Amerikan Mutfaklı Salon Dekorasyonu

, , 2 Comments

Amerikan mutfaklı bir salonda, salon, yemek odası ve mutfak açık bir şekilde, birbirinden kapılarla ayrılmadan düzenlenecek demektir. Bu durumda mekanda akıcılığı sağlamak yani ortaya karmaşık ve dağınık bir dekorasyon çıkmasını önlemek için birkaç ipucuna ihtiyacınız olabilir. Malzeme, renk ve eşya seçiminde dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile çok şık ve kullanışlı bir salon elde edebilirsiniz.Amerikan-mutfak

Mutfak, salon ve yemek odası kapılarla ayrılmıyor olabilir ama bu alanları birbirinden ayırmak için, farklı duvar renklerini kullanabilirsiniz. Birbirinden çok farklı ya da kontrast renkler yerine, aynı renk ailesinden farklı tonları kullanmanız mekanda bir bölümden diğerine geçerken, akıcılık yaratır.

malzeme-secimiSalon, yemek odası ve Amerikan mutfak tarafındaki pencerelerde aynı perdeyi kullanmanız tavsiye edilir. Duvarlarda farklı tonlar kullanabilirsiniz ama evde bütünlük sağlamak ve dağınık bir görüntüyü engellemek için, bir örnek perde uygulaması önemlidir.

mobilya-malzeme

Farklı bölümlerdeki mobilyaların birbirine benzemesi ortaya daha dengeli ve şık bir dekorasyonun çıkmasını sağlar. Ahşap rengi, mobilya malzemesi, aksesuar rengi gibi detaylarda birbirine uyan, birbirini tamamlayan renk, malzeme ve tarz düşünülmelidir. Örneğin geleneksel tarzda, ahşap bir yemek masası ile modern çizgilerde, siyah mutfak dolapları mekanın genelinde bir uyumsuzluğa yol açabilir.

aydinlatma

Aydınlatma ürünleri, mekanda dağınıklığa yol açmadan her bölümü kendi içinde ayırmak için elverişli malzemelerdir. Mutfakta tezgaha ya da mutfak adasına doğru sarkan, sarkıt lambalar; yemek masası üzerinde bir avize ve salonda kullanacağınız abajur veya lambaderler (ayaklı lambalar) her bölümün başka bir işlevi olduğunun altını çizecektir.

aksesuar-renkleri

Aksesuar seçerken, her bölümdeki aksesuarların diğerleriyle uyumlu olmasına veya benzer özellikler taşımasına dikkat edin. Eğer mutfakta metalik renkte mutfak aletleri kullanılmışsa, örneğin yemek masasına da büyük metal bir kase yerleştirebilirsiniz. Salondaki ayaklı lambayı metal renkte seçebilirsiniz. Veya mutfak lambalarınız renkliyse, aynı renkte bir koltuk örtüsünü salondaki kanepeye yerleştirebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

2 Responses

  1. Sevilay Oruç

    18/07/2014 16:07

    Merhaba 3 resimdeki parke lamine mi çok beğendim nasıl alabilirim?

  2. yd360

    02/08/2014 23:28

    Sevilay Hanım bu sayfadaki örnekler yurt dışındaki bir çekimden alınmıştır. Yardımcı olamadığımız için lütfen kusura bakmayın.

Comments are closed.