Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

, , 270 Yorum

Önce iyi bir haberle başlayalım: Kahverengi hemen her renkle uyumludur. Ahşap mobilya ve çerçeveler sayesinde bu rengin farklı tonlarına evlerde oldukça sık rastlanır. Aydınlık, sıcak ya da modern görünümlü kahverengi dekorasyon için öğrenmeniz gereken birkaç ipucu olabilir. En iyisi çeşitli dekorasyon örnekleriyle kahverengiyle uyumlu renklerin nasıl kullanıldığına bir göz atalım.Kızıl kahverengi | beyaz | zeytin yeşili | altın rengi (ya da hardal sarısı)

Kahverengi ile diğer renkleri bir araya getirirken dikkat edilecek ilk nokta, bu koyu rengi açık bir renkle dengelemektir. Koyu renkler ışığı emer ve bu yüzden odanın karanlık görünmesine neden olurlar. Bu durumda beyaz, kahverengiyi dengelemek için en iyi renklerden biridir. Çok koyu olmayan zeytin yeşili gibi bir renkle kahverenginin yanına biraz renk katmış olursunuz. Doğada bu ikiliye ne kadar çok rastladığımızı düşünün. Doğanın bir bildiği olmalı değil mi? Aksesuar rengi olarak altın sarısı ya da hardal rengi aksesuarlar bu paleti son derece güzel bir şekilde tamamlayacaktır. Çerçeve ya da aydınlatma ürünlerini altın rengi seçebilirsiniz.Koyu kahverengi | beyaz (ya da bej) | turkuaz (açık mavi) | gri (ya da hardal sarısı)

Turkuaz renginin parlaklığı koyu kahverengi yanında güzel bir kontrast oluşturur ve turkuazla birlikte odanıza ferahlık dolduğunu hissedebilirsiniz. Turkuaz dikkat çekici bir renktir ve duvar yerine perde, halı ya da yastık benzeri aksesuar ürünlerinde kullanılması daha iyi olur. Bu şekilde bu canlı rengin enerjisi ev halkını yormaz, olumsuz etkilemez. Bu renk paletinde griyi de görüyorsunuz. Griyi kahverengiyle tek başına değil de açık mavi varken kullanırsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin perde ya da yastık deseninde mavi-gri ikilisi olabilir. Geniş alanlarda beyaz ya da bej renk kullanarak koyu kahverengiyi dengelemeyi unutmayın.

Mavi duvar kullanmak isteyenler ise ton seçerken dikkat etmeli. Pastel ve gözü yormayacak bir mavi tonu olmalı. Aksi takdirde koyu kahverengi koltuklarla renkli bir duvar sıkıcı bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Yukarıdaki renk paletinde turkuazı pembe tonlarından biriyle değiştirerek daha romantik bir düzenleme yapabilirsiniz.

Koyu kahverengi | ceviz rengi | sütlü kahve | bej

Kahverengi mobilyalarınızın eve monoton ya da kapalı bir hava vermemesi için en iyi çözüm duvar ve zemini açık renk kullanmaktır. Hatta koltuk takımını da yukarıdaki gibi açıklı koyulu olarak seçmek işe yarayacaktır. Bej renk kahverenginin uçuk bir tonudur aslında. Bu nedenle beyaz yerine bej rengi halıda, duvarda, koltuk ve aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Bej yerine fildişi de kahverengiye uyumlu bir açık renk olacaktır.

Böyle bir düzenleme size renksiz geliyorsa yeşil, turkuaz veya mercan rengi gibi parlak renklerde vazo, tabak, mumluk, puf veya abajur gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Kahverengi | şarap rengi | turuncu | bej

Sıcak ve egzotik görünümlü bir dekorasyon için kahverenginin yanına turuncu ve şarap rengi gibi sıcak renkleri eklemeniz yeterli. Kahverenginin içinde de turuncu bulunduğundan turuncu kahverengiye oldukça uyumlu bir aksesuar rengi olacaktır. Turuncu aynı zamanda oldukça baskın ve göz alıcı bir renktir. Bu nedenle odada tutumlu kullanılmasında fayda var. Zaten ne kadar az kullansanız da turuncu kendini hemen fark ettirir, asla gözden kaçmaz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

270 Yorum

 1. pınar

  09/04/2015 16:18

  Merhaba ben yeni evlenicem ve salon için koltuk rengi sütlü kahve berjerleri sarı istiyorum nasıl olur lütfen fikir istiyorum.

 2. yd360

  10/04/2015 22:59

  Pınar Hanım tebrikler. Sarı berjer kullanacaksanız gri koltuk öneririm. Sütlü kahve ile çok açık krem berjerler daha iyi olabilir.

 3. semra

  30/04/2015 23:26

  Merhaba, benim düğünüm de Ağustos’ta, mobilya seçimlerini yaptık ama halı perde aksesuar renk seçimleriyle tam anlamıyla her açıdan tamamlamak istiyorum evimi. Doğtaş’tan alıcaz mobilyalarımızı, salon için noble koltuk takımı, brenda yemek takımı. Oturma odası için havana koltuk takımı (sitedeki mavi renk olacak ), Retro tv ünitesi. Yemek odasının sandalyeleri ve noble koltuk takımının renk seçimleri henüz yapmadım. Evde bir bütünlük istiyorum. Oturma odam mavi kahverengi krem olacak, salon mobilyalarımı da benzer renklerde yapmayı düşünüyorum, salonu canlandırmak için 3.renk olarak ne önerirsiniz? Halı ve perdeyi nasıl seçmeliyim, yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 4. yd360

  02/05/2015 23:53

  Semra Hanım tebrikler. Eviniz için de zevkli seçimler yapmışsınız. Kahverengi ve maviye, fuşya ya da mercan rengi gibi canlı bir renkle sıcaklık katabilirsiniz. Renk sevmiyorsanız gri veya vizon tonları kullanılabilir. Halı ya da perdenin birinde açık rengin hakim olması renkli koltuklarda iyi olur. Örneğin krem ağırlıklı bir halı ile vizon renk perdeler gibi. Aşağıdaki yazımıza da bir bakın. Başlık turluaz olsa da diğer mavi tonlarıyla da düşünülebilir bu öneriler.

  http://www.yapidekorasyon360.com/turkuaz-koltuklara-uygun-perde-renkleri/

 5. mine batuk

  25/05/2015 11:25

  Merhaba. Ben evime beyaz bir salon takımı aldım. Koltukların kenarları beyaz deri detaylı. Minder kısımları vizon renginde. Perdenin rengini vizon kullanma taraftarı değilim bana fikir verir misiniz?

 6. Gül

  05/06/2015 23:56

  Merhaba, Eylül’de evleneceğiz salon için fuşya ve türbe yeşili koltukları düşünüyorum. İki berjer olacak bir de l olarak mobilya ahşap olacak bu sebeple duvarları antik (sütlü kahve gibi) bir renge boyattık seçimler hatalı başka renkleri mi kombinlemeliyim yardımcı olur musunuz?

 7. yd360

  06/06/2015 14:55

  Gül Hanım önce evlilik için tebrikler. Seçimleriniz genel olarak doğru, fuşya ve türbe yeşili uyumlu, fakat bir salonda hem fuşya hem türbe yeşili koltuklar kullandığınızda çok baskın 2 rengi ana mobilyada kullanmış oluyorsunuz. Zamanla sizi yorabilir de. Benim fikrim fuşya ile açık vizon veya açık gri koltuk kullanmanız olabilir. Tabii siz mobilyaları yan yana gördünüz ve beğendiyseniz kimse yanlış diyemez. Duvarınızın rengini tam kestiremiyorum ama krem gibi açık bir tonsa fuşya-yeşil renkli koltuklar daha iyi durur.

 8. meryem

  08/06/2015 00:08

  slm koltuk takımı aldım bir üçlü hardal sarısı diğer üçlü kahve berjerler de öyle biri kahve diğeri hardal nasıl iyi mi acil cevap.

 9. yd360

  11/06/2015 12:23

  Meryem Hanım koltuklarınız hayırlı olsun, kulağa bir tuhaflık gelmiyor, bu şekilde kullanabilirsiniz. Acil yanıt gibi bir imkanım yok ne olur kusura bakmayın, teşekkürler.

 10. Fatma

  12/06/2015 12:12

  Mrb benim salonum kahverengi dekor taşlarım var parke kahverengi, boyam turuncu acaba iyi olur mu boyatmadan fikirlerinizi alabilir miyim, tsk.

 11. yd360

  18/06/2015 15:29

  Fatma Hanım turuncu ve kahverengi birlikte hoş duracaktır. Koltuklarınıza turuncu yastıklar da ilave edebilirsiniz.

 12. Gamze

  22/06/2015 01:00

  Merhabalar, ben daha yeni evliyim ev eşyasını acele aldığımız için pek seçme fırsatım olmadı. Koltuklarım krem ve kahverengi çiçekli, halımda kahverengi ve beyaz bana çok renksiz ve bunaltıcı geliyo hangi renk aksesuar, ne tür aksesuar önerirsiniz yardım edin lütfen…

 13. yd360

  24/06/2015 23:14

  Gamze Hanım turkuaz, mercan rengi, yeşil gibi burada önerilen renkler arasından sevdiğiniz bir rengi salonunuzda kullanabilirsiniz. Ayrıca parlak gümüş ya da altın rengi veya cam aksesuarlar da dekorasyona ışıltı katar.

 14. mine turan

  03/07/2015 23:06

  Merhaba ben yeni bir eve yerleşiyorum koltuk ve mobilya seçimim çok pastel tonlarında yanı mobilyam açık ceviz koltuklarım koyu vizon berjerlerim bordo nasıl bir halı ve ne renk fon perde kullanabilirim?

 15. yd360

  08/07/2015 14:17

  Mine Turan Hanım salonda açık renkle bir dengelemeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Vizon ve bordo gibi koyu renkler krem rengi ile dengelenebilir. Örneğin krem üzeri vizon desen bir halı ya da krem üzeri vizon-bordo desen bir halı ile açık bej ya da krem tonlarında perde kullanabilirsiniz. parlak kumaşlı altın ya da koyu krem kırlentler kullanılabilir.

 16. nurcan

  18/08/2015 15:18

  Slm benım evim kahve bejden oluşmakta halım da aynı tonda. Aksesuarlar da gold ama artık bu tondan biraz sıkıldım ve perdemi kahve mavi tonda almak istiyorum acaba uyar mı?

 17. tülay

  20/08/2015 09:15

  merhaba, ben bordo ve füme renk chester salon takımı aldım ancak perde, halı ve duvar renginde sıkıntı yaşıyorum. takım içerisinde 3+1+1 bordo, diğer üçlü füme renkte, bana ne önerirsiniz. fümeyi değiştirecek olsam bordo ile hangi renkler uyumlu olur, bir de dekorayonda bordo ile tezat renkler nelerdir? teşekkür ediyorum.

 18. yd360

  20/08/2015 18:39

  Nurcan Hanım mavi söz ettiğiniz renk paletine uygundur ancak sadece perdede mavi biraz kopuk durabilir. Yastık, puf vb aksesuarlarla maviyi salonun başka bir köşesine de katmanızı öneririm.

 19. hasanim

  06/09/2015 00:25

  Selam benim koltuklarımın ortaları sütlü kahve kenarları da koyu kahve halım da ona uygun ama perdeyi ne renk yapayım evin ferah olmasını istiyorum.

 20. özlem

  21/09/2015 10:55

  merhabalar, nasılsınız? Bir konuda güzel fikirlerinize ihtiyacım olacak. Laminant parke ve duvar rengi konusunda.
  Salonumda koyu kahve koltuk takımı var halı krem sütlü kahve detayları var perde krem (koyu sarı turuncumsu çiçekli). Oturma odası ise gül kurusu gibi kanepeler krem üzerinde pembe vizon renkli halı var mutfak dolapları krem kenarları açık kahve yolluklar krem üzerine açık pembe vizon karışık karo içinde pembe kırçıl bulana beyaz renk bir karo tüm ev boyanacak odalar ve salon parke olacak boya laminant rengi konusunda yardımcı olursanız çok memnun olucam.
  Şimdiden teşekkür ederim iyi bayramlar diliyorum.

 21. yd360

  28/09/2015 17:26

  Özlem Hanım salon için açık krem duvar, orta koyulukta kahve laminant, oturma odasında gri laminant ve kırık beyaz ya da açık gri duvar öneririm. Mutfakta ise açık bej duvar ve koyu kahve laminant kullanabilirsiniz.

 22. zehra yıldırım

  01/10/2015 09:22

  Merhaba benim fikrinize ihtiyacım var, salon takımım krem ve bej tonlarında berjerler kremli kahveli çiçek desenli mevcut halılarım mobilyamı göstermiyor halılarımı yenilemek istiyorum nasıl bir şey önerirsiniz.

 23. Makbule

  02/10/2015 16:16

  Merhaba. Krem koltuklardan bıktım için değiştirip yerine koyu kahve yanları da açık kahve koltuk takımı aldık fakat oda takımım da beyaz abes durmaması için aksesuarları nasıl almalıyım ayrıca foto çerçeveleri de hep beyazdı.

 24. okan

  04/10/2015 18:15

  merhaba :) ben koltuk takımımı yemek odamı ve yatak odamı sütlü kahve olarak aldım halı ve perde seçiminde yardımcı olur musunuz?

 25. yd360

  05/10/2015 14:24

  Okan Bey o kadar çok seçenek var ki, ben de nereden başlasam bilemedim. Kahve-bej tonlarını içeren halılar ve yine açık bej perdeler önereceğim. Renk de kullanabilirsiniz ama önce hangi renkleri tercih ettiğinizi bilmeliyim.

 26. yd360

  05/10/2015 15:30

  Makbule Hanım koyu kahve ile beyaz mobilya abes durmaz, aksine güzel bir kontrast oluşturur. Kahverengiye yakışan renkler arasından sevdiğiniz birini aksesuarda kullanabilirsiniz.

 27. yd360

  05/10/2015 15:34

  Zehra Yıldırım Hanım şu anki halılarınızın rengini belirtmemişsiniz ama halılarınızı koltuklara göre daha koyu tonlarda seçerseniz koltuklar öne çıkabilir. Koyu kahve ya da koyu vizon gibi renkler içeren, bu tip koyu rengin hakim odluğu halılar olabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak