Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

, , 333 Comments

Önce iyi bir haberle başlayalım: Kahverengi hemen her renkle uyumludur. Ahşap mobilya ve çerçeveler sayesinde bu rengin farklı tonlarına evlerde oldukça sık rastlanır. Aydınlık, sıcak ya da modern görünümlü kahverengi dekorasyon için öğrenmeniz gereken birkaç ipucu olabilir. En iyisi çeşitli dekorasyon örnekleriyle kahverengiyle uyumlu renklerin nasıl kullanıldığına bir göz atalım.Kızıl kahverengi | beyaz | zeytin yeşili | altın rengi (ya da hardal sarısı)

Kahverengi ile diğer renkleri bir araya getirirken dikkat edilecek ilk nokta, bu koyu rengi açık bir renkle dengelemektir. Koyu renkler ışığı emer ve bu yüzden odanın karanlık görünmesine neden olurlar. Bu durumda beyaz, kahverengiyi dengelemek için en iyi renklerden biridir. Çok koyu olmayan zeytin yeşili gibi bir renkle kahverenginin yanına biraz renk katmış olursunuz. Doğada bu ikiliye ne kadar çok rastladığımızı düşünün. Doğanın bir bildiği olmalı değil mi? Aksesuar rengi olarak altın sarısı ya da hardal rengi aksesuarlar bu paleti son derece güzel bir şekilde tamamlayacaktır. Çerçeve ya da aydınlatma ürünlerini altın rengi seçebilirsiniz.Koyu kahverengi | beyaz (ya da bej) | turkuaz (açık mavi) | gri (ya da hardal sarısı)

Turkuaz renginin parlaklığı koyu kahverengi yanında güzel bir kontrast oluşturur ve turkuazla birlikte odanıza ferahlık dolduğunu hissedebilirsiniz. Turkuaz dikkat çekici bir renktir ve duvar yerine perde, halı ya da yastık benzeri aksesuar ürünlerinde kullanılması daha iyi olur. Bu şekilde bu canlı rengin enerjisi ev halkını yormaz, olumsuz etkilemez. Bu renk paletinde griyi de görüyorsunuz. Griyi kahverengiyle tek başına değil de açık mavi varken kullanırsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin perde ya da yastık deseninde mavi-gri ikilisi olabilir. Geniş alanlarda beyaz ya da bej renk kullanarak koyu kahverengiyi dengelemeyi unutmayın.

Mavi duvar kullanmak isteyenler ise ton seçerken dikkat etmeli. Pastel ve gözü yormayacak bir mavi tonu olmalı. Aksi takdirde koyu kahverengi koltuklarla renkli bir duvar sıkıcı bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Yukarıdaki renk paletinde turkuazı pembe tonlarından biriyle değiştirerek daha romantik bir düzenleme yapabilirsiniz.

Koyu kahverengi | ceviz rengi | sütlü kahve | bej

Kahverengi mobilyalarınızın eve monoton ya da kapalı bir hava vermemesi için en iyi çözüm duvar ve zemini açık renk kullanmaktır. Hatta koltuk takımını da yukarıdaki gibi açıklı koyulu olarak seçmek işe yarayacaktır. Bej renk kahverenginin uçuk bir tonudur aslında. Bu nedenle beyaz yerine bej rengi halıda, duvarda, koltuk ve aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Bej yerine fildişi de kahverengiye uyumlu bir açık renk olacaktır.

Böyle bir düzenleme size renksiz geliyorsa yeşil, turkuaz veya mercan rengi gibi parlak renklerde vazo, tabak, mumluk, puf veya abajur gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Kahverengi | şarap rengi | turuncu | bej

Sıcak ve egzotik görünümlü bir dekorasyon için kahverenginin yanına turuncu ve şarap rengi gibi sıcak renkleri eklemeniz yeterli. Kahverenginin içinde de turuncu bulunduğundan turuncu kahverengiye oldukça uyumlu bir aksesuar rengi olacaktır. Turuncu aynı zamanda oldukça baskın ve göz alıcı bir renktir. Bu nedenle odada tutumlu kullanılmasında fayda var. Zaten ne kadar az kullansanız da turuncu kendini hemen fark ettirir, asla gözden kaçmaz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

333 Responses

 1. yd360

  24/01/2016 19:39

  Aylin Hanım açık bej tonlarında ya da krem üzeri kahve ve yeşil desenli bir halı öneririm. Aksesuar olarak kiremit rengi, kırmızıya kaçan turuncu, turuncu gibi renkler düşünülebilir.

 2. tuba

  26/01/2016 02:54

  Merhaba ,bende salon takımı siparişi verdim koltuklarım vizon berjerlerim mürdüm moru çağrıştırıyor pembe seçmek istemedim klasikleşmesin diye düşündüm perdeyi falan renkli almayı düşünmüyorum mobilyalarım yarı ladin yarı beyaz yorumunuz benim için önemli teşekkürler.

 3. yd360

  26/01/2016 18:26

  Bahar Hanım yanlışlık olmuş olabilir ya da bir yorumda birkaç odayı içeren çok fazla soru varsa veya yazarken sürekli kısaltma kullanılmışsa da yorumlar silinebiliyor. Bunların hiçbiri değilse atlanmıştır, kusura bakmayın. Zahmet olmazsa sorunuzu yeniden yazarsanız cevaplamak isterim.

 4. yd360

  26/01/2016 22:03

  Elçin Hanım krem renk 3’lülerle sevdiğiniz renkte 2li koltukları bir araya getirebilirsiniz. Mavi, vizon, pembe, vişne, hardal gibi pek çok rengi veya renkli deseni teklilerde kullanabilirsiniz.

 5. bahar

  27/01/2016 15:54

  cvp vermişsiniz tşk ederim. sizden cvp alamayınca mecburen perdelerime kendim karar verip almıştım çok şükür ki söylediğiniz tonlarda ve desensiz sade aldım 🙂 tutturmuşum yani. salonumda ekru tonlarda koltuklar ve ceviz rengi masa yaşam ünitesi var ben aksesuarlarımı yeşil tonlarda ve ağaç kütüklerinden yapılan mumluklar ve dekorasyon ürünleri kullanıp salonumda orman havası yakalamak, oturma odamda ise istikbal fieri koyu mavi köşe takımı ve çok açık gri tonlarında perde kullanıp dinlendirici bir hava yakalamak istiyorum sizce nasıl olur?

 6. ESRA

  29/01/2016 12:32

  Merhabalar, öncelikle kolay gelsin. Benim de yakın zamanda düğünüm olacak mobilya tercihimizi ahşaptan yana kullandık. Fakat koltuk ve perde konusunda bir karara varamadık. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum. İyi günler.

 7. yd360

  09/02/2016 11:16

  Tuba Hanım güzel seçimler yapmışsınız, açık renk sade perde öneririm ben de, iyi günlerde oturun.

 8. yd360

  10/02/2016 12:59

  Bahar Hanım seçimleriniz gayet yerinde, istediğiniz gibi bir atmosfer yakalayacağınızı düşünüyorum. Ne yazık ki her zaman erken cevap veremiyorum, kusura bakmayın, seçimlerinizin içinize sinmesine sevindim, önemli olan da budur 🙂

 9. yd360

  10/02/2016 17:27

  Esra Hanım koltuk ve perdenizi şu an istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Ahşap mobilya sizi hiçbir noktada sınırlamaz.

 10. Zehra

  13/02/2016 14:07

  Merhabalar,klasik ahşap koltuk takımım var,çok oymalı değil daha sade, döşemesini değiştirmek istiyorum ama rengine karar veremedim. Şu anki hardal rengi, yeni rengi nasıl seçmeliyim. Turkuaz ve vizon karışımı olabilir mi? (Diğer oturma grubum sarı / yeşil / krem).

 11. Ayşegül

  14/02/2016 12:01

  Merhaba benim evimin her yeri kahverengi ve çok fazla sıkıldım artık mutfağımı ve oturma odamı pudra pembesi ve toz maviyle renklendirmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. yd360

  15/02/2016 12:37

  Ayşegül Hanım sevdiğiniz renkte aksesuarlar seçebilirsiniz. Toz pembe yastık, benzer tonda bir abajur başlığı ve toz pembe ağırlıklı tablo gibi.

 13. yd360

  15/02/2016 12:53

  Zehra Hanım anladığım kadarıyla salonda 2 takım var. Hardal renk diğer takımla uyumluymuş ama turkuaz ve vizon diğer takımın yanında yeni renkler demek. Bu da salonda daha kalabalık bir görüntü anlamına gelebilir. Turkuazı eleyip sadece açık vizon düşünülebilir.

Comments are closed.