Bej Salon Dekorasyonu (45 Bej Salon Örneği)

, , 18 Comments

Bej renkle ilgili ipucu vermek her zaman kolay olmayabilir çünkü o kadar farklı bej tonları var ki her zaman aynı önerileri dile getirmek olmaz. Bej rengin karşılığı sözlükte ‘sarıya çalan kahverengi’ olarak belirtilir. Oysa herhangi bir boya ya da mobilya kataloğuna bakınca bu tanımdan daha farklı tonların yine bej renk altında sınıflandırıldığını görebiliriz. Bu durumda bej renk salon dekorasyonunda size en büyük yardımı, bolca örnek incelemek sağlayacaktır.bej salon dekorasyonu

Salondaki koltuklarınızın bej tonuna göre uygun aksesuar, perde ve halı renklerini seçmeniz, örnekleri inceledikçe kolaylaşır. Burada ben de ayrıca genel ipuçlarını vermeye çalışacağım.

bej salon dekorasyonuÇoğu kişinin ortak düşüncesi, bej renk koltuklar alıp renkli perde ve halı ile salonu hareketlendirmektir. Oysa profesyonel tasarımlara baktığımızda, bej renk mobilyaların genellikle yine bej tonlarda halı ve perde ile tamamlandığını görürüz. Salonu hareketlendirmek için abajur, avize, yastık, puf gibi diğer küçük aksesuarlardan yararlanılır.

bej dekor ornek salonlar

Bej tonu ne olursa olsun koyu kahve, turuncu, kiremit rengi, kırmızı, mavi ve yeşil renklerle kolaylıkla bir araya gelebilir. Aslında bej rengin bu kadar yaygın şekilde kullanılması da biraz da bu yüzden, diğer renklerle kolayca bir araya gelebilmesindendir.

bej dekorasyon fikirleri

Düz bej renk koltukları desenli halı ile kolayca bir araya getirebilirsiniz. Bu noktada çok fazla seçeneğiniz olduğu söylenebilir. Bej ya da krem zemin üzeri pek çok farklı renkte desen içeren bir halı ile bej renk koltuklarınızı kullanabilirsiniz.

bej gri uyumu

Bej rengi hareketlendirmek için ilk akla gelen canlı bir renk kullanmak oluyor genellikle. Öte yandan bejin farklı tonları, kahverengi, vizon renk gibi renklerden oluşan desenler de bej renk bir dekorasyonu canlandırabilir.

bej kahve salonlarbej koltuk perde renkleribej koltuklara aksesuar

Sade ve minimalist dekorasyon için bej renk hem sıcaklık veren hem de sadeliği temsil eden bir renk olabilir. Bej rengi demode olarak görmek hata olur, bej renk modern ve çağdaş dekorasyon tarzında da kendine yer bulabilir.

Bej söz konusu olduğunda salonu hareketlendirmek için bej rengin daha açık ve koyu tonlarıyla salonu hareketlendirebileceğinizi unutmayın. Salona zorla renk katmanız gerekmez.

bej kanepe dekorubej sari uyumubej ve sari uyumubej koltuk ve perde

Bej rengin hakim olduğu salonlara renk katmak istediğinizde bebe mavisi ve sarı rengin en çok öne çıkan renkler olduğunu hemen belirtelim. Üstelik bu renkleri mutlaka perde ya da halı gibi geniş yüzeylerde kullanmak zorunda değilsiniz. yastık ya da puf gibi ufak dokunuşlar yeterlidir.

bej koltuklara duvar kagidibej rengi salon dekorubej salon aksesuarlaribej salon dekorasyon

Tamamen doğal renklerden oluşan yukarıdaki salon örneklerinde, bir duvar dekorasyonunun ya da duvar kağıdının ve halının belki de pek çok canlı rengin yapamayacağını yaptığını görebilirsiniz. Küçük salonlar bile oldukça hareketli ve farklı görünüyor.

bej koltuklara uygun perdebej koltuklara yastiklarbej rengi salon dekor fikirleribej salon dekorlaribej ve kiremit rengibej ve kirmizi salonlarbej-koltuk-takimbej renkte salon

Bej ile birlikte mercan rengi, kiremit rengi, kırmızının farklı tonları, turuncu gibi sıcak tonlar da rahatlıkla kullanılabilir. Bej koltuklara halı arayanlar eğer bej halı istemiyorsa bu renkleri değerlendirebilir. Özellikle koyu kiremit rengi hem çok göze batmaz hem de bej renk koltuklara şık bir sıcaklık katar.

bej kose takimi dekorasyonu bej kose takimibej salona haligri-bej-uyumubej-aydinlik-salon

Profesyonel fotoğraflara bakıldığında bej renk koltukların genellikle bej halı ve perde ile tamamlandığını görmek şaşırtıcı gelebilir. Oysa pek çok kişi bej koltukları halı ve perde ile renklendirmek gerektiğini düşünür. yukarıda renk yerine desen kullanılabileceğini görmüştük.

