Antre İçin Konsol ve Dresuar Modelleri

, , Antre İçin Konsol ve Dresuar Modelleri için yorumlar kapalı

Antrenizi dekore ederken farklı bir stil denemeye ne dersiniz? Alışılagelmiş portmantolu dekorasyona ek olarak konsol ya da dresuar kullanarak eviniz girişinde farklı bir hava yaratabilirsiniz. Konsol duvara dayanan çekmeceli dolaptır. Dresuar ise yine duvara dayanan, çekmeceli, yüksekçe masaya verilen isimdir. Çekmeceli bir konsol mektuplarınızdan tutun da ayakkabı boyasına kadar antrede biriken pek çok eşyayı da saklamanıza yarayabilir. Konsol için antrede ne kadar bir yer ayırabildiğinize bağlı olarak dar, geniş, kısa ya da uzun bir konsol tercih edebilirsiniz.Mobilya mağazalarının çoğunda konsol satışı vardır. Antre için uygun konsol modelleri hangileri olabilir, buradaki resimlerden fikir alabilirsiniz. Mağazalarda konsolları farklı biçimlerde sergilenir. Yemek odası takımlarının parçası olan aynalı konsollar daha çok yemek odalarında, yemek takımlarının saklanması için düşünülmüş dolaplardır. Bunlar geniş ve büyük konsollardır. Antre için uygun olmayabilir. Tek mobilya olarak satılan, eskitilmiş görünümlü, ahşap konsollar evin girişinde daha iyi duracaktır. Antrede büyük bir mobilya hem girişi kapatabilir hem de dekoratif görünümünü kaybeder.Antrenizi bir konsol veya dresuar ile dekore ederken ayna, abajur lamba, çiçek ve dekoratif aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz. Konsolunuzu dayadığınız duvara, konsolla uyumlu bir çerçeve ya da ayna asmak yerinde olacaktır. Ayna ya da çerçeve ile süslemek yerine duvarı daha verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, anahtar, şemsiye vb eşyalarınız için bir askılık, mektupluk  ya da raf da  kullanabilirsiniz.

Antre için konsol modellerine bakarken beğendiğiniz konsolun antredeki gardroba, kapı ya da duvar rengine uyumlu olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Evinde geleneksel tarzı uygulamış olanlar için vintage görünümlü bir konsol ya da dresuar antreye çok yakışabilir. Vintage tarzı ayna çerçevesi ve çiçek desenli şapkalı bir abajurla birlikte evin en sıcak ve dikkat çekici köşelerinden birine imza atabilirsiniz.

Modern dekorasyon stilini benimsemiş olanlar daha düz çizgilerde, basit hatları olan, renkli ya da parlak bir konsolla, modern bir duvar resmini bir araya getirerek yine aynı çarpıcı etkiyi yaratabilirler. Dikkatinizi çekmiştir küçük bir vazo ve çiçek süslemesi de hiçbir antrede atlanmamış. Geriye bu tabloda şimdiye dek sözünü etmediğimiz tek bir öğe kalıyor o da, bir sandalye ya da puf. Ayakkabınızı giyerken rahat edeceğiniz ya da eve girdikten sonra çantanızı hemen üzerine bırakabileceğiniz bir sandalye ya da puf olması sadece dekoratif değil işlevsel olarak da antrenizin dekorasyonunu tamamlamış olur.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz konsol ve dresuarlar Türkiye’de bulabileceğiniz farklı konsol ve dresuar modellerine örnekler. Mudo, Tepe Home ve Habitat mağazalarında ya da Addresistanbul AVM’de bu mobilyaları bulabilirsiniz. Elbette bu isimlerle sınırlı değilsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki yapı marketlerde, bit pazarında, eskicilerde, antikacılar çarşısında ve pek çok mobilya mağazasında sizin bütçenize uygun bir model mutlaka çıkacaktır.

Her şeyden önemlisi antrenizin ölçüsünü alarak buraya  uygun büyüklükte mobilyalar seçmeniz ve sözünü ettiğimiz ipuçlarını kendi evinize göre değerlendirmenizdir. Küçük bir dresuar kullandıysanız bunun üzerine abajur koymak için kendinizi fazla zorlamayın. Onun yerine duvara aplik yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Puf sandalyeye göre daha az yer kaplayabilir ama bu kadarı bile kapının açılmasını engelliyorsa, antreyi doldurmamanız daha iyi olur.

Fotoğraflar: Alifedesin.com, Decor8blog.com, Flickr.com, Pinterest

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: