Bakımı Kolay Bahçe Çiçekleri

, , Bakımı Kolay Bahçe Çiçekleri için yorumlar kapalı

Şehrin stresini atmak için kendi bahçenizden daha elverişli bir yer çok az bulunur. Evden uzaklaşmadan ve masraf yapmadan kafanızı dinleyebileceğiniz bir bahçenin en belirgin özelliği ise elbette bahçe çiçekleri olacaktır. Bakımı kolay bahçe çiçekleri ekerek fazla zorlanmadan bahçenizi renklendirebilirsiniz. Aşağıda bu tür çiçeklere örnekler bulabilirsiniz.Bakımı kolay demek bu çiçekleri kendi haline bırakmak anlamına gelmez. Bu terimden anlaşılan bu çiçeklerin az güneş, az su istediği ve basit toprakta yetişebildiğidir. Bunlar özellikle şehirlerde çiçek bahçesi kurmak isteyenlerin sıkça karşılaştığı sorunlardır. Sarmaşık türü sarılarak, sarkarak büyüyen bitkiler en alt seviyede bakım gerektiren bitkilerdir, aklınızda olsun.

Şu ara bitki çayları ya da baharat rafları aracılığıyla sıkça karşımıza çıkan biberiye, bakımı kolay ve hoş kokulu bitkilerdendir. Çalı şeklinde büyüyen bu bitki kışın yaprak dökmeyeceği için bahçenizin yıl boyu yeşil görünmesini sağlayabilir. İlkbaharda mor, mavi çiçekler açar ve sonbahara dek çiçekli kalır.Sardunyaya genellikle balkon saksılarında rastlıyoruz ancak bahçede toprağa da ekilebilen çiçeklerdendir. Dondurucu soğuklara maruz kalmadığı sürece kışın çiçeklerini dökse de, yazın tekrar açacak şekilde dayanır. Yerini sevdiğinde bol yaprak ve çiçek verir. Burada tek renk ekilmiş ama farklı renklerini bir araya getirerek nefis yaz bahçeleri düzenlenebilir.

Dillere destan lavanta kokusunun bahçenizden tüm çevreye yayılmaması için hiç bir neden yok. Lavanta da çalı biçimindeki bitkilerdendir. Kışa, soğuğa dayanıklı, sağlam bir bitkidir.  Lavanta rengi olarak bilinen rengiyle çiçek açtığında bahçede çok güzel görünür.

Karanfil suyu çok sevmez ama günün birkaç saati güneş görmek ister. Güzel kokan, canlı renklerde açan bir çiçektir. Karanfil türüne göre ilkbaharda ve sonbaharda çiçek açar. Sürekli sulamak gerekmediği ve özel bir toprak türüne ihtiyaç olmadığı için bakımı kolay çiçekler arasındadır. Saksıda da yetiştirilebilir.

Hanımeli sarılan, sarkan bitkilerdendir. Mis gibi kokar ve sarmaşık şeklinde metrelerce uzayıp gidebilir. Ancak çiçek açması için ektikten sonra birkaç yıl beklemek gerekir ve kışın da yaprakları dökülür. Kış aylarında da bahçede yeşillik istiyorsanız hanımeliden medet ummamalısınız.

Ortancalar budamayıp bıraksanız  aslında epey uzayabilen bitkilerdendir. Sarmaşık değil de çalı benzeri bit bitkidir. Çiçek açtığında ortaya çıkan muhteşem görüntünün yanı sıra, çiçeksiz yapraklı haliyle de son derece dekoratif bir bitkidir. Güzel görünümü sayesinde bahçe düzenlemelerinde sıkça rastlanır. Toprak cinsi ayırt etmeksizin her yerde yetişebildiği için şehir bahçelerine uygundur. Yine de topraktaki kimyasalların çiçek renginde etkili olduğu unutulmamalıdır.

Amerikan sarmaşığı uzun ömürlü bir sarmaşıktır ancak kış aylarında yaprak döker. Şehirlerde kimi zaman gölgelik olarak çardak üzerini örtmek için kullanıldığına şahit olunabilir. Çok çabuk büyüyen ve her yeri saran bir bitkidir. Bakım gerektirmese de, yayılmayı belli bir yerde durdurmak istediğinizde biraz zahmete sokabilir.

Açelyalar da bahçede bakımı kolay, az güneş isteyen çiçeklerdir. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz orman gülü açelyanın büyüğüdür. Kışın çiçeklerini döker ve yıl boyunca da çok az çiçekli kalır ama açelya soğuğa çok dayanıklı bir bitkidir. Çok güneş istemez, gübre ya da çok sulamaya gerek yoktur. Ancak bu söylediklerimiz ‘bitkinin toprağı kuru kalabilir, hiç güneş görmeyebilir’ anlamına gelmez. Bahçe çiçeklerinin, özellikle gölgede yetişeceği söylenmemişse, asgari oranda da olsa suya ve ışığa ihtiyacı olacaktır. Buradaki çiçekleri incelerken bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Hangi çiçekleri ekmek istediğinize karar verdiyseniz belki ‘Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?‘ başlıklı makalemizi okuyarak bahçe dekorasyonu ile ilgili önerilere bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: