu yeşil, lacivert, açık mavi gibi çeşitli renk eşleşmeleri şansınız var. Zevkinize göre bu renkler arasında çeşitli eşleşmeler yapabilirsiniz.

 33. yd360

  29/05/2015 00:15

  Suzi Hanım ötourma bölümünde vizon, koyu bej veya açıklı koyulu kahve tonları içeren bir halı ile yemek bölümünde gri bir halı kullanabilirsiniz. Kırlent rengi seçtiniz mi, kırlent rengine uygun lila, hardal sarısı veya mavi tonlarında perdeler hem koltuklarla hem mürdümle yakışabilir. Duvarlarda açık ve koyu farklı bej tonları veya krem renk tonları kullanılabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak