Çatı Pencere Sistemleri

, , Çatı Pencere Sistemleri için yorumlar kapalı

Tavan arası gibi bir alana sahipseniz iyi bir planlama ile kendinize çalışma, oturma ya da çocuklara yeni bir oyun odası yaratma imkanına da sahipsiniz demek. Çatı pencere sistemleri bu kullanmadığınız alan için düşünmeniz gereken ilk uygulama olmalı. Çatı pencereleri sadece tavan arası gibi alanları değerlendirmek için değil üzerinde çatı bulunan her alanın ışık alabilmesi, havalandırılabilmesi ve estetik görünüme kavuşabilmesi için akla gelen ilk çözümlerden biri. Çatı pencere sistemleri çatının durumuna, açılacak pencerenin büyüklüğüne ve bu iş için ayırdığınız bütçeye göre pek çok farklı seçenekte satılıyor. Bu seçenekleri hazır sistemler ve özel yaptırılan sistemler olarak iki ana kategoriye ayırabiliriz.Piyasada bulabileceğiniz çatı pencere sistemleri hakkında sizi biraz daha bilgilendirelim.

Eğer hazır çatı penceresi almayı düşünüyorsanız bu alanda 3 farklı seçeneğiniz var. Aynı evin diğer pencerelerinde olduğu gibi PVC, ahşap ya da (özellikle evlerde sık kullanılmasa da) alüminyum doğrama çerçeveler. Bu çerçeveleri (PVC ve ahşap olanları) pek çok markanın kataloğunda bulabilirsiniz. Hazır çatı pencerelerinde en çok karışılacağınız şekil dikdörtgendir. Biraz daha araştırarak kare, oval, yuvarlak ve üçgen şekilli pencereler bulabilirsiniz.

Eğer daha kullanışlı ve modern bir çatı penceresi düşünüyorsanız manuel olarak açılan sistemler yerine elektrikli ve uzaktan kumandalı çatı pencerelerine bir göz atın. Bu tip sistemler oldukça gelişmiş kontrollere sahiptir. Örneğin yağmur başladığında siz evde yoksanız bile sensörleri ile yağmuru algılayan ve kapanan çatı pencere sistemleri bulunmaktadır. Tabii bu gibi özellikler maliyeti arttıracaktır. Bazı çatı pencereleri ise sadece aydınlatma amaçlı kullanıldığından açılma özelliği eklenmez.Çatı pencereleri direk gökyüzüne bakıyorsa perde kullanılması şart değildir ancak eğer çok güneşli günler için bir tedbir almak isterseniz stor perde, panjur, jaluzi çeşitlerinden birini kullanabilirsiniz. Bu perdeleri uzaktan kumandalı modellerden seçebilir ve açma kapama işlemini çok kolay idare edebilirsiniz.

Çatı Pencere Sistemlerinin Avantajları

İlk önce kullanıldığı mekanın aldığı ışığı söyleyebiliriz. Çatı penceresi kullanılan odalar klasik pencerelere göre %30 ile %50 arasında fazla ışık alırlar.

Çatıdan gelen güneş ışınları (eğer herhangi bir filtre kullanılmıyorsa) direk odaya yansıyacağı için ısınma masraflarını azaltır.

Kullanıldığı mekan gün ışığından mümkün olan en yüksek oranda yararlanacağı için aydınlatma giderleri üzerinde olumlu etkileri vardır.

Çatı penceresi taktıracaksanız dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var. Bunlardan ilki çatı penceresinin montajının mükemmel olması. Çünkü çatının ana kullanım nedeni olan ısı ve özellikle su yalıtımı çatı penceresi içinde geçerli. İyi monte edilmemiş su sızdıran bir çatı penceresi hem rutubete neden olacaktır hem de ısı yalıtımı zayıflayarak ısınma masrafları artacaktır. Bu nedenle çatı penceresi yaptırırken mutlaka işin uzmanı bir firmayla çalışmalısınız. Hatta bu işlem firma tarafından garanti altına alınmalı. Yine aynı nedenlerden ötürü kullanılacak camın ve çerçevenin yağmur, kar, güneş gibi hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

Pencere yaptırırken komple (pencere, montaj, perde, kumanda… vb) sistemi anahtar teslim olarak kuran firmalardan biriyle çalışabilir, pencere ve montajı bir firmaya, perde ve kumanda sistemini diğer bir firmaya yaptırabilir ya da her aşamasında farklı bir firmayla çalışarak tüm sistemi kendiniz kurabilirsiniz. Eğer sistemi kendiniz kurmak istiyorsanız çok detaylı bir planlama yapmalı, ölçüleri kendiniz almalı ve listenizde bulunan malzemeleri satın alırken her adımda tekrar tekrar ölçülerin uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: