Bahçe Dekorasyonu

, , Bahçe Dekorasyonu için yorumlar kapalı

Göz alıcı bir bahçe düzenlemek için kolları sıvadıysanız bahçenizde kullanabileceğiniz sayısız dekorasyon öğesi olduğunu bilmelisiniz. Çiçekler ve diğer bitkiler başta olmak üzere taşları, çeşmeleri, aydınlatma ürünlerini, bahçe mobilya ve aksesuarlarını kullanarak ortaya parmakla gösterilecek bir bahçe tasarımı koyabilirsiniz. Bahçenizin büyük ya da küçük olmasından çok nasıl bir planlama yaptığınız ve elinizdeki alanı nasıl değerlendirdiğiniz daha önemlidir.Bahce-duzenlemeleri

Bahçeyi nasıl kullanacağınız aslında dekorasyonu planlarken önemli bir belirleyicidir. Bitkilerle uğraşmak istemiyorsanız ve sadece arada bir çıkıp hava alacaksanız, bitkilere daha az yer verip bunun yerine bahçeye bir çardak yaptırmak isteyebilirsiniz. Mangal yakmaktan hoşlanıyorsanız, bahçede mangal köşeniz olması önceliklidir. Bu nedenle bahçe dekorasyonuna girişmeden önce ‘bahçede neler yapmak istiyorum’ diye kendinize mutlaka sorun. Oturup sadece kitap okuyacağınız bir dinlenme köşesi size yetecekken bahçeye onlarca kişinin sığacağı bir oturma grubu yerleştirmeye çalışmayın.

Bitkiler: Bahçe dediğimizde genel olarak işe bitkilerle başlanır. Bu noktada önemli olan bahçenizin uzun süre çiçekli ve renkli görünmesini sağlayabilmek olacaktır. Bunun için yapmanız gerekense, farklı zamanlarda açan çiçekli bitkileri bir araya getirmek olabilir. Böylelikle baharda açan çiçekler yazın dökülmeye başladığında, yazın açacak diğer bitkiler, bahçedeki çiçekli görünümün sürmesini sağlayacaktır. Ayrıca tüm yıl yaprak dökmeyen çalı tipi bitkilerle bahçenizin her mevsim yeşil kalması da mümkündür. Ayrıca bitkileri ekerken, ne kadar güneş istediklerine bağlı olarak bir düzenleme yapmak gerekir. Bahçenin gölgeli bölümlerine fazla güneş sevmeyen bitkiler ekilebilir. Tüm gün güneş alan bölümlere ise fazlasıyla güneş seven bitkileri yerleştirebilirsiniz.bahce-bitkileri

Sulama: Bakımı kolay bahçe çiçekleri ekmiş olsanız bile, bitkiler mutlaka biraz su ve ilgi isteyecektir. Sulama için bahçede bir çeşme olması işinizi epey kolaylaştırır. Bahçenizi düzenlerken, sulama adımını ihmal etmeyin.

Çitler: Bahçe sınırlarını belirlemek hem düzenleme işini kolaylaştırır hem de bahçenizi korur. Dilerseniz mahrumiyetinizi sağlamak için dilerseniz yabancı hayvanların girmesini engellemek için, bahçe çitleri kullanışlı olur. Ahşap, beton, metal, alüminyum gibi pek çok farklı bahçe çiti malzemesi vardır. Yeşil, beyaz, toprak rengi, kiremit rengi ve ahşap rengi en çok kullanılan çit renkleridir.

Bahçeyi çiçeklerle ve bitkilerle doğanın küçük bir parçası haline getirdikten sonra, elbette bir yürüme yolu ile, çiçeklerin arasında rahat hareket etmenizi sağlamanız gerekir. İsterseniz patika görünümlü bir taş yol düzenleyebilir ya da düz ve daha geniş bir alanın çevresine bitkileri ekebilirsiniz. Bu biraz da bahçeyi nasıl kullanacağınıza bağlıdır. Eğer bahçede yemekli toplantılar olacağını düşünüyorsanız, çiçeklerden fedakarlık edip masa ve sandalyeleriniz için yer ayırmanız gerekir.

Dinlenme Köşesi: Eğer yemek masası için yeterince yeriniz yoksa, bahçenin keyfini çıkarmak için en azından bir dinlenme köşesi oluşturmak iyi olur. Bu bir sandalye ve masadan ibaret bir köşe olabilir ya da yalnızca bir oturma bankından faydalanabilirsiniz. Dinlenme bölümünü büyük saksılarla bahçenin kalanından ayırabilir, süsleyebilirsiniz.

aydinlatma-urunleri

Bahçede su: Doğadaki başlıca öğeleri bahçenize taşımanız, mekanı daha doğal ve böylece daha çekici hale getirir. Bahçeye su öğesini katmayı düşünebilirsiniz. Minik çeşmeler, fıskiyeler ya da ufak bir gölet gibi seçeneklerle suyu bahçeye taşımanız, sadece görüntüyü değil bahçedeki huzurun artmasını da sağlar. Büyük bahçelerde bir havuz için bile rahatlıkla yer açılabilir ama küçük bahçelerde daha pratik çözümlere ihtiyaç olur. Küçük fıskiye veya çeşme seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Aksesuarlar: Bahçe aksesuarı olarak en çok bitkilerden, salıncaklardan ya da çeşmelerden söz edilir ama aslında bahçeye farklı bir hava katmak için pek çok aksesuar seçeneği vardır. Büyük küpler, hamaklar, bahçe fenerleri, çeşitli heykeller, süs havuzları, tahta köprüler, çakıl taşları ve basamaklar da bahçe dekorasyonunda işinize yarayacaktır.

Aydınlatma: Akşam karanlık çöktükten sonra bahçenin kullanılmaz hale gelmesi yazık olur. Bu nedenle bahçede aydınlatma olması önemlidir. Ağaçlardan sarkan küçük lambalardan tutun, güneş ışığıyla çalışan LED ürünlere kadar pek çok bahçe aydınlatmas seçeneği vardır. Bahçenin büyüklüğüne göre direk tipi aydınlatma ürünlerinden ya da duvar apliklerinden faydalanabilirsiniz.

Aydınlatma ürünlerini yerleştirirken, rahat ve güvenli bir şekilde bahçede yürümenizi sağlayacak bir düzenleme yapmalısınız. Ayrıca dinlenme köşenizin de aydınlanması ve misafirlerinizle otururken rahat edebilmeniz gibi faktörler göz önünde tutulabilir. Tabii bu durum sadece önünüzü görmek için aydınlatma yapacaksınız demek değildir. Aydınlatma aynı zamanda atmosfer yaratmanın da başlıca yöntemlerinden biridir. Dekoratif bahçe aydınlatmaları ile, bahçenizi güzelleştirebilirsiniz.

Bahçeniz için ilham alabileceğiniz dekorasyon örnekleri:

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: