Alçak Tavan İçin Aydınlatma Önerileri

Tavan aydınlatması konusundaki en büyük ikilemlerden biri de alçak tavan için doğru lambayı seçmeye çalışırken yaşanır. Çoğu kez alçak tavan için satın aldığınız bir aydınlatma ürününün dekoratif olarak odaya bir katkı sağladığını ya da tarz sahibi olduğunu söylemek zordur.

Başınızı çarpma tehlikesi olmadan odada rahatça hareket edebileceğiniz yüksekliğe asılacak bir avize seçmeniz gerekir. Oysa çoğu şık avize ve sarkıt lamba sizin istediğinizden çok daha aşağı sarkacak biçimde tasarlanmıştır. Fazla aşağı sarkmayan avizeler ise genellikle ufak çaplıdır ve geniş bir salon tavanında sadece komik dururlar. Alçak tavanda doğru avize biçimleri için burada gördüğünüz örnekler, tavanınıza uygun avize seçiminde size doğru yolu gösterebilir.

Klasik tarzda döşenen evlerde aydınlatma için tavandan sarkan şık bir kristal avize ilk akla gelen ürünlerden biridir. Ancak alçak tavanlı bir salonda sandığınız kadar iyi durmayacak hatta dekorasyonu olumsuz etkileyecektir. Yukarıdaki fotoğrafta tavandan sarkan bir avize yerine odanın renklerine ve genel havasına uyan, farklı bir tavan lambası modeli görüyorsunuz. Özel tavan dekorasyonuyla uyum içerisinde ama tavan açık renk boyanmış olsa bile yine de şık ve odaya uyumlu olurdu. Böyle bir aydınlatma ürünü, tavanı da olduğundan yüksek gösterir.

Uzun bir koridor için seçilen bu üç lamba alçak tavanlı evler için modern ve dekoratif bir seçim olabilir. Sade ve tavana yakın bir model ama yine de zarif iskeleti sayesinde kendine has bir tarzı olduğunu söylemek mümkün.

Buradaki püf noktası ise, koridor boyunca aynı lambadan çok adette kullanılması. Bu tip ‘tekrar‘ eden öğeler dekorasyona ritm ve ilginçlik katar.

Alçak tavanlarda yarım karpuz lambalar kullanılması yaygındır. Ancak eğer yukarıdaki gibi geniş bir de çerçevesi olursa, lamba  tavanda ufacık kalıp, dekorasyonunuzu bozmaz. Aksine eve ayrı bir hava katar. Tavana yakın lambalarınızı aşağı doğru sarkıtamıyor olabilirsiniz ama yanlara doğru genişleyen modeller seçerek, aydınlatmanızı gösterişli hale getirebilirsiniz.

Yine tavana yakın, ince hatlı ve yanlara doğru çiçek gibi açılan lambalarıyla zarif bir lamba örneği. Benzerlerine hemen her aydınlatma mağazasında rastlayabilirsiniz. Alçak tavanlı, küçük odalarda tavanda göze batmayacak, odayı daraltmayacak örneklerden biri.

Alçak tavanlı evler için bir başka çözümde tavandan yapılacak spot ya da gizli aydınlatma olabilir. Gizli aydınlatma kartonpiyer arasından yapılır ve lambalar görünmediği için adına ‘gizli ışık‘ denir. Aynı şekilde spot lambalarla evi dilediğiniz gibi aydınlatabilirsiniz. Hatta dimmer kullanarak spot ışığın şiddetini, nasıl bir ortam istediğinize bağlı olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz.

© Bu Yazının Her Hakkı Saklıdır. 

Bizi Facebook'ta Bulun

Yorumlar: 2

Görüşlerinizi paylaşın »

 
 • Murat

  Mekanlarda ister alçak ister yüksek tavan olsun, yepyeni bir ürün olan LEDPİYER‘i (gizli ışıklı kartonpiyer ve bordür sistemleri) öneririm. Bulunduğu mekana dekoratif görüntüsü ile hem görsel zenginlik katıyor hem de yeterli seviyede aydınlık elde etmenizi sağlıyor.

   
   
   
 • Ledpiyer (gizli aydınlatma sağlayan dekoratif led ışıklı profil sistemi).

   
   
   
 • Yorumunuzu Ekleyin
   
  Gravatar
  Adınız
   
   
   

   
   
 
Yapı Dekorasyon 360

Yapı ve dekorasyon üzerine farklı fikirler, yeni ürünler, fiyatlar, trendler, sektör haberleri, pratik bilgiler bulabileceğiniz güncel blog.

Gizlilik Politikası

Sitemizin gizlilik politikası hakkında bilgiler ve kullanım koşulları ile ilgili çekinceler.

Gizlilik Politikası
İletişim

Sitemiz ile ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilir, yeni yazı talebinde bulunabilirsiniz.

İletişim