Başka bir alternatif de farklı tasarımlı mobilyalar kullanmaktır. İlgi çekici avizeler, orta sehpalar ve sanat eserleri en az canlı renkler kadar çarpıcı bir sonuç yaratabilir.

bej renge uyumlu renkler  modern-salonbej rengi salon dekorasyon onerileri  bej renk dekorasyon bej renk koltuklar   bej salon dekorasyon fikirleri   Apartment interiors by Amy Seminski Interior Design - http://www.seminski.combej salonlar

Genel olarak bejin öne çıktığı bir salonda turkuaz, cam göbeği ya da elektrik mavisi gibi parlak bir mavi, çok az kullanılsa bile salona farklılık getirebilir.

bej salon fikirleri

Bej ile birlikte mavi rengin çok sık kullanıldığına rastlayabilirsiniz. Mavi gibi beje çok yakıştırılan renklerden biri de yeşildir. Yeşil bejin doğallığını tamamlarken, renk olarak da dinginlik veren, huzur veren bir renk olarak öne çıkar.

bej ve pembe uyumu

Renk dediğimizde pembe gibi canlı ve sıcak bir rengin konunun dışında kalması düşünülemez. Çok sık karşımıza çıkmasa da bej renk salonlarda pembenin romantik bir dokunuşu olarak dekorasyona katıldığını görebiliriz.

bej yesil dekorasyon bej yesil salon bej yesil uyumlu salon bejle uyumlu renkler modern bej salonlar modern deri bej salon

Bej koltukların tercih edildiği aydınlık salonlarda koyu bej, mavi ya da yeşil duvar boyası kullanılarak da salon renklendirilebilir. Bu renkler dışında diğer bej tonlarında ve toprak tonları duvar boyaları da bej renk mobilyalara uygundur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

18 Responses

 1. duygu

  16/11/2015 17:16

  Merhaba, ceviz ve beyaz rengin hakim olduğu klasik-spor arası yemek odam var. Biraz hareketli bir salon olsun istedim ama yemek odam çok spor olmadığından bej dışında bir renkle kombinleyemiyorum. Aynı oda içerisinde bu yemek odasına uygun halı ve koltuk rengi seçiminde yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 2. yd360

  24/11/2015 02:20

  Duygu Hanım vizon renk koltuklar kullanabilirsiniz. Renk istiyorsanız hardal rengi ya da pudra pembe de kullanılabilir.

 3. Firuze

  29/11/2015 22:32

  Merhabalar geçen yıl country tarzı kirli beyaz, kumaşı pudra renk, kapaklar kahverengi mobilya aldık. Perde fon, halı, duvar rengi ne seçsek uygun bir dekorasyon olur şu an her şey çok cansız görünüyor. Teşekkürler.

 4. HÜLYA SEVİM

  03/12/2015 11:38

  Merhaba, yatak odamdaki avize kare formunda. Ancak komidinler için yuvarlak başlıklı abajurlar beğendim. Sizce olabilir mi? Yani avize kare formunda abajur yuvarlak?? Teşekkürler.

 5. yd360

  03/12/2015 12:33

  Hülya Sevim Hanım aydınlatma ürünleri farklı da olabilir. Hatta kare avizeden sonra yuvarlak abajurlar karenin keskinliğini yumuşatır, hoş durabilir.

 6. Burcu

  03/12/2015 19:30

  Merhaba. Salonum için halı düşünüyorum karar veremedim. Koltuğumun bir parçası krem, diğeri krem üzerine sarı çiçekler var. Koltuğumun yastıkları sarı, krem ve bazılarının üzeri kahverengi çizgili. Berjerlerim sarı. Yemek odam beyaz. Halı rengim ne olmalı? Teşekkürler

 7. yd360

  11/12/2015 18:53

  Firuze Hanım pembeye uygun olarak krem renk duvarlar kullanılabilir. Halıda krem üzeri pembe ile birlikte yeşili de içeren desenli bir halı canlılık katar. Perdede yine pudra renk olabilir. Dilerseniz pembe-krem ya da farklı pembe tonları içeren bir halı ile parlak gri bir perdede olabilir. Bu kez salona mor aksesuar da katabilirsiniz. Parlak kumaş, desenli kumaş, renkli aksesuar salonu canlandırır.

 8. yd360

  11/12/2015 20:47

  Burcu Hanım halınız sarı, krem, kahverengi renklerinde olabilir ya da bu renk desen içerebilir, bunların dışında vizon renkte halı da kullanabilirsiniz.

 9. ilknur

  25/12/2015 17:26

  Merhaba, siteniz çok faydalı ve öğretici. Çok fazla şey öğrendim. Çok teşekkür ediyorum. Benim koridorlar ile ilgili bir sorum olacaktı. Uzun ve dar koridorlarda ne tür duvar kağıdı kullanmalıyız acaba?

 10. Dilek

  26/12/2015 14:14

  Merhaba salon mobilya rengim Doğtaş nolina akritas ve ekti rengi koltuklarım 3lü ve 2lisi modern bej rengi tekli koltuğum da yuvarlak. Berjerlerden kahverengi. Perdeleri ve halıyı ve objeleri ne renk seçmeliyim. Gönlüm pudradan yana nasıl uygulayabilirim bu rengi çok teşekkür ederim. Eklemek istediğim bir şey daha var berjerim desenli Doğtaş consept berjerlerden perdeyi düz mü seçmeliyim?

 11. Sevoka

  02/01/2016 00:34

  Merhabalar 20 metrekarelik salonum var yeni bir koltuk takımı almak istiyorum. Masa sandalye tv ünitesi derken az alan kalıyor. Sizden ricam duvar kağıdı, perde, halı, koltuk anlamında yardımcı olabilir misiniz rica etsem. Mesela sizin fotoğraflarınızdan gördüğüm siyah beyaz çizgili duvar kağıdı kullanmak bahsetmiş olduğum salonuma geniş bir görünüm verebilir mi yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Sevgiler.

 12. yd360

  06/01/2016 12:06

  İlknur bu tür koridorlarda açık renk ve gözü yormayan seyrek desenli modeller tercih edilebilir. Koyu renkler ve sık desenler koridoru daha da boğabilir.

 13. yd360

  06/01/2016 12:42

  Dilek Hanım krem üzeri bej ve pudra desenli bir halı ile pudra renk yastıklar kullanabilirsiniz. Perdeniz yine bej veya kahve tonlarında olabilir. Ya da tam tersi pudra renk perde ve yastık ile halıda krem üzeri kahverengi desen kullanılabilir. Perdenizi düz ya da çok hafif desenli seçmeniz daha iyi olur.

 14. Dilek

  06/01/2016 15:20

  Peki perde modelini nasıl seçmeliyim zebra perdenin yanına fon kullanabilir miyim?

 15. yd360

  10/01/2016 00:05

  Sayın Sevoka öncelik salonda rahat hareket edilmesi. Dolayısıyla mobilya alırken eşya sayısını en aza indirmek önemli. 2 kanepe 2 berjer bir zorunluluk değil. Örneğin köşe takımı düşünülebilir. Duvarda mutlaka açık renk öneririm. Örneğin tek duvarında enlemesine çizgili bir duvar kağıdı genişlik hissi verebilir ama desen riskli de olabilir. Bunun yerine açık renk duvarlar ama çarpıcı renkte bir kanepe ya da renkli halı gibi, tek parçada vurucu desen veya renk kullanmak daha iyi olabilir. Çok açık bej ya da kırık beyaz duvar, gri kanepe sarı berjer ve sarı da içeren renkli bir halı gibi… Bu sadece bir örnek renklerle oynayabilirsiniz. Perdeniz de açık tonlarda ya da renkli olacaksa da uçuk renklerde olursa salon ferah ve aydınlık görünür.

 16. yd360

  12/01/2016 11:55

  Dilek Hanım zebra yanına fon kullanabilirsiniz ancak pencere bu şekilde kalabalıklaştıkça odayı biraz boğma ihtimali var. İnce, hafif kumaşlar seçmenizi öneririm.

 17. seher

  13/01/2016 15:53

  Merhaba benim koltuk takımım bej ve hardal tonları beyaz mobilya (tv sehpası, masa sandalye) ile uyumlu olur mu?

 18. yd360

  24/01/2016 17:53

  Seher Hanım kahve tonunda mobilya daha çok yakışacakmış gibi geliyor kulağa ama beyaz seviyorsanız onu da kullanabilirsiniz, olmaz diye bir kural yok.

Comments are closed.