Ahşap Merdiven Çeşitleri

, , Ahşap Merdiven Çeşitleri için yorumlar kapalı

Dubleks benzeri çok katlı daireler ve iş yerleri için merdiven kaçınılmazdır. Bir evdeki merdivenin işlevinin yanı sıra, evin dekorasyonuna uyumu da son derece önemlidir. Düz beton merdivenler dairenin içine soğuk ve resmi bir hava verebileceği için pek çok kişinin ahşap merdivenlere yönelmesi doğaldır.Ahşap doğal bir malzeme olduğundan dekorasyona sıcaklık katar, temizliği kolaydır ve estetik bir görüntüsü vardır. Bunların yanı sıra dayanıklı oluşu da başka bir artıdır. Ağaç seçenekleriniz arasında ise çam ağacı, meşe, kayın ve çalıştığınız firma stoklarına göre farklı ahşap tipleri sayılabilir. Ahşabın doğal görünmesini ya da cilalı veya renkli olmasını tercih edebilirsiniz.

Foto: hypevilla.com

Ahşap merdiven kullanılan evlerde evin diğer mobilyalarının da (kapı, pencere, dolap vb) merdivenler uyumlu olması dekorasyon açısından önemlidir. Ya da tam tersi, merdivenin mobilyaya uydurulması gerekebilir. Beton merdivenlere ahşap kaplama yapılabildiğinden, inşaat sırasında beton merdiven tercih edilmiş evler söz konusu olsa bile, bu konuda geç kalmış sayılmazsınız.

Ahşap merdiven yapımı ustalık gerektirir ve mutlaka bu konuda faaliyet gösteren firmalarla çalışılmalıdır.Bu konuda uzman olan yapı firmaları size farklı ahşap merdiven modelleri sunabilirler. Seçenekleriniz neler olabilir diye şöyle bir baktığımızda karşımıza şu ahşap merdiven çeşitleri çıkar:

* Ahşap kaplama merdivenler: Var olan beton merdivenlerin tümüyle ya da kısmen ahşap kaplandığı merdivenlerdir.

* Dar alanlara özel merdivenler: Merdivenle çıkılması gereken ama eğimli merdivenlerin yapımı için yer bulunmayan alanlara özel yapılan merdivenlerdir.

* Rıhtı açık, kapalı ya da yarım rıht merdivenler: Merdiven rıhtı, iki basamak arasındaki dikey yüzeydir. Yapı sektöründe yapısal özelliklerine göre ahşap merdivenler rıhtı açık,  kapalı ya da yarım rıhtlı gibi tabirlerle tanımlanabilir. Merdiven rıhtı aynı zamanda basamak yüksekliğini de anlatır.

Foto: epicturs.com

* Düz merdivenler: Adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir kıvrılma söz konusu değildir, tek doğrultuda iner. Sahanlıklı olabilir.

* Omurgalı merdivenler: Basamaklar bir omurgaya bağlandığında bu alttan ve basamakların ortasından olabilir. Ya da tek veya çift yandan basamaklar bir omurgaya bağlanabilir. Yanlardan omurgalı modellere, yanaklı merdiven de denir. Yanaklar ahşap olabilir.

* U, L ya da G dönüşlü merdivenler: Merdiven düz doğrultuda değil de belli bir eğimle aşağı iner. Basamakların dönüş yaptığı yerde basamakların bir ucu daralırken diğer ucu genişler.

Foto: onhomedesign

* Helezon (döner) merdivenler: İki kat arasında, bir merkezin etrafında S şeklinde kıvrılan merdiven modelidir.

* Sahanlıklı merdivenler: Basamak sayısı fazla ise dinlenme amaçlı olarak belli sayıda basamağın ardından gelen düzlüktür ve kısa bir dinlenme sağlar.

* Korkuluklu merdivenler: Merdiven boşluğu tarafında güvenli şekilde inilip çıkılmasını sağlayan çıtalardır. Tırabzan da denir.

Ve sizin dairenize özel çeşitli niteliklerde üretilebilecek özel tasarımlı merdivenler söz konusu olabilir.

Ahşap merdiven çeşitleriyle ilgili daha başka bilgiler almak, bu işin ustalarıyla konuşmak ve sizin evinize özel çalışmaların neler olabileceğiniz öğrenmek için iletişim kurabileceğiniz birkaç firma ismi şöyle:

Özer Ahşap: Yukarıda sözü geçen modellerle ilgili irtibat kurabileceğiniz, deneyimli firmalardan biri. İstanbul, Esenyurt’taki ofislerini aramak isterseniz telefon numarası: (0212) 423 93 02

Güven Ahşap: Beton üzeri ahşap kaplama hizmeti alabileceğiniz ve diğer ürünleriyle de göz dolduran bir firma. İstanbul, Bahçelievler’deki firmayı aramak için  (0212) 474 45 24 no’lu telefonu aramanız yeterli.

Escale Merdiven: Ankara merkezli firmanın göz dolduran pek çok ürün çeşidi mevcut. Ayrıntılı bilgi almak için irtibat kurmak isteyenler (0312) 350 30 80 no’lu telefonu arayabilirler.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: