Art Deko Tarzı Dekorasyon Örnekleri

, , Art Deko Tarzı Dekorasyon Örnekleri için yorumlar kapalı

Art Deko, göz alıcı ve zarif bir dekorasyon tarzıdır. I. Dünya Savaşı’ndan sonra gelişmeye başlayıp 1920’lerde ve 30’larda da etkisini sürdürmüştür. Art Deko tarz, lüksü fonksiyonellik, şıklık ve modernlik ile birleştirir. Böyle bir karışım kulağa zor gelse de bu tarz doğru uygulandığında eşsiz bir sonuç ortaya çıkabilir.Bu tarz moda ürünlerini, takıları, tasarımı, paslanmaz çelik gibi insan yapımı malzemeleri ve endüstriyel bir temayı o zamanlar baskın olan lüks tasarımım içine dahil etti. Mimarinin ve modern tasarımın Art Deko tarzında bir araya getirilmesi, net çizgiler ve şık tasarımlar elde edilmesini sağladı.Art Dekor tarzı mobilyaların şık ve modern bir stili vardır ve bu mobilyaların bir diğer özelliği de aynı zamanda konforlu olmalarıdır. Siyah, lake ahşap gövdede deri veya kadife döşeme kullanılması yaygındır. Bu tarzda çok çeşitli renk kullanımı olmaması, minimalist bir yaklaşımı da beraberinde getirir. Renk skalasına bir göz attığımızda genellikle parlak renklerin siyah, krom, altın rengi aksesuarlarla, dekorasyonu yumuşatacak açık mavi ve grinin kullanıldığını görürüz.

Bu tarzı uygulamak isteyenlerin malzeme için hatırı sayılır bir bütçe ayırması gerekebilir. Az önce lüks etkisinden söz etmiştik. Deri kumaşlar, nadir bulunan ağaçlar ve mermer gibi malzemelerin kattıkları şıklığı ucuza elde etmek zor olabilir. Art Deko tarzı için renk şeması belirlerken mobilyada geometrik desenlere yer vererek odaya hareket katabilirsiniz.

Yer döşemesinde pürüzsüz, siyah veya beyaz, siyah beyaz damalı genellikle de mermer malzeme kullanılır.

Aydınlatmaya gelince, Art Deko tarzda diğer aksesuarlar için de geçerli olmak üzere modern tasarımlı aydınlatma ürünleri kullanılır. Geometrik şekillerin bronz, demir, krom ve cam malzemeyle bir araya getirildiği tasarımlar tercih edilir. Art Dekoda yüzeyler kaygan ve temiz görünür, cam gibi bir görünüm elde etmek için yüzeylerde lake tercih edilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: