Ahşap Duvar Kaplamaları

, , Ahşap Duvar Kaplamaları için yorumlar kapalı

Lambri adıyla da bilinen ahşap duvar kaplamaları beton zemin üzerine döşenen ahşap panellerden oluşmaktadır. Kullanılan paneller masif veya lamine kaplama olabilir. Eğer ince işi bitirilmiş beton duvarlar için duvar kağıdı ya da boyaya alternatif arıyorsanız ahşap duvar kaplamaları ile ilgili detaylı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.ahsap-duvar

Ahşap Duvar Kaplaması Çeşitleri

Duvar kaplaması olarak kullanılabilecek ahşap (masif ya da sıkıştırılmış liflerden üretilen) paneller döşenecek alana ve ihtiyaca göre çeşitli kalınlıklarda ve büyüklüklerde bulunabilir. Örneğin duvarlarda çok sayıda sütun ve benzeri girintiler çıkıntılar bulunuyorsa ince levhalar halinde imal edilen paneller montaj süresini kısaltmak ve işçilik maliyetini düşürmek açısından tercih edilebilir. Bu tip ince paneller esnektir ve levhayı kesmeye gerek kalmadan sütunların üzerine oturtulabilir.

Ahsap-duvar-karosuDaha dekoratif bir görünüm elde etmek için masif ağaç karolarından oluşan (aynı seramik karolarında olduğu gibi) çok çeşitli şekillerde ve kalınlıklarda üretilen karoları düşünebilirsiniz. Ancak bu tip karoların kesintisiz olarak mükemmel bir biçimde yerleştirilebilmesi için seramik kaplanan duvarlarda olduğu gibi sıva işlemine gerek duyulabilir. Eğer döşenecek duvarın yüzeyinde herhangi bir sorun yoksa döşeme işlemine hemen başlanabilir. Seramik kaplamalarda olduğu gibi bu tip ahşap duvar kaplamalarında da bordür ve özel desen seçenekleri bulunmaktadır.

Dogal-ahsap-duvar-kaplamalari

Bir diğer seçenek ise zemin kaplamalarında kullanılan “rabıta” gibi ağacın belirli uzunluklarda duvar yüzeyine döşenmesidir. Bunun için yine masif ahşap ya da lamine kaplama ürünleri kullanılabilir. Sonuç olarak ahşap duvar kaplamalarının zemin kaplamalarından pek bir farkı yoktur. Zemin üzerine uygulanan ve pek çok yerde karşımıza çıkan kaplamaların tamamı duvarlar üzerinde de kullanılabilir. Hatta duvar kaplamaları için zeminde kullanılamayacak girintili çıkıntılı paneller, kabartmalı desenler gibi daha fazla seçenek mevcuttur.

Ahşap Duvar Panellerine Örnekler

ahsap-paneller

Ahşap duvar kaplaması metrekare fiyatı belirlenirken;

  • Uygulanacak alanın büyüklüğü (büyük metrekareler için indirimli fiyat alabilirsiniz)
  • Duvar yüzeyine yapılacak işlem (sıva gerekiyor mu?, duvar kağıdı sökülecek mi?)
  • Seçilen malzeme (masif, ince ahşap ya da kalın paneller)

Gibi noktalar dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla sizin bir firma ile görüşmeden ahşap duvar kaplama fiyatını önceden belirlemeniz mümkün değildir. Yukarı da saymaya çalıştığımız noktalar firmanın yapacağı keşif ve sizin seçeceğiniz malzemeden sonra kesin bir fiyat ortaya çıkabilir.

Cilasiz-ahsap-duvar-kaplamasi

Ahşap Duvar Kaplaması Temizliği ve Bakımı

Ahşap duvar kaplamalarının yeni görünümünü koruması açısından düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Temizlik yapılırken önce duvarın tozu yumuşak bir bezle alınmalı ve ahşap temizliği için özel üretilmiş, cilaya zarar vermeyen deterjanlı hafif nemli bir bezle silinmelidir. Bu tip deterjanları yapı marketlerde bulabilirsiniz. Ahşabın yıpranmaması için kesinlikle duvarı bezle ovmayın ve sert, zemini çizebilecek temizlik bezlerinden uzak durun. Eğer duvarı temizledikten sonra sprey cila kullanmayı düşünüyorsanız lekelerin iyice çıktığından ve duvarın tamamen kuruduğundan emin olun. Sprey cilayı uygularken koruyucu maske kullanın ve ortamı en az 1 saat havalandırın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: