Dekorasyonda Kahverengi ile Uyumlu Renkler

, , 246 Yorum

Önce iyi bir haberle başlayalım: Kahverengi hemen her renkle uyumludur. Ahşap mobilya ve çerçeveler sayesinde bu rengin farklı tonlarına evlerde oldukça sık rastlanır. Aydınlık, sıcak ya da modern görünümlü kahverengi dekorasyon için öğrenmeniz gereken birkaç ipucu olabilir. En iyisi çeşitli dekorasyon örnekleriyle kahverengiyle uyumlu renklerin nasıl kullanıldığına bir göz atalım.Kızıl kahverengi | beyaz | zeytin yeşili | altın rengi (ya da hardal sarısı)

Kahverengi ile diğer renkleri bir araya getirirken dikkat edilecek ilk nokta, bu koyu rengi açık bir renkle dengelemektir. Koyu renkler ışığı emer ve bu yüzden odanın karanlık görünmesine neden olurlar. Bu durumda beyaz, kahverengiyi dengelemek için en iyi renklerden biridir. Çok koyu olmayan zeytin yeşili gibi bir renkle kahverenginin yanına biraz renk katmış olursunuz. Doğada bu ikiliye ne kadar çok rastladığımızı düşünün. Doğanın bir bildiği olmalı değil mi? Aksesuar rengi olarak altın sarısı ya da hardal rengi aksesuarlar bu paleti son derece güzel bir şekilde tamamlayacaktır. Çerçeve ya da aydınlatma ürünlerini altın rengi seçebilirsiniz.Koyu kahverengi | beyaz (ya da bej) | turkuaz (açık mavi) | gri (ya da hardal sarısı)

Turkuaz renginin parlaklığı koyu kahverengi yanında güzel bir kontrast oluşturur ve turkuazla birlikte odanıza ferahlık dolduğunu hissedebilirsiniz. Turkuaz dikkat çekici bir renktir ve duvar yerine perde, halı ya da yastık benzeri aksesuar ürünlerinde kullanılması daha iyi olur. Bu şekilde bu canlı rengin enerjisi ev halkını yormaz, olumsuz etkilemez. Bu renk paletinde griyi de görüyorsunuz. Griyi kahverengiyle tek başına değil de açık mavi varken kullanırsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin perde ya da yastık deseninde mavi-gri ikilisi olabilir. Geniş alanlarda beyaz ya da bej renk kullanarak koyu kahverengiyi dengelemeyi unutmayın.

Mavi duvar kullanmak isteyenler ise ton seçerken dikkat etmeli. Pastel ve gözü yormayacak bir mavi tonu olmalı. Aksi takdirde koyu kahverengi koltuklarla renkli bir duvar sıkıcı bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Yukarıdaki renk paletinde turkuazı pembe tonlarından biriyle değiştirerek daha romantik bir düzenleme yapabilirsiniz.

Koyu kahverengi | ceviz rengi | sütlü kahve | bej

Kahverengi mobilyalarınızın eve monoton ya da kapalı bir hava vermemesi için en iyi çözüm duvar ve zemini açık renk kullanmaktır. Hatta koltuk takımını da yukarıdaki gibi açıklı koyulu olarak seçmek işe yarayacaktır. Bej renk kahverenginin uçuk bir tonudur aslında. Bu nedenle beyaz yerine bej rengi halıda, duvarda, koltuk ve aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Bej yerine fildişi de kahverengiye uyumlu bir açık renk olacaktır.

Böyle bir düzenleme size renksiz geliyorsa yeşil, turkuaz veya mercan rengi gibi parlak renklerde vazo, tabak, mumluk, puf veya abajur gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Kahverengi | şarap rengi | turuncu | bej

Sıcak ve egzotik görünümlü bir dekorasyon için kahverenginin yanına turuncu ve şarap rengi gibi sıcak renkleri eklemeniz yeterli. Kahverenginin içinde de turuncu bulunduğundan turuncu kahverengiye oldukça uyumlu bir aksesuar rengi olacaktır. Turuncu aynı zamanda oldukça baskın ve göz alıcı bir renktir. Bu nedenle odada tutumlu kullanılmasında fayda var. Zaten ne kadar az kullansanız da turuncu kendini hemen fark ettirir, asla gözden kaçmaz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

246 Yorum

 1. pınar

  09/04/2015 16:18

  Merhaba ben yeni evlenicem ve salon için koltuk rengi sütlü kahve berjerleri sarı istiyorum nasıl olur lütfen fikir istiyorum.

 2. yd360

  10/04/2015 22:59

  Pınar Hanım tebrikler. Sarı berjer kullanacaksanız gri koltuk öneririm. Sütlü kahve ile çok açık krem berjerler daha iyi olabilir.

 3. semra

  30/04/2015 23:26

  Merhaba, benim düğünüm de Ağustos’ta, mobilya seçimlerini yaptık ama halı perde aksesuar renk seçimleriyle tam anlamıyla her açıdan tamamlamak istiyorum evimi. Doğtaş’tan alıcaz mobilyalarımızı, salon için noble koltuk takımı, brenda yemek takımı. Oturma odası için havana koltuk takımı (sitedeki mavi renk olacak ), Retro tv ünitesi. Yemek odasının sandalyeleri ve noble koltuk takımının renk seçimleri henüz yapmadım. Evde bir bütünlük istiyorum. Oturma odam mavi kahverengi krem olacak, salon mobilyalarımı da benzer renklerde yapmayı düşünüyorum, salonu canlandırmak için 3.renk olarak ne önerirsiniz? Halı ve perdeyi nasıl seçmeliyim, yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 4. yd360

  02/05/2015 23:53

  Semra Hanım tebrikler. Eviniz için de zevkli seçimler yapmışsınız. Kahverengi ve maviye, fuşya ya da mercan rengi gibi canlı bir renkle sıcaklık katabilirsiniz. Renk sevmiyorsanız gri veya vizon tonları kullanılabilir. Halı ya da perdenin birinde açık rengin hakim olması renkli koltuklarda iyi olur. Örneğin krem ağırlıklı bir halı ile vizon renk perdeler gibi. Aşağıdaki yazımıza da bir bakın. Başlık turluaz olsa da diğer mavi tonlarıyla da düşünülebilir bu öneriler.

  http://www.yapidekorasyon360.com/turkuaz-koltuklara-uygun-perde-renkleri/

 5. mine batuk

  25/05/2015 11:25

  Merhaba. Ben evime beyaz bir salon takımı aldım. Koltukların kenarları beyaz deri detaylı. Minder kısımları vizon renginde. Perdenin rengini vizon kullanma taraftarı değilim bana fikir verir misiniz?

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak