Renk Uyumu

Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz. İlk önce burada yer alan renk çarkını aklınıza kazımalı ya da renkle ilgili kararlarda el altında bulundurmalısınız. Gelelim bu çarkı nasıl kullanacağınıza:

Herhangi bir odanın dekorasyonu için renk paletine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Kişisel tercihleriniz, yaşam tarzınız ve odanın fiziksel yapısı (ışıklandırma ve mimari özellikler).

Fakat her şeyden önce renk çarkını yakından tanımalısınız. Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur. Renk çarkını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Renk Çarkı

Tamamlayıcı renkler: Renk çarkında birbirlerinin tam karşısına düşerler. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi. Dekorasyonda tamamlayıcı renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Tamamlayıcı renk şemaları salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

Benzer renkler: Renk çarkında yan yana gelen renklerdir. Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi. Benzer renklerin kullanıldığı odalar dinlendirici ve sakin görünümlü odalardır. Banyo, yatak odası ya da oturma odası gibi evin daha kişisel, dinlenme ve kendini güne hazırlama için kullanılan bölümlerinde uygulanabilir.

Monokromatik renkler

Kimi evlerde bazı renk şemaları ister istemez hemen öne çıkar ve diğer kombinasyonların hepsinin önüne geçer. Bir yazlık evin mutfağında tek rengin farklı tonları (monokromatik) ya da benzer renklerden (çarkta yan yana gelen) oluşan bir renk paleti daha uygun olabilir. Çağdaş ve modern bir apartmanda ise renk çarkındaki tamamlayıcı renkler (çarkta birbiriyle karşılıklı) ya da renk üçlüleri (çarkta birbirine eşit uzaklıkta 3 renk) arasından seçilen cesur ve parlak tonlar kullanılabilir. Çarkın nasıl işlediğini terimler ve örneklerle anlatmaya çalıştık. Başta biraz kafa yormak gerekse de bir kez çarkın işleyişini çözünce renkle ilgili pek çok konuda daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Benzer renkler

Sakinlik ve huzur ön planda olsun isteyenler yine tek rengin farklı tonlarını ya da benzer renkleri kullanarak bu duyguları ön plana çıkarabilirler. Hayalinizde bir Akdeniz sahili canlandırmayı deneyin ve böyle bir manzaranın size kendinizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün. Yeşil tepeler, mavi bir deniz ve açık mavi bir gökyüzü. Bu üçlü aynı zamanda az önce söz ettiğimiz renk çarkındaki benzer renkler teriminin de iyi bir örneğidir. Banyo dekorasyonlarda doğadan ipucu olarak bu tip renk kombinasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Monokromatik ve benzer renklere değil de diğer kombinasyonlara yönelmek dekorasyonda canlılık ve biraz daha ilginçlik anlamına gelir. Çağdaş bir dekorasyon stili için tamamlayıcı renkler ya da renk üçlüleri idealdir. Ancak bir odada çok fazla canlı renk kullanmak konusunda dikkatli olmalısınız. Parlak renkler mutlaka dengelenmelidir. Aksi halde zamanla enerji veren değil enerjinizi çeken bir etkileri olabilir. Tamamlayıcı renklerin güzelliği de buradadır. Renk çarkında birbirine karşılıklı düşen bu renkler, her zaman sıcak bir tonun soğuk bir tonla eşleşmesiyle dengeyi kurarlar.

60-30-10 Formülü

Evdeki bir odaya renk uygularken 60-30-10 formülünü de deneyebilirsiniz. Bu formül nasıl işliyor derseniz, üç renk seçiyorsunuz ve birinci renk odanın duvarlarına yani % 60’lık kısmına uygulanıyor. İkinci renk % 30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında, % 10 ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Siyah renk çoğu kez uzak durduğumuz ve kullanmaya çekindiğimiz bir renktir. Oysa özellikle siyah aksesuarlar kullanıldığı zaman odadaki diğer renkler çok daha canlı bir şekilde ortaya çıkar.

Rengin farklı tonlarının odada dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Renkler uyumlu bile olsa odanın bir kısmı aydınlık diğer bir kısmı karanlık algılanmamalıdır. Bu konuda doğayı kendinize her zaman örnek alabilirsiniz. Zemin için daha koyu renk değerlerini tercih ederken (toprak) duvarlarınız için orta koyulukta değerleri seçebilirsiniz (ağaçlar, dağlar). Tavan ise (gökyüzü) içlerindeki en açık renk olmalıdır. Evinizi döşerken dikey hizalı düşünüldüğünde renkler koyudan açığa doğru giderse, her zaman olumlu sonuçlar alırsınız.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

318 Yorum

 1. sevil

  07/07/2015 16:51

  Mutfağımın dolapları koyu kahve ve sütlü kahveden oluşuyor ve beyaz eşyalarım da açık gri nasıl bir dekorasyon yapmalıyım ve hangi renkleri kullanmalıyım. Turuncu ve hardal sarısını çok seviyorum mutfağım küçük kullanmam doğru mu? Şimdiden çok teşekkürler.

 2. Gönül

  08/07/2015 01:13

  Merhabalar salon takımımız hardal sarısı ve koyu turkuaz mavi. Tv ünitesi koyu ceviz renk. Perde, halı ve aksesuarları ne renk kullanmalıyız ?

 3. yd360

  08/07/2015 15:03

  Feray Hanım açık mavi, pembe, hardal yeşil veya açık mavi, turuncu (veya nar çiçeği), gri ya da açık mavi, mor ve bal rengi yastıklar gibi zevkinize göre çeşitli renk paletleri olabilir.

 4. yd360

  08/07/2015 19:56

  Meral Hanım gümüş renk öneririm. Hardal sarıya çok yakışır ve ferah da durur. Altın sarısı hardal sarısına yakışabilir ama çok sarı bir ağırlıklı bir dekorasyon ağır görünebilir.

 5. yd360

  08/07/2015 22:59

  Sevil Hanım her iki renk de kahverengi tonlarına yakışır, hardal sarı biraz daha açık bir renk olduğundan kahverengiyi de açabilir. Hardal sarısı ve gri içeren bir mutfak halısı, hardal sarı tonlarında mutfak perdesi gibi çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

 6. yd360

  08/07/2015 23:38

  Gönül Hanım krem üzeri içerisinde hardal rengi desenleri olan bir halı olabilir. Perdede de yine krem öneririm. Koltuk renklerinizi bastıracak perdeler olmamalı. Krem perde istemezseniz bal rengi (takımlara uyumlu şekilde) perde olabilir. Beyaz opak aksesuarlar, mavi renkli cam aksesuarlar, gümüş-metalik gri renk aksesuarlar, mavi-hardal desenli yastıklar, aksesuar olarak kullanılabilir.

 7. ozge

  10/07/2015 00:48

  Merhaba. . Ağustos ayında evleniyorum. Romantik ve huzurlu bir yatak odası istiyorum. Yatak odam beyaz. Zemin açık renk. duvarlarım açık bej. Yatak örtümü şimdilik pudra renk olarak kullanacağım. sizden her renk yatak örtüsüyle uyumlu olabilecek perde ve halı rengini öğrenmek istiyorum. Fon perdemde mor veya pembe renk kullansam uygun olur mu? Tül perde rengi o zaman ne olmalı?

 8. Havva

  11/07/2015 00:00

  Koltuklarımı yenileyeceğim. Açık ve uyumlu renkler olsun istiyorum. Uyumlu birkaç renk çifti söyler misiniz? Teşekkürler.. :)

 9. özlem

  11/07/2015 08:49

  Merhaba,
  Yeni ev yaptırıyoruz. Mutfağın açık mutfak ve mutfak dolap kapakları kırmızı. Salonumda yeşil L koltuk takımı ile turuncuyu kombine etmeyi düşünüyorum. Sizce çok abartı olur mu? Salonum için başka ne renk önerirsiniz?
  Teşekkürler,

 10. pinar

  14/07/2015 12:09

  Merhabalar çok kararsızım lütfen yardımcı olun mine mavisi duvarlarım var iç kapılarım beyaz, fon perdem ve koltuk rengim konusunda kararsızım sizce nasıl olmalı teşekkürler.

 11. yd360

  14/07/2015 22:26

  Ozge Hanım vizon renk, gri ya da bej perde ve halı ile hemen her renk yatak örtüsü kullanabilirsiniz. Mor ya da pembe perde tabii ki kullanabilirsiniz. Bu iki renkle de kullanabileceğiniz yatak örtüsü rengi yine fazladır. Mor perde ile mor desenli, bej ya da lila bir halı, pembe perde ile pembe desenli, koyu pembe, bej ya da açık vizon renk halı kullanılabilir.

 12. yd360

  14/07/2015 22:43

  Havva Hanım kırık beyaz – açık gri // açık bej – açık mavi // pudra – krem // krem – açık yeşil gibi tonlarla açık ve uyumlu takımlar elde edilebilir.

 13. yd360

  14/07/2015 23:15

  Özlem Hanım açık mutfak kırmızı ise salonda yeşil ve turuncu tonlarında dikkatli olmakta yarar var. Yoksa renk yoğunluğu içinizi bayabilir. Bana kalırsa kırmızı renk açık mutfaklı bir salonda gri bir L ile örneğin kırmızı-beyaz ya da siyah-beyaz bir tekli çok şık, farklı bir görünüm sağlayabilir.

 14. sema

  16/07/2015 10:38

  Mrb. salon koltuklarım krem mobilyaları beyaz kırlentler mürdüm halı sade krem sizce nasıl bir renk fon kullanmalıyım. şimdiden teşekkürler.

 15. yd360

  23/07/2015 01:17

  Sema Hanım salonda ipucu veren fazla renginiz yok. Koyu krem ya da mürdüm tonu dışında kahve ve bej tonlarını da kullanabilirsiniz.

 16. yd360

  23/07/2015 01:30

  Pınar Hanım beyaz koltuklar ve beyaz-mavi-lacivert perdeler önerebilirim.

 17. Gizem Atasoy

  24/07/2015 02:59

  Merhabalar benim mutfağım beyaz tezgahım siyah duvar boyasını hangi renk yapabilirim?

 18. yd360

  29/07/2015 11:15

  Gizem Hanım kırık beyaz ya da bej veya diğer toprak tonları gibi pek çok rengi kullanabilirsiniz.

 19. Merve

  29/07/2015 18:23

  Merhaba, salonda kullandığımız koltuk takımı mavi ve somon rengi. Perde, halı ve diğer objeler için hangi renkleri önerirsiniz? Teşekkürler.

 20. yd360

  31/07/2015 13:11

  Merve Hanım bej ya da açık vizon renk halı ile mavi-beyaz ya da somon-beyaz gibi iki renk perdeler kullanılabilir.

 21. Samet

  03/08/2015 14:27

  Merhabalar benim mutfak dolabımın rengi cappuccino ve beyaz renginde aradaki fayans hangi renkte olmalı sizce. Şimdiden çok teşekkür ederim…

 22. Betül kaplan

  05/08/2015 00:46

  Merhaba ben yeni evimin terasında kullanacağım renkler hakkında bilgi almak istiyorum.. Ahşap bir bahçe oturma grubum var minder ve kırlent renkleri olarak ne tür renkler ahşapla uyumlu olur mor ve hardal sarısı düşündüm ya da minderler vizon kırlentler renkli yardımcı olursanız sevinirim.. Bir de zemin rengi olarak ne kullanmalıyım…

 23. yd360

  09/08/2015 11:26

  Betül kaplan Hanım, bahçe mobilyalarında açık, krem renk minderler ile kullanılacak renkli kırlentler ya da koyu kumaş isteniyorsa dediğiniz gibi lacivert veya mor mnderler kullanılabilir. Terasta açık veya doğadan esinlenen renkler daha ferah bir görüntü oluşturur. Zeminde toprak tonları, doğal taş tonları güzel durur. Koyu renk minder kullanılacaksa açık bej ağırlıklı zemin denge oluşturur.

 24. sule

  02/09/2015 01:51

  Mutfak dolabım siyah beyaz yemek masası, halı ve perdeyi hangi renklerde tercih etmeliyim?

 25. Buse

  02/09/2015 14:27

  Merhaba. 1 ay sonra nasipse evleniyorum ve dekorasyonumda renk problemim var. Lütfen bana yardımcı olur musunuz:( duvarlarımın ve zeminimin rengi açık renk. Koltuklarımı da çok açık bej aldım renk katması açısından berjerimi gül kurusu bordo rengi olarak tercih ettim fakat bordo zor bir renk olduğu için neyle kombinleyeceğimi bilmiyorum. Sizce perde ve halılarımda hangi renk tercih etmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

 26. Buse

  02/09/2015 14:29

  Merhaba açık bej ve bordo berjerde tül rengini ne önerirsiniz?

 27. yd360

  03/09/2015 16:31

  Buse Hanım koltuklardan bir-iki ton açık bej veya krem tüller olabilir.

 28. Aynur

  05/09/2015 03:47

  Hayırlı geceler salonumdaki eşyalar beyaz duvarım da mor ne renk perde seçmeliyim sizce teşekkürler şimdiden.

 29. Aysun kavlakoğlu

  15/09/2015 19:02

  Merhaba. Koltuklarım koyu vizon yastıklarının ve berjerlerinin rengini değiştirmek istiyorum. Ne renk olabilir acaba?

 30. yd360

  18/09/2015 16:54

  Aysun kavlakoğlu Hanım size su yeşili (sarı-yeşil) veya hardal rengi tonlarını önerebilirim. Bunun dışında krem ya da açık bej seçeneklerini de her zaman değerlendirebilirsiniz.

 31. Nur

  22/09/2015 16:57

  Genç odası takımım mor ve beyaz ama perdelerim pembe çiçekli, perdeyi değiştireceğiz ne renk bişeyle tamamlamalıyım, pembe kullanmak istemiyorum mor ile de tamamlamak istemiyorum. Daha genç kız odasını yansıtmasını isterim.

 32. yd360

  28/09/2015 17:49

  Mor ile birlikte yeşil, hardal rengi ya da gri tonları da perdede kullanılabilir.

 33. Arzu

  29/09/2015 18:41

  Selam, açık cappucino rengi mutfak dolaplarım var. Koltuk ve aksesuar almak istiyorum sizce hangi renklerde almalıyım koltuk ve aksesuarları?

 34. Esra

  01/10/2015 16:08

  Turuncu boyalı bir salona hangi renk mobilya almalıyım?

 35. yd360

  05/10/2015 14:48

  Arzu Hanım aslında pek çok seçeneğiniz var. Koyu kahve, lacivert gibi koyu renkler ya da açık bej, krem, beyaz gibi açık tonlar da olabilir.

 36. ali

  09/10/2015 00:12

  Merhaba evimizi tadilat yaptiriyoruz salon oturma gurubu iki uzun kanepe gülkurusu pembe tonlarinda iki berjer koltuk mavi tonlarinda sizce duvarlarım ve perdem ne renk olmalı yardiminizi bekliyorum

 37. ilayda cebe

  10/10/2015 03:29

  Merhabalar benim koltuk takimim tek 3lu murdum rengi tek uclu murdum fusya ve hardal cicekli mobilyamda krem kahve eskitme mobilyalar sizce perdeler hangi renk kullanabilir ?

 38. şimal

  10/10/2015 23:22

  Arkadaşlar yeni eve taşınacağız. Odam kardeşimin oldu. Yeni alacağız yatak başlığım krem rengi ama beğendiğim oda gri duvar kağıdım pembe ve güllü sizce uyar mı? Hoş durur mu?

 39. berensu

  13/10/2015 13:48

  Merhaba; benim koltuk takımım pembe ve mor renkte (berjerler mor renkte) yastıkla kombin yapmak istiyorum ne renkle kombinleyeceğimi bilemedim farklı bir renkle canlandırmak istiyorum odamı yardımcı olursanız sevinirim.

 40. yd360

  13/10/2015 17:10

  İlayda Cebe Hanım koltuklarınız oldukça renkli, krem renk ya da açık bej gibi sade perdeler öneririm.

 41. yd360

  13/10/2015 17:13

  Ali Bey renkli koltukların krem renk duvar ve perde ile tamamlanmasını öneririm.

 42. Mine

  18/10/2015 02:09

  Merhabalar. Ben bu yaz evleniyorum ve şu an evimi diziyorum. Mutfağımın dolapları mürdüm ve beyaz renkte olacak. Yatak odam ise kırmızı ve beyaz. Duvarlara ne tür renk kullanabilirim. Bir türlü karar veremiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz.

 43. asya

  18/10/2015 02:11

  Merhaba, salonumu yeniliyorum biri pembe ve sarı çiçekleri çoğunlukta olmak üzere desenli diğerleri koyu yeşil bir koltuk takımı aldım ama dekorasyonu tamamlamak çok zor. Perdeler, fonlar ve halı ne renk olmalı sizce? Bir de tv sehpası ve duvarlar (Koltuğun ayakları ahşap renginde) Çok acil cevaplarsanız sevinirim yardımlarınız şimdiden teşekkürler.

 44. yd360

  19/10/2015 00:33

  Mine Hanım mutfakta kırık beyaz ya da açık gri, yatak odasında ise beyaz duvar rengi önerebilirim.

 45. yd360

  19/10/2015 00:40

  Asya Hanım çeşitli seçenekleriniz var ama örneğin açık krem renkte bir halı ile sütlü kahve, kapüçino rengi gibi daha koyu ama yine nötr tonda bir perde düşünebilirsiniz. Mobilyanın koltuk ayaklarıyla uyumlu olması iyi olur. Duvarda koyu olmayan çeşitli bej tonları kullanılabilir.

 46. Eda

  20/10/2015 00:53

  Mrb açık gri olan koltuk takımımı mürdüm rengi yastıklarla tamamlamak istiyorum. Acaba halı ve fon perde seçeneğim ne olmalı?

 47. Ayse yildiz

  20/10/2015 16:42

  Evimin salonunu boyamak istiyorum ışık alıyor gün boyu kahve ton parke döşeli boyası nasıl olmalı cvp lütfen acil. Gri koltuk krem halım var duvar renk nasıl olsun acil cvp. bekliyorum ltfn.

 48. Cansu

  22/10/2015 02:46

  Merhabalar. 3lü koltuğum hardal diğer üçlü bej ve tek berjerim koyu mor sandalyelerim hardal retro tarzı mobilyalarım ceviz halım ise krem üzeri uçuk mavi ve kahve. Sizce fon perdelerim ve duvarlarım ne renk olmalı. Teşekkürler şimdiden.

 49. Leyla

  23/10/2015 00:42

  Merhabalar evimin duvarları fil dişi rengi büyük koltuklarım fuşya rengi, berjerlerim ise fuşya, pembe, lila karisik çiçek desenli şimdi berjerler hareketli olduğu için ve fuşya da canlı bi renk olduğu için hangi renk perde ve nasıl, hangi renk aksesuarlar seçecegimi bilemedim:( bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

 50. emine

  27/10/2015 11:47

  Ben yeni evlenicem ama oturma odasının mobilya rengine hala karar veremedim sakin huzurlu dinlendirici bi oda olması için hangi renkleri tercih etmem gerekir.

 51. Sedat B.

  28/10/2015 18:36

  Selamlar. Huş renkli (Ikea ürünlerinde kullanılan tonda) kitaplık/vitrin ve sehpam, ayrıca koyu vizon (açık kahvede denebilir) koltuklarım var. Duvarlarda bunlarla kombine edebileceğim bi gri tonu var mı? Veya koyu bir duvar için önerebileceğiniz başka bir renk?

 52. Gul demir

  28/10/2015 20:16

  Merhaba koyu krem rengi koltuk ve mobilyalarım var. Laminat ve duvarları boyatacağım acaba hangi renk yaptırabilirim?

 53. yd360

  28/10/2015 23:36

  Gul demir Hanım duvarda ve zeminde koyu renklerle kontrast yaratabilirsiniz. Kahve veya bej renklerinin koyu tonları olabilir. Renk seviyorsanız duvarda lila ya da yeşil gibi renkler de kullanılabilir. Seçeneğiniz çok fazla.

 54. yd360

  28/10/2015 23:49

  Sayın Sedat B. orta koyulukta çok da beton gibi durmayan bir gri tonu olabilir. Bir de boya kartelalarında grimsi kahve tonları vardır. Çikolata kahvesi gibi sıcak değil de, daha griye dönük dururlar. Onları da değerlendirebilirsiniz.

 55. yd360

  29/10/2015 00:11

  Emine HAnım tabii şu an çok fazla seçeneğiniz var. Sizi tanımadan ben de ne önereceğim konusunda kararsızım. Size tavsiyem sitemizdeki SALON kategorisine tıklayın ve ardından bolca salon fotoğrafına bakın. Size hitap eden bir tarzı seçebilirsiniz.

 56. rojin

  03/11/2015 21:28

  Oturma odamı koltuklarımı sarı ve mor yapmak istiyorum uyar mı? Hangi renk perde gider?

 57. Soner

  04/11/2015 00:09

  İyi günler ben yeni ev yaptırıyorum zemin döşemesini krem rengi yaptırdım duvarlar için açık mavi tonları düşünüyorum sizce hangi rengi kullanmalıyım , canlı ferah renkler nasıl olur?

 58. yd360

  04/11/2015 11:41

  Cansu Hanım koltuk ve halıda yeterince renk olduğu için duvar ve halıda krem ya da bej tonları öneririm.

 59. yd360

  04/11/2015 20:49

  Leyla Hanım krem renk perdeler öneririm. Gümüş rengi, metalik aksesuarlar kullanılabilir. Berjerdeki renklerden ufak yastıklar büyük koltuklara eklenebilir.

 60. Dilek

  09/11/2015 01:52

  Merhabalar. Krem ve açık vizon koltuklarım var kırlentleri de bu tonlarda desenli. Halımda aynı tonlarda yuvarlak desenli. Fonlarım ise koyu mor. Kırlentleri değiştirmek istiyorum çünkü uyum ve sıcaklık bulamıyorum odada renk gelsin istiyorum biraz ama kırlent renk ve desen hakkında sizin yardımınıza ihtiyacım var.

 61. Gulsen

  09/11/2015 14:19

  Mrb benim evim koltuklarım koyu kahve ve krem rengi koltuklarım kenarları da siyah acaba duvarları perdeleri hangi renk yapsam tsk.

 62. yd360

  13/11/2015 02:32

  Gulsen Hanım duvarda çok açık bir krem önerebilirim. Perdede ise bej kullanabilirsiniz. Koltuklar koyu olduğu için perde ve duvarın açık renklerde olmasında fayda var.

 63. yd360

  13/11/2015 02:33

  Rojin Hanım bu renkler uyumlu, birbirini tamamlar. Perde olarak da krem renkte ya da açık, uçuk sarı perde öneririm.

 64. yd360

  13/11/2015 02:34

  Sayın Soner tam olarak soruyu anlayamadım, evin hang bölümü için renk tavsiyesi istediğinizi daha açık yazabilir misiniz?

 65. yd360

  13/11/2015 02:36

  Dilek Hanım perdeler odada yalnız kalmış. Kırlentlerde mor, lila ve uçuk pembe tonları düşünebilirsiniz.

 66. sdf

  13/11/2015 18:37

  Merhabalar. Oturma odası için koltuk takımı alacağım ancak kararsızlık yaşıyorum. Duvarlar krem, televizyon ünitem beyaz. Hangi renk koltuk takımıyla daha uyumlu olur? Yardımcı olursanız sevinirim.

 67. yd360

  13/11/2015 23:41

  Sayın sdf size öneride bulunmam çok zor çünkü söylediğiniz renklerle dilediğiniz renk koltuk takımı kullanabilirsiniz. Bolca salon örneklerine bakarak hoşunuza giden renkleri belirlemeye çalışabilirsiniz.

 68. gulden altin

  22/11/2015 23:49

  Merhaba açık mutfaklı ev aldım mutfak dolaplarım beyaz evim ufak köşe koltuk istiyorum laminant gri sizce ne renk almalıyım?

 69. yd360

  24/11/2015 00:33

  Gulden Altin Hanım, mutfak dolaplarına her renk uyar, gri laminantla da yine hemen her renk uyumludur, bej, beyaz, krem gibi sade renkler dışında hardal sarısı, kiremit rengi ya da mor tonları hoş duracaktır.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak