Çocuklar İçin Çalışma Masası Modelleri

, , Çocuklar İçin Çalışma Masası Modelleri için yorumlar kapalı

Eylül ayı geldi bile. Bu ay 2011 – 2012 eğitim-öğretim dönemi başlıyor. 12 Eylül’de ilköğretim öğrencileri ve 19 Eylül’de daha büyük öğrenciler tatili sonlandırmış olacaklar. Tatilden okula geçiş her zaman biraz zordur. Bu gayet normal bir durum.  Yetişkinler bile yıllık izni tamamlayıp ofise döndüklerinde bocalarlar. Tabii çocuklar için okula dair sorumluluklar sadece okula gitmekle kalmıyor. İşin bir de evdeki yüzü var: ödevler. Dil dökerek, kızarak ya da yalvararak çocukları ders başına oturtmaktan daha kolay bir yol var mı? İşte burada bu soruya kendi konumuz ışığında bakacağız. Acaba çocukların ders çalışma ortamlarını güzelleştirmenin olumlu bir etkisi olur mu?Foto: iheartorganizing.com

Biraz konu dışına çıkacağız belki ama burada yer alan dekorasyon önerilerini incelerken, çocuğunuzun ders çalışma ortamına dair birkaç uzman görüşünü de aklınızda tutmanızda yarar var:

  • Çalışma ortamı iyi ışıklandırılmış olmalı.
  • Çocuk yatakta ya da yerde değil, çalışma masasında çalışmaya teşvik edilmeli.
  • Rahat ama dik ve düzgün oturmasına elverişli bir sandalyesi olmalı.
  • Çalışma ortamı düzenli olmalı. Dağınıklık çocuğun dikkatini de dağıtabilir.

Ve tabii çocuğunuzun çalışma masası ona ait olduğunu bildiği, kendini rahat hissettiği, onun kişiliğini yansıtan bir ortam olmalı. Hatırlıyorum da çocukken duvarı boydan boya kaplayan bir kütüphane tipi çalışma masam vardı. Mantar pano asacak yerim yoktu ve çocuk aklıyla bu durumu dert ediyordum. Sanki bir pano asabilsem, sınıf birincisi ben olacaktım! Çocuklarınızın fikirlerini de dikkate alarak, oyun alanına çevirmemek kaydıyla, başına oturmaktan zevk alacağı bir çalışma masası düzenleyebilirsiniz.

Foto: miauu.com

Pembe dokunuşlardan da anlayacağınız gibi kızlar için hazırlanmış iki farklı örnek. Renklerle oynayarak erkek çocukları için uyarlanabilir. Duvara asılan çerçeveler kesinlikle bu iki odayı çekici kılan başlıca nesneler. Çocuğunuzun sevdiği hayvanlar, arkadaşlarıyla fotoğrafları, kendi çizdiği resimler çerçevelenebilir. Çocuk dergilerinden resimler kesebilirsiniz. Simetrik bir şekilde ve aynı çerçeve modeli kullanarak oluşturulan birkaç sıra, odayı bambaşka bir havaya bürüyecek. Hoşuna gidecek renkli bir okuma lambası ise hem buranın çalışma köşesi olduğunu vurguluyor hem de dekorasyonu zenginleştiriyor.Bu örneklerde fotoğrafların şık olması için bilgisayar kullanılmışsa da, belli bir yaşa kadar çocuğunuzun çalışma masasında bilgisayar bulunmamasında fayda var. Ne de olsa bilgisayar büyük bir eğlence aracı ve sizin amacınızı baltalayabilir!

Masa dağınıklığını bir çırpıda toparlayacak ya da aradığında hemen bulması gereken kırtasiye vb eşyalarını koyabileceği sepetler pratik ve doğal malzemesiyle sıcak çözümlerden biri.

Foto: The Land of Nod

 

Foto: decorshome.com

Fotoğrafların çoğunda açık renk mobilyanın tercih edildiğini görüyoruz. Açık renklerin insanın içini ferahlattığı ve daha aydınlık bir ortam sundukları kesin. Öte yandan koyu ahşap mobilya da sağlamlık açısından ya da diğer mobilyalara uyması açısından tercih edilebilir. Eğer koyu tonlarda mobilya seçiyorsanız çocuk odasının ışık alması ya da iyi ışıklandırılması gerekir. Ayrıca mutlaka renkli duvar, renkli minder, renkli aksesuar gibi öğeleri unutmayın. Çocuğun odası bir avukat bürosu gibi görünmesin. Aksi halde depresif bir ruh haline yol açabilirsiniz, aman dikkat!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: