Çabuk ve Kolay Dekorasyon: Abajur Aydınlatma

, , Çabuk ve Kolay Dekorasyon: Abajur Aydınlatma için yorumlar kapalı

Salonda, antrede ya da yatak odasında bir değişiklik yapmak ve eve yenilik katmak için en pratik yöntemlerden biri de abajur aydınlatmadır. Hem ışığıyla hem rengiyle veya formuyla bulunduğu odaya sıcaklık, renk ve tarz katar. Hemen her dekorasyon stiline uygun bir abajur bulmak mümkündür. Klasik tarz için antika, modern tarz için metal gövdeli abajurlar kullanılabilir.Odaya abajur eklemenin çabuk ve kolay bir dekorasyon çözümü olduğunu bir gerçek. Abajur aydınlatma için evi ayağa kaldırmanız, etrafı kirletmeniz, usta çağırmanız ya da saatlerce uğraşmanız gerekmiyor. İşin tek uğraştırıcı yanı beğendiğiniz abajuru ya da abajurları bulmak olacaktır.Abajurları salonda farklı biçimlerde sergileyebilirsiniz. bir konsolun üzerinde, yan sehpalarda ya da kanepe arkasına koyacağınız bir dresuar üzerinde. Aynı salondaki abajurlar takım olabileceği gibi farklı ürünleri de yan yana getirmek mümkündür. Abajurun rengini salonda duvar rengiyle, aksesuar renkleriyle, perde ya da halı rengiyle eşleştirebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta açık renk abajurlar kullanılmış ama perde ya da yastıkların rengi de salona uyum gösterirdi.

Abajur ekleyeceğiniz odanın dekorasyon tarzı nasıl bir abajur satın almanız gerektiği konusunda size ipucu verecektir. Klasik tarzda döşenmiş bir salon için antika, eskitilmiş görünümlü, süslü gövdeli, süslü şapkalı yukarıda gördüklerinize benzer abajur modelleri uygun olacaktır. Modern tarzda döşenmiş veya minimalist görünümlü salonlar için daha düz ve parlak gövdeli, ilginç formlu, tasarım abajurlar uygun olabilir.

Modern abajurlardan söz açmışken, bu abajurlara güzel bir örnek vermiş olalım. Kırmızı şapkası ve saydam gövdesiyle modern, cıvıl cıvıl bir abajur. Kendi ışıltısını etrafa da katıyor. Sehpadaki diğer objelerle birlikte çok sıcak, yaşanmışlık duygusu veren bir düzenleme olmuş. Kitaplar, mum, kase, çiçek benzeri diğer aksesuarlarla abajurunuzun duruşunu daha da zenginleştirebilirsiniz.

Özellikle antreler için önerilen bu tip düzenlemeler artık klasikleşti. Dresuar, ayna, abajur, vazo ve puf. Böyle söylüyorum ama bu düzenlemenin her seferinde de göze çok hoş geldiğini söylemek lazım. Antre çok geniş değilse burada kullanacağınız abajurun çok büyük olmaması çarpmamanız ve abajurun ayağınıza dolanmaması adına daha iyi olur.

Yatak odalarında komodin üzerine koyacağınız abajurlar hem dekoratif hem de işlevsel olarak odaya katkıda bulunacaktır. Yukarıda nötr renklerdeki bir odaya canlılık katması için canlı renklerde, desenli abajurlar kullanılmış. Odanın ağır havasını değiştirdiği fotoğraftan bile görülebiliyor.

Yemek odalarında eğer konsolunuzun üzeri müsaitse, abajur için burada yer açabilirsiniz. Yukarıda perdenin içindeki kiremit rengi abajur başlıklarında da kullanılarak aksesuarlar arasında bir uyum sağlanmış. Konsolunuz çok geniş değilse, abajurlarınızı da çok büyük seçmeyin. Abajur devrilecekmiş gibi durmamalı, masanın etrafındaki hareketlerinizi kısıtlamamalıdır. Burada abajurların arkasına asılan tablo da oldukça güzel bir ayrıntı.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: