Ahşap Zemin Boyama Örnekleri

, , 2 Comments

Boyalı ahşap zemin örneklerine baktığımızda sıcak ve eğlenceli görünüyorlar. Özellikle yıpranmış ve artık evi olduğundan daha eski gösteren parke zeminler için pratik ve yaratıcı bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Ahşap zemin nasıl boyanır ve böyle bir değişiklik yapmak istediğinizde hangi boyama örnekleri evinize daha çok yakışır, aşağıda inceleyebilirsiniz.Bu tip boyalı ahşap zeminlere çok sık rastlamıyoruz ama iyi uygulanmış örneklere bakınca hiç de fena bir fikir olmadığı ortaya çıkıyor. Günümüzde pek çok ev sahibi parke zemini kendi renginde ve yalnızca cilalanmış olarak kullanmayı tercih ediyor. Amerika’da 1700’li yıllarda yaygın olarak beyaz, sarı, kırmızı ve yeşile boyanan parkelerin bu şekilde ömrü de daha uzun oluyordu.Moda önceki dönemlere sık sık döndüğünden iimdilerde boyalı ahşap zeminler de yeniden ortaya çıkmaya başladı. Tarihi yapılarda olduğu kadar çağdaş dekorasyon tarzını benimseyen evlerde de bu uygulamanın başarılı örneklerine şahit olunabilir.

Boyama için zeminin iyice temizlenmesi, zımparalanması ve tozun vakumlanması gerekiyor. Ahşap zemine uygun olarak seçilen boya ve astarı uygularken en önemli tavsiye boyanın ince katlar halinde sürülmesi. İnce tabakalar kalınlara oranla çok daha yavaş yıpranıyor.

Ahşap zemini düz bir renge boyatabileceğiniz gibi yaratıcılığınızı yansıtacak desenli zeminler de ortaya çıkarılabilir. Boya kalıpları, şablonlar kullanılarak zemine farklı desenler boyamak mümkün. Ahşap zemine karo ya da halı görüntüsü vererek misafirleri şaşırtacağınız kesin.

İyi bir uygulama ile antre, hol, mutfak ya da yatak odaları zemininde uzun süre kullanabileceğiniz oldukça çarpıcı tasarımlar ortaya çıkarılabilir. Tabii böyle bir uygulama için kiracılar mutlaka önce ev sahibine danışmalılar. Boya ahşaptan sökülebilir ancak bu zahmetli bir işlemdir ve eğer ev sahibiniz zemin boyama konusunda sizinle aynı fikirde değilse, evden çıkarken bu işlem için masraf yapmanız ya da zaman ayırmanız gerekeceğini hesaba katmalısınız.

Zemine renk katmak istediğimizde aklımıza hemen halı gelir ama ahşap boyamanın da evi renklendirmek için önerilen seçeneklerden biri olduğunu unutmamalı. Bu tip renkli bir zemini açık renk duvarlarla tamamlamak ve zemindeki renklere eşleştirerek mobilya seçmek yerinde olur.

Yatak odasında ahşap zemin laciverte boyanmış ve ardından şablon kullanılarak beyaz balık desenleri eklenmiş. Bu tip ayrıntılar en sevdiklerim. Bir evi güzelleştirirken pahalı aksesuarları salona dizmek çok ilginç bir fikir değil. Ama yukarıdaki gibi yaratıcı ve insanı gülümseten ayrıntılar bana göre her zaman çok çarpıcı oluyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

2 Responses

  1. şükran meral

    14/06/2013 15:57

    Ben senelerdir ahşap yer döşemelerimi beyaz boyamak istedim. Hiç kimsenin konu hakkında bilgisi yok. Bu tarz boya için uygulama ve boya markası verebilir misiniz. Uygulama konusunda da neler yapmalıyız, kime gitmeliyiz bilgi verir misiniz?

  2. admin

    21/06/2013 21:30

    Şükran Hanım, iyi bir uygulama için parke cilası ve boyaması yapan firmalardan görüş alabilirsiniz. Ahşap parke için su bazlı boya kullanılıp üzerine cila yapılabilir.

Comments are closed